Błędy w projektowani kuchni - jak ich uniknąć?
Jakie są konsekwencje źle zaplanowanej kuchni? Praca w niej jest niewygodna, wręcz uciążliwa, wszystko trwa o wiele dłużej. Aby nie stracić radości gotowania przeczytaj, jak prawidłowo urządzić kuchnię. Jest to możliwe nawet na małej powierzchni.
KUCHNIA: podział na strefy
W kuchni najważniejsza jest funkcjonalność. Czy wiesz, że ustawienie wszystkich sprzętów zgodnie z kolejnością prac przy przygotowywaniu posiłków skraca drogę, jaką musisz wykonać podczas przygotowywania posiłków aż o 60 proc., a czas o 28 proc.? Dlatego akurat kuchnię warto urządzić nie według swojej fantazji i widzi mi się ale według ustalonych zasad.
KUCHNIA: podział na strefy
Istnieje pięć odrębnych, wydzielonych kuchennych stref, które są ściśle związane z kolejnością gotowania. To przechowywanie, przygotowanie, mycie i czyszczenie, zestawienie, gotowanie i pieczenie. Najlepiej, gdy uda się wymienione strefy ustawić w wymienionej kolejności - dla osoby praworęcznej zgodnie ze wskazówkami zegara, w przypadku osoby leworęcznej - odwrotnie. Wtedy masz gwarancję, że praca będzie przebiegała najsprawniej.
Ponieważ zaczynamy od wyjęcia produktów, potrzebnych do posiłku - szafa, pełniąca funkcję spiżarki lub lodówka powinna stać po lewej stronie i otwierać ciąg roboczy.
UWAGA: gdy bezpośrednio za lodówką przewidujesz ustawienie stołu - drzwi lodówki zamontuj tak, by otwierały się z prawej na lewą stronę - będzie ci wygodnie wyjmować wiktuały prawa ręką i odkładać je na blat.
To twoja powierzchnia robocza - tu najczęściej się czyści, obiera, kroi wyjęte z lodówki produkty - dobrze więc, by była tak duża, jak tylko się da (gdy twoja kuchnia jest mini może poratujesz się składanym lub wysuwanym blatem?).
Gdy powierzchnia kuchni uniemożliwia ci ustawienie obok lodówki stoły lub szafki - postaraj się wygospodarować blat roboczy w odległości maksimum średniej długości kroku.
KUCHNIE: kuchenka za zlewem
KUCHNIE: kuchenka za zlewem
Za blatem roboczym niezbędny jest zlew i kuchnia. Idealnie byłoby, gdyby rozdzielała je szafka z kolejnym blatem roboczym - minimum o 30 cm. szerokości. Za kuchenką warto mieć miejsce na odstawianie zdjętych z płyty naczyń, czyli ustawiamy za nią kolejna szafkę. To niezbędne minimum.
- Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna odległości pomiędzy urządzeniami kuchennym w tak zwanym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120 - 210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120 - 210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120 - 270 cm - informuje Marcin Piekarczyk ze sklepu OleOle! ze sprzętem RTV i AGD. Zbyt małe odległości między kuchenką a zlewozmywakiem, a także między zlewozmywakiem a lodówką są bardzo niewygodne. Z drugiej strony problemem mogą być za duże odległości.
KUCHNIA: układ szafek
Najwygodniejszym układem zabudowy kuchennej jest taka, która przyjmuje kształt litery U, L lub G. W kuchni, w której wszystkie sprzęty i szafki ustawione są w jednym rzędzie trochę się trzeba nabiegać między lodówką a kuchenką.
- Zdecydowanie odradzamy układ zabudowy jednorzędowej, gdyż przeważnie wtedy pokonujemy największe odległości i nie stosujemy się do zasady kuchennego trójkąta, który przede wszystkim poprawia funkcjonalność przestrzeni. W niektórych przypadkach zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami również sporo ułatwia - informuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.
KUCHNIA: przed szafkami kuchennymi
Wygodna i sprawna praca w kuchni wymaga przestrzeni. Aby móc swobodnie schylać się do piekarnika, otwierać drzwiczki szafek, wysuwać szuflady lub cargo potrzebujesz ok. 100 cm. wolnej przestrzeni, przy jednej osobie i ok. 120 cm. przy dwóch.
Gdy masz mniej miejsca zastanów się nad sensownością montowania przepastnych szuflad. Przy ich wysuwaniu z kuchni musieliby wyjść inni domownicy - inaczej nie dasz rady wyjąć niczego z szuflady. Lepszym rozwiązaniem w wąskich kuchniach są tradycyjnie otwierane szafki z drzwiczkami i płytkie szuflady na sztućce. Jeżeli przechowywane w szafkach rzeczy poukładasz na tacach, ułatwi ci to dotarcie do tych składowanych w głębi.
KUCHNIA: na odpowiedniej wysokości
Ponieważ w kuchni najczęściej pracuje się na stojąco, warto zadbać o swój kręgosłup i dostosować wymiary mebli kuchennych do wzrostu. Eksperci twierdzą, że wysokość blatu powinna wynieść od 10 do 15 cm poniżej wysokości łokcia, z tolerancją do kilku centymetrów, kiedy to z kuchni korzysta kilka osób.
Najczęściej blat roboczy montuje się na wysokości 85 cm - do pracy na stojąco i ok. 62 cm do pracy na siedząco.
KUCHNIA: szafki kuchenne wiszące
Odległość między szafkami wiszącymi a powierzchnią blatu powinna wynosić minimum 45 cm. Gdy będzie mniejsza - pochylając głowę będziesz narażać się na urazy głowy.
Głębokość szafek wiszących to najczęściej 28 - 30 cm, co odpowiada średnicy większości zastawy stołowej. W małych kuchniach i ograniczonym metrażu do przechowywania warto zastanowić się nam zagospodarowaniem przestrzeni nad blatem roboczym do samego sufitu. Warto wtedy pamiętać, by najwyższej półki nie montować wyżej niż na wysokości 170-190 cm - inaczej trudno będzie do niej sięgać.
KUCHNIA: funkcjonalne rozwiązania
Ważne jest również ?planowanie poziome?. W szafkach na wyższej wysokości warto poustawiać te rzeczy, które są rzadziej używane. To samo dotyczy najniższych partii. Odpowiednie ustawienie sprzętów oszczędzi niepotrzebnego schylania i poszukiwania przedmiotów, które są nam potrzebne w danym momencie.
Warto również zastanowić się, czy w dolnych partiach zabudowy nie zdecydować się na większą ilość funkcjonalnych i pojemnych szuflad (ze ścianką tylną oraz boczną zabudową, zabezpieczającą naczynia przez potłuczeniem), które w niektórych przypadkach pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń. To bardzo wygodne w kuchni o układzie liniowym i w L lub na tyle szerokiej, że między ustawionymi równolegle szafkami jest minimum 120 cm. wolnej przestrzeni.
KUCHNIA: jak zagospodarować róg?
Szafki znajdujące się w narożach, ze względu na problematyczne ułożenie, powinny mieć dobrze wybrany system zabudowy wewnętrznej, dzięki któremu łatwo jest wyjąć znajdujące się w szafce lub szufladzie przedmioty. W zagospodarowaniu wąskich przestrzeni w zabudowie pomogą nam niewielkiej szerokości szafeczki, w których przykładowo zamontować można kosze np. obrotowe.
KUCHNIA: ważne oświetlenie
W kuchni bardzo istotne jest dobre oświetlenie. To główne nie powinno być zbyt intensywne. Raczej ciepłe. Powierzchnie robocze warto doświetlić dodatkowym źródłem. Warto skorzystać z różnego rodzaju świetlówek, lub oświetlanie typu LED, które doskonale sprawdzi się zainstalowane bezpośrednio nad blatami.
KUCHNIA: wykorzystanie przestrzeni
Im twoja kuchnia jest mniejsza, tym staranniej powinna być zaplanowana. Tak, by przestrzeń była odpowiednio wykorzystana, każda rzecz miała swoje miejsce, twoje ruchy po traktach roboczych nie krzyżowały się.
W bezpośredniej bliskości kuchenki pomyśl o miejscu do wieszania łyżek, mieszadeł i innych kuchennych akcesoriów. Na blacie roboczym, w pobliżu zlewu, warto mieć pod ręką stojak z nożami.
KUCHNIA: nie zapomnij o okapie
Nawet jeżeli w twojej kuchni jest okno - okap lub wyciąg jest niezbędny. W pochłanianiu tłustych osadów, niwelowaniu niezbyt atrakcyjnych zapachów urządzenia te są niezastąpione. Wybór okapów kuchennych jest naprawdę duży. A jeżeli nie chcesz tego urządzenia eksponować - kup taki, który całkowicie można schować w wiszącej szafce.
Skomentuj:
Błędy w projektowani kuchni - jak ich uniknąć?