Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mała łazienka - duży problem: Proste sposoby na łazienkę w bloku [PORADNIK]

Patrycja Koczwara

Problem małej łazienki można rozwiązać za pomocą kilku prostych pomysłów. Kluczowy jest dobór oświetlenia oraz sprytnie zorganizowane przechowywanie. Oto kilka prostych rad jak urządzić małą łazienkę.

Akcesoria łazienkowe - fot. IKEA

Przestrzeń wokół urządzeń sanitarnych

W urządzaniu łazienki warto uświadomić sobie, że każde urządzenie łazienkowe potrzebuje przestrzeni manewrowej wokół siebie. Oto niektóre, minimalne wartości powierzchni niezbędnych do wygodnego korzystania z poszczególnych elementów wyposażenia łazienki - zwykle w małych łazienkach te powierzchnie nakładają się na siebie, co nie stanowi problemu, dopóki z łazienki w tym samym czasie korzysta nie więcej niż jedna osoba:

- pas wolnej przestrzeni przed umywalką - szerokość minimum 70 cm

- pas wolnej przestrzeni przed wanną i brodzikiem - szerokość minimum 75 cm

- przed miską ustępową wolna przestrzeń to minimum 75x80 cm

- minimalna odległość między poszczególnymi sprzętami to 15-20 cm

- najkrótsza miska ustępowa (bez spłuczki) ma głębokość 45 cm, do tego trzeba dodać grubość stelaża spłuczki podtynkowej 15-20 cm

- minimalna, wygodna szerokość umywalki służącej nie tylko do mycia rąk to 45-50 cm

Mała łazienka - Fot. Skanska Residential Development

Wejście do łazienki

Vis a vis wejścia do łazienki należy unikać umieszczania dużych elementów wyposażenia takich, jak na przykład kabina prysznicowa, terma do podgrzewania wody, obszerny gabarytowo, ozdobny grzejnik czy wysoka, wolno stojąca szafka. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie na osi wejścia umywalki z lustrem, która od progu zapewni poczucie głębi, a ideałem byłoby okno.

Lustro nad umywalką jest po prostu niezbędne - to rzecz oczywista. Mniej oczywista jest jego wielkość, kształt i obramowanie. Często decydujemy się na szafkę z lustrzanym frontem. Możliwości jest jednak znacznie więcej - oto 15 pomysłów na lustro w łazience. <BR />ŁAZIENKA - LUSTRA. Z przymrużeniem oka: lustro o fazowanych krawędziach przyklejono bezpośrednio do ściany nad umywalką, a ścianę wokół tafli ozdobiono zabawną "ramą" z naklejki. - Fot. Arkadiusz Ścichocki

Stosuj jasne kolory

Jasne kolory powiększają optycznie łazienkę. Kolorowe i wzorzyste płytki wyglądają wspaniale, jednak w małej łazience okażą się przytłaczające i męczące. Nic tak nie powiększy naszej łazienki, jak właśnie jasne kolory i gładkie powierzchnie, które odbijają światło.

Przykładem może być poniższa łazienka, w której ten sam kolor oraz sposób wykończenia rozciąga się na wszystkie ściany. Dzięki zastosowaniu przeszklenia, część prysznicowa ciągle pozostaje spójną częścią łazienki. Gdyby zamiast przeźroczystego szkła pojawiła się tutaj ścianka w innym kolorze lub zasłonka - łazienka skurczyłaby się i podzieliła wyraźnie na dwie różne i tak samo maleńkie części.

arquicarolina.com

Zwisająca z sufitu goła żarówka przestała się kojarzyć z mieszkaniową prowizorką. Tak wyglądają dziś najmodniejsze lampy. Nie tylko wiszące. <BR />OŚWIETLENIE - LAMPY. Lampa wisząca, proj. Mattias Stahlbom, średnica żarówki 12,5 cm, długość przewodu 4 m. Cena 245 zł/szt./z żarówką, amandus.pl - Fot. producent

Odpowiednie oświetlenie do łazienki

Odpowiednie zaplanowane oświetlenie jest podstawą w małych pomieszczeniach. Jedna lampa sufitowa nie wystarczy, gdyż większość małych łazienek nie ma okien, więc dobrze zaplanowane źródła światła są bardzo ważne. Światło funkcyjne powinno pojawić się przy lustrze a także przy szafkach.

Najlepsze będą lampy dające rozproszone światło, zamiast skoncentrowanych wiązek i światło białe. Oświetlenie w innym kolorze będzie wyglądać nienaturalnie.

soungwiser.com

Tutaj pośrodku podwieszonego sufitu zrobiono wycięcie, w który zainstalowano świetlówkę i przysłonięto ją taflą szkła. - Fot. Sylwester Rejmer

Oświetlenie dekoracyjne w łazience

Możemy zdecydować się na klasyczne lampy ścienne bądź na rozwiązanie bardziej nowoczesne, kiedy to listwy ledowe ukryte są za linią lustra bądź zabudowy. Dzięki temu światło jest miękkie i bardziej równomierne, co doskonale podkreśli charakter nowoczesnej łazienki. Tak rozświetlona łazienka będzie się wydawać większa. Tym bardziej, że lampy punktowe często powodują, że przestrzeń wydaje się optycznie zniekształcona.

agapedesign.it

 

Najprostszym i skutecznym trikiem pozwalającym optycznie powiększyć łazienkę jest obłożenie ścian lustrzanymi taflami. Ciekawy efekt powstaje po zamocowaniu luster na dwóch sąsiednich płaszczyznach, wówczas odbijające się w nich wnętrze wywołuje złudzenie niekończącej się przestrzeni. Podobny efekt dają lustra umieszczone na przeciwległych ścianach. - Fot. Rafal Lipski

Powieś lustra

To, że lustra i odbijają światło i powiększają optycznie łazienkę czytamy w każdym poradniku wnętrzarskim. Nie bez kozery. Duże lustra, najlepiej bez ram rozświetlają łazienkę i dodają jej głębi. W małych łazienkach lepiej się sprawdzi jedno duże lustro niż kilka małych. Ścienne lustro bez ram stworzy lepszą iluzję dodatkowej przestrzeni.

Przykład: W tej małej krakowskiej kawalerce możemy zobaczyć, że lustro nad umywalką zostało "rozciągnięte" również o ściankę po lewej stronie. Za szklanymi półkami mamy zatem dodatkową powierzchnię, która doskonale powiększa nam wnętrze.

MICHAL MUTOR

Mała łazienka- duży problem - zise78.com, tileshowcase.com

Baw się kształtem, kolorem, fakturą

Jeśli obawiamy się nudnych i powszechnych  białych kafelków, możemy pobawić się ich formą i fakturą a także dopasować kolor fugi do kompozycji kolorystycznej naszej łazienki. Białe kafelki to nie tylko klasyczne kwadraciki - to mozaika, dworcowe cegiełki, sześciokąty oraz inne, fantazyjne kształty.

Pamiętaj jednak, że w małych pomieszczeniach najlepsze będą kafelki jednokolorowe i o błyszczącej powierzchni, która odbija światło. Matowe płytki , np. cementowe, a także ciemne i wzorzyste można za to z powodzeniem położyć na podłodze.

Fot. Tubądzin

Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Mała łazienka- duży problem - almacendeinspiraciones.blogspot.fr, trimview.com.au

Prysznic czy wanna?

Wanna czy prysznic? To dylemat, który czek na każdego właściciela małej łazienki. Mniej miejsca zajmuje prysznic. Nie dla wszystkich jednak jest to rozwiązanie komfortowe. Można zamiast niego wstawić małą wannę z panelem prysznicowym. Mamy w ten sposób dwa w jednym. Wówczas strefę prysznica może wyznaczać tafla szkła, która nie będzie wizualnie ograniczać przestrzeni.

Gdy zdecydujemy się na prysznic, typowy brodzik można zastąpić płaskim brodzikiem zrównanym z poziomem podłogi lub jeśli pozwolą na to warstwy podłogowe, kompletnie z niego zrezygnować i podłogę pod prysznicem wyłożyć tymi samymi płytkami, co w pozostałej części łazienki - do tego drugiego rozwiązania należy zastosować specjalny odpływ liniowy bądź punktowy montowany w podłodze lub w ścianie.

Zobacz także: Łazienka z prysznicem bez tradycyjnego brodzika >>

Pralka w małej łazience - fot. mat. prasowe

Jeśli nasza łazienka jest naprawdę mała, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie pralki do innego pomieszczenia. Gdy możliwości instalacyjno-architektoniczne pozwalają na to, taki pomysł jest wart przemyślenia. Łazienka bez pralki zyska naprawdę dużo dodatkowej przestrzeni. Innym rozwiązaniem może być powiększenie łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia.

Na rynku dostępne są również pralki o zmniejszonych wymiarach. Możemy wybierać wśród pralek ładowanych od góry ( wymiary: 85cm x 60 cm x 42-45 cm), poprzez pralki ładowane od przodu o zmniejszonej głębokości do ok. 40 cm, aż po pralki do najmniejszej pralki na rynku Aquamatic Candy o wymiarach 51 cm szer., 44 cm gł. i 69,5 cm wys. (pojemność 3,5 kg).

Mała łazienka- duży problem - frenchyfancy.com

Pomysłowy gadżet dla łazienek XS

W ekstremalnie małych łazienkach sprawdzi się również patent umywalki połączonej ze spłuczką. Woda zużyta podczas mycia dłoni zostaje potem użyta w spłuczce toalety. Rozwiązanie to jest bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne, gdyż zużycie wody jest zdecydowanie mniejsze.

espacodecoracao.com, bodleeds.co.uk

Mała łazienka - Fot. Ikea

Wolna od sprzętów podłoga

W małym wnętrzu trzeba unikać zagracania podłogi. Im mniej stojących sprzętów, tym większe wrażenie ładu i porządku, a pomieszczenie łatwiej jest utrzymać w czystości. Lepiej jest wyposażyć łazienkę w urządzenia wiszące - umywalka bez nóżki, podwieszana miska ustępowa, montowane do ściany szafki. Bez tych stojących sprzętów, a zwłaszcza bez pralki, będziemy mieć wrażenie, że mamy całkiem sporo podłogi do chodzenia i dreptania, a przy okazji łatwiej będzie ją sprzątać i w ogóle utrzymać w czystości.

Mała łazienka- duży problem - etuovi.com

Poznaj siłę dodatków

Projektując własną łazienkę musimy przyjąć pewną zasadę - jasne, neutralne tło jest najlepszym przyjacielem w aranżacji. W małym pomieszczeniu pracujemy akcentami i dodatkami, gdyż o wiele łatwiej będzie nam zawiesić nową zasłonkę lub kupić inny dozownik na mydło niż wymienić kafelki. Neutralne kafelki i sufity możemy urozmaicić poprzez różne akcenty. Złota armatura i wieszaki lub barwny dywanik i ręczniki w tych samych kolorach - możliwości są nieograniczone, taką łazienkę możemy sezonowo odświeżać i zmieniać.

espacodecoracao.com

Mała łazienka- duży problem - houzz.com

Schowki w łazience

Kupując umywalkę wraz z szafką oraz lustro, postarajmy się znaleźć takie rozwiązanie, które ułatwi nam przechowywanie w łazience. I tak za lustrem możemy schować kosmetyki oraz apteczkę, a resztę ulokujemy w pojemnej szafce pod zlewem, która omija kolanka umywalki.

Takie sprytne rozwiania pomogą pomieścić wszystkie rzeczy na małej powierzchni.

fot. freshideen.com

Mała łazienka- duży problem - Welke.nl, bathroomideasblog.com, anglianhome.co.uk

Wykorzystaj każdy kąt!

Nawet najmniejsza łazienka może okazać się dobrym miejscem do przechowywania. Sprzęty, chemia czy kosmetyki - to wszystko możemy umieścić w naszej łazience, jeśli tylko poszukamy funkcjonalnych i praktycznych rozwiązań.

Dobrym pomysłem są półki w narożnikach, pawlacz nad drzwiami oraz schowki nad wanną. Są to miejsca z reguły pomijane. Tymczasem zagospodarowanie ich nie obniży funkcjonalności łazienki, a dostarczy dodatkowe miejsca na przechowywanie.

Fot. Monika Filipiuk-Obałek

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak zaaranżować WC?
Wanna asymetryczna do nietypowej łazienki
Łazienka z asymetryczną wanną

Skomentuj:

Mała łazienka - duży problem: Proste sposoby na łazienkę w bloku [PORADNIK]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej