Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak wybrać czajnik elektryczny?

red.

Bezprzewodowy czajnik elektryczny to urządzenie bardzo proste, ma jednak kilka cech które powodują, że poszczególne modele mogą się bardzo różnić. Najważniejsze, na które musisz zwrócić uwagę to: pojemność, rodzaj elementu grzejnego, moc czajnika oraz wykonanie.

Jak wybrać czajnik elektryczny? - JAROSLAV MORAVCIK

Pojemność

Jeżeli szukasz urządzenia, w którym zagotujesz wodę wystarczającą na jednoczesne zaparzenie 7 - 8 kubków herbaty, kup model o pojemności co najmniej 1,7 litra. Obecnie największe czajniki mają pojemność 2 litrów. Jeśli chcesz, aby czajnik zajmował mniej miejsca i nie potrzebujesz jednorazowo gotować wody na więcej niż 4-6 kubków napoju, najlepszym wyborem będzie średniej wielkości model o pojemności od 1,0 do 1,6 litra. Jeżeli najczęściej gotujesz wodę na jeden lub dwa kubki herbaty, wybierz mały czajnik, do którego zmieścisz mniej niż 1 litr wody.

Jak wybrać czajnik elektryczny? - KATIELITTLE

Wybór grzałki

Płaska grzałka płytowa pozwala na zagotowanie nawet niewielkiej ilości wody (minimum 0,1 l). Na płaskiej powierzchni grzałki w mniejszym stopniu odkłada się osad z kamienia, łatwiej też ją oczyścić. Modele z płaską grzałką mają większą moc, jednak jest ona pożytkowana mniej efektywnie, gdyż oddają ciepło tylko z jednej strony. Posiadają obrotową podstawę, na której czajnik można ustawić w dowolnym kierunku.

Modele z płaską grzałką płytową mają wygodną, obrotową podstawę.

W przypadku grzałki spiralnej musisz kontrolować poziom wody, ponieważ musi ona zakrywać całą grzałkę, w przeciwnym razie czajnik może ulec uszkodzeniu. Nie możesz podgrzać małej ilości wody, musisz wlać co najmniej 0,5 litra. Grzałka spiralna podczas gotowania zanurzona jest w wodzie i oddaje ciepło na całej powierzchni, dlatego jest oszczędniejsza od płaskiej.

Nie bez znaczenia przy wyborze czajnika jest moc grzałki. Wyższa moc grzałki powoduje, iż ta sama ilość wody zostanie zagotowana w krótszym czasie. Skrócenie czasu gotowania zmniejsza też zużycia prądu, a więc koszty. Czajniki z płaską grzałką płytową mają moc od 650 do 3000 W, czajniki z grzałką spiralną - od 1000 do 2200 W. Czajniki, które mają niską moc, są tańsze.

Jak wybrać czajnik elektryczny? - Fot. Materiały prasowe

Z czego jest wykonany?

Wybierając czajnik, zwróć także uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany. Czajnik wykonany z tworzywa sztucznego jest lżejszy od metalowego. Czajniki metalowe są natomiast wytrzymalsze, jednak ich obudowa zwykle bardziej się nagrzewa. Modele wykonane z tworzywa sztucznego mogą mieć różne kolory. Często czajnik należy do serii wzorniczej, obejmującej cały zestaw sprzętu AGD.

Jak wybrać czajnik elektryczny? - GOODMOOD PHOTO

Funkcje ułatwiające obsługę i podnoszące bezpieczeństwo użytkowania

Filtr antyosadowy, który znajduje się zwykle w dzióbku czajnika, zatrzymuje kamienny osad. Możesz wybrać czajnik z filtrem nylonowym, metalowym, plastikowym lub węglowym. Filtr metalowy jest trwalszy od nylonowego, węglowy dodatkowo oczyszcza wodę ze szkodliwych minerałów i pochłania nieprzyjemne zapachy, może także zastępować tradycyjny filtr dzbankowy. Filtr łatwo zdemontować i umyć pod bieżącą wodą. Niektóre czajniki mają funkcjęregulacji temperatury, dzięki której możliwe jest ustawienie temperatury, do której ma być podgrzana woda, w przedziale od 40 do 100 ?C.

Wskaźnik poziomu wody informuje, ile wody jest w czajniku. Jest to szczególnie istotne w przypadku czajników z grzałką spiralną, ponieważ zbyt niski poziom wody może spowodować awarię urządzenia. Najwygodniejsze są czajniki ze wskaźnikami, znajdującymi się z dwóch stron, ponieważ zawsze jeden z nich jest widoczny. Dodatkowym ułatwieniem jest sygnał dźwiękowy, który włącza się po zagotowaniu wody. Dzięki niemu dowiesz się, że wrzątek jest już gotowy.

Jak wybrać czajnik elektryczny? - OMISTUDIO

Funkcje ułatwiające obsługę i podnoszące bezpieczeństwo użytkowania

Termoizolowana obudowa powoduje, że ścianki czajnika nie nagrzewają się mocno podczas gotowania wody. Dzięki temu nie oparzysz się, przypadkowo dotykając czajnika w trakcie gotowania lub nalewania wody. Bezpieczeństwo użytkowania czajnika podnosi też antypoślizgowa podstawa. Gumowe elementy zapobiegają zsunięciu się czajnika z blatu.

Automatyczny wyłącznik to mechanizm wyłączający czajnik po doprowadzeniu wody do wrzenia. Dzięki niemu nie musisz kontrolować momentu zagotowania się wody, ponieważ czajnik samoczynnie wyłączy się w odpowiednim momencie -  nie ma obawy, że woda wygotuje się i spali się grzałka. Innym rozwiązaniem jest bezpiecznik termiczny, który zapobiega przegrzaniu się czajnika, gdy wielokrotnie, w krótkim czasie gotujesz wodę, na przykład podczas przyjęcia.

Zabezpieczenie przed włączeniem czajnika bez wody to oddzielny termostat, który kontroluje temperaturę grzałki. Gdy temperatura dojdzie do określonego poziomu, czajnik wyłącza się automatycznie. Zabezpiecza to urządzenie przed spaleniem, gdy przypadkowo włączy się go bez wody w zbiorniku.

Chcąc odkamienić czajnik elektryczny do wody dodajemy dwie łyżki sody oczyszczonej, roztwór zostawiamy na kwadrans. - GOODMOOD PHOTO

To się może przydać

Środek do odkamieniania - rozpuszcza osad z kamienia, który osadza się na elemencie grzejnym. Zmniejsza zużycie prądu i zwiększa żywotność czajnika.

Środek do czyszczenia stali szlachetnej - jeżeli wybrałeś czajnik ze stalową obudową, kup specjalny środek do jej czyszczenia, który ułatwi  utrzymanie czajnika w czystości.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jadalnia: komfort na wyspie
Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie? Sprawdzone sposoby
Kuchnia: jak umyć lodówkę?

Skomentuj:

Jak wybrać czajnik elektryczny?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej