Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zaaranżować WC?

Edyta Jabłońska

To zwykle najmniejsze pomieszczenie w domu. Ale właśnie dlatego trzeba WC poświęcić więcej uwagi - żeby było i ładne, i funkcjonalne.

Narożne modele umożliwiają zagospodarowanie kącika, który często pozostaje niewykorzystany. DALIA, ścienna, 46 x 45,5 cm 208 zł Deante
Narożne modele umożliwiają zagospodarowanie kącika, który często pozostaje niewykorzystany. DALIA, ścienna, 46 x 45,5 cm 208 zł Deante
fot. producent

Aranżacja WC: sedes

Nawet w niedużym mieszkaniu warto wygospodarować przestrzeń na osobną toaletę, zwłaszcza gdy rodzina jest kilkuosobowa. Minimum to 1,5 m kw., ale na takiej powierzchni starczy miejsca jedynie na sedes i umywalkę. Jeśli dysponujmy większym metrażem, pomyślmy o szafkach na detergenty, a nawet o wstawieniu pralki. Wszystko się zmieści, jeśli wybierzemy sprzęty o mniejszych wymiarach.

Do wyboru mamy sedesy podwieszane (montowane na stelażu podtynkowym) i kompaktowe (na podłodze). Te pierwsze wydają się mniejsze, bo stelaż ze spłuczką jest ukryty w ścianie. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę wymiary zarówno miski (głębokość około 50 cm, szerokość od 35,5 cm), jak i stelaża podtynkowego (standardowy ma głębokość 20 cm, szerokość 50 cm, ale są też mniejsze modele). Jeśli chodzi o sedesy kompaktowe, można kupić modele o głębokości od 57 cm (wraz ze spłuczką) i szerokości 37 cm.

Aranżacja WC: umywalka

W toalecie służy jedynie do mycia rąk, dlatego nie trzeba montować dużego modelu. Wybór niewielkich urządzeń o różnych kształtach jest naprawdę spory - bez problemu znajdziemy więc umywalkę pasującą do naszej toalety. Planując zakup, warto jednak zwrócić uwagę na sposób jej montażu.

Na ścianie. Zawieszone na niej urządzenie zajmuje niewiele miejsca, jednak przestrzeń wokół nie jest całkowicie wykorzystana - niezbędne podręczne kosmetyki trzeba stawiać na umywalce lub na osobnej półce.

Na blacie. Taki montaż pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń przy umywalce - blat, na którym jest osadzona, to dobre miejsce na mydło.

Na szafce. Rozwiązanie dla tych, którzy w toalecie potrzebują schowka, np. na detergenty. Najczęściej umywalkę można kupić w komplecie z szafką.

Aranżacja WC: wystrój

Nie chodzi jedynie o estetyczny wygląd pomieszczenia, ale również o takie jego zaaranżowanie, by wydawało się przestronniejsze. Dlatego w ciasnej toalecie warto zastosować sprawdzone triki optyczne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zaaranżować WC?