Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mieszkania w stylu loftowym - przegląd waszych wnętrz

red.

Styl loftowy w urządzaniu wnętrz od kilku lat nie wychodzi z mody. Polacy polubili jego surowe i oszczędne formy, dążenie do prostoty, ale i zamiłowanie do designerskich mebli. Wybraliśmy 10 polskich mieszkań zaaranżowanych w tej stylistyce.

Kawalerka Mikołaja wymagała generalnego remontu: wymiany całej instalacji grzewczej, hydraulicznej i elektrycznej, przebudowania układu ścian. Te prace wykonała profesjonalna ekipa. Gdy tylko za fachowcami zamknęły się drzwi, Mikołaj zakasał rękawy i sam zabrał się do roboty. - MICHAL MUTOR

Stylowa kawalerka

Styl loftowy w mieszkaniu to przede wszystkim surowe materiały, przestronne wnętrza i industrialne elementy. Oto jak wyglądają rodzime wnętrza w tej stylistyce.

Industrialna kawalerka

Mieszkanie Mikołaja zostało urządzone pomysłowo i funkcjonalnie. Szary kolor ścian ocieplają drewniane i ceglane elementy. Aneks kuchenny został zaaranżowany tuż przy drzwiach wejściowych. Nad blatem wiszą trzy industrialne lampy, które pasują do prostych stołków barowych. Jednym z ciekawszych elementów mieszkania są ciężkie drzwi wejściowe, które bardzo dobrze wpisują się w estetykę całości.

MICHAL MUTOR

W ściance wydzielającej sypialnię zrobiono dwie wnęki. W większej będzie zamontowany telewizor. Ściankę obłożono stuletnimi deskami o grubości 4 cm, które z pewnością się nie spaczą ani nie rozeschną, a do tego, po oczyszczeniu i wyrównaniu koloru, świetnie wyglądają. Zrobiono z nich również stół.

<B>Pani Ewie zależało na stworzeniu w 29-metrowej kawalerce wygodnej przestrzeni, i to małym kosztem. Udało się! W niebanalnie urządzonym wnętrzu nocne życie przeniosło się na wyższy poziom, a na dole pozostała otwarta przestrzeń dzienna.</B> <BR />Pokój w kawalerce siłą rzeczy musi pełnić kilka funkcji. Są w nim dwa aneksy - kuchenny i?wypoczynkowy - oraz niezbędne gospodyni miejsce do pracy. Mimo masywnej narożnej kanapy, dwóch foteli, dużego biurka i wielu półek wnętrze nie wygląda na?zagracone. To efekt wyraźnego podziału na strefy i jasnej kolorystyki. - Fot. Sylwester Rejmer

Mieszkanie z antresolą

Oszczędność stylu industrialnego idealnie pasuje do tej 29-metrowej kawalerki. Właściciele optymalnie wykorzystali posiadaną przestrzeń, głównie wysokość mieszkania. Wprowadzili antresolę, gdzie zaaranżowali sypialnię, a na dole pozostała otwarta przestrzeń dzienna.

Fot. Sylwester Rejmer

W pokoju są w dwa aneksy - kuchenny i wypoczynkowy - oraz kącik do pracy. Mimo masywnej narożnej kanapy, dwóch foteli, dużego biurka i wielu półek wnętrze nie wygląda na zagracone. To efekt wyraźnego podziału na strefy i jasnej kolorystyki. Antresolę, schodki i regał zbudowano z niedrogich, a na dodatek wytrzymałych płyt OSB (z podłużnych wiórów), które zabezpieczono lakierem. Wyglądająca bardzo efektownie podłoga to stosunkowo tanie deski sosnowe.

<B>Dorota marzyła o niezależności. Rodzice, którzy rozumieli potrzebę córki, z braku innych możliwości postanowili podarować jej kawalerkę zaaranżowaną... w jednym z pokoi ich mieszkania. W 30-metrowym pomieszczeniu zmieściły się aneks wypoczynkowy i kuchenny, łazienka oraz sypialnia na antresoli. Młoda gospodyni ma więc wszystko, co niezbędne do samodzielnego życia.</B> <BR />Aby nie ograniczać przestrzeni projektantka nie oddzieliła kuchni od kąta wypoczynkowego żadnymi przegrodami - zaaranżowała jedynie te strefy w odmiennych stylach. W części salonowej panuje bardzo kobiecy, romantyczny klimat, a w kuchennej industrialny chłód. - Fot. Michał Mutor

W dwóch stylach

W 30-metrowym pomieszczeniu zmieściły się aneks wypoczynkowy i kuchenny, łazienka oraz sypialnia na antresoli. Połączono tutaj styl industrialny w części kuchennej z angielskim w części wypoczynkowej.

MICHAŁ MUTOR

Kuchnia przywodzi na myśl pofabryczne wnętrze - sprawiają to metalowe belki podtrzymujące antresolę, stare lampy przemysłowe i instalacja biegnąca po ceglanej ścianie. Chłód tych industrialnych elementów ocieplają dębowe fronty szafek, blaty i półki. Część roboczą kuchni ze zlewozmywakiem zasłania podwyższony barek, który służy gospodyni również jako stół.

MICHAL MUTOR

<B>Piotr nie chciał się zdawać na przypadek w trudnej modernizacji starej kawalerki - jej aranżacja wymagała fachowej pomocy. W efekcie ciasne, zapuszczone mieszkanko zmieniło się w przestronne, funkcjonalne, a do tego atrakcyjne wnętrze, przypominające nowojorski loft.</B> <BR />Przestrzeń dzienna po połączeniu kuchni z pokojem jest, jak na tak małe mieszkanie, całkiem spora. Wrażenie przestronności wywołuje też wizualne uporządkowanie wnętrza: wyraźny podział na strefy o różnej funkcji oraz pojemne schowki - wysoka zabudowa kuchenna oraz szafa wnękowa na ubrania. Dzięki nim rzeczy nie leżą bowiem na widoku. - Fot. Mariusz Purta

Jak nowojorski loft

Przestrzeń dzienna powstała z połączenia kuchni z pokojem. Wrażenie przestronności wywołuje wizualne uporządkowanie wnętrza: wyraźny podział na strefy o różnej funkcji oraz pojemne schowki - wysoka zabudowa kuchenna oraz szafa wnękowa na ubrania. Dzięki nim rzeczy nie leżą bowiem na widoku.

Fot. Mariusz Purta

Konstrukcja ze stali i szkła zbrojonego, zwieszająca się nad półwyspem, kryje m.in. kuchenny okap. Oświetlające wnętrze przemysłowe lampy (albo modele na nich wzorowane) podłączono do biegnących po suficie i ścianach przewodów elektrycznych.

MARIUSZ PURTA

<B>Chociaż Uta i tomek korzystali z porad architektów, jednak w aranżacji domu kierowali się przede wszystkim własnymi i gustem. To oni decydowali o układzie pomieszczeń, wybierali kolorystykę i styl wnętrz, sami je ozdabiali. Dlatego czują, że naprawdę są u siebie.</B> <BR />Do nowoczesnego salonu atmosferę zasiedzenia wprowadzają stare meble, jak biblioteczka i fotel-uszak. Na ścianie, za narożną kanapą, wiszą intrygujące plakaty do spektakli poznańskiego Teatru Nowego - prezent od wujka Uty. - LEO ZAPPERT

Soft loft

Dla właścicieli domu najważniejsze było stworzenie przytulnej atmosfery. Dlatego loftowe elementy łagodzą miękkie kanapy i fotele oraz stylizowane meble. W salonie na ścianie, za narożną kanapą, wiszą intrygujące plakaty do spektakli poznańskiego Teatru Nowego.

LEO ZAPPERT

W łazience na piętrze panuje bardzo relaksujący klimat kojarzący się z naturą. To wrażenie wywołują głównie materiały użyte do wykończenia pomieszczenia: mozaika z otoczaków na podeście pod wanną, drewniany parkiet na podłodze i płytki gresu przypominającego kamień na ścianach.

LEO ZAPPERT

Biała podłoga z żywicy, pomalowane na biało ściany, dębowe belki i słupy. Wszystko to sprawia, że wysokie wnętrze ze skosami wydaje się jeszcze przestronniejsze. Mebli tu niewiele, ale za to głównie klasyki designu. <BR /> MIESZKANIE. Zamiast szafek w kuchni jest murowana zabudowa, która podkreśla surowy klimat wnętrza. Blat i fragmenty ścian wykończono niewielkimi płytkami ceramicznymi. Wokół stołu z tworzywa sztucznego stoją designerskie krzesła. Tak zwany druciak zaprojektował w latach 50. XX wieku Harry Bertoia, pantony z tworzywa sztucznego to dzieło Vernera Pantona (lata 60.). Stół oświetla dekoracyjna lampa z tworzywa sztucznego i kryształków. Obraz 'Wypadek', wiszący na ścianie pod skosem dachu, namalowała Agnieszka Kieliszczyk. - Fot. Sylwester Rejmer

Na biało

Styl loftowy nie musi oznaczać ciemnej kolorystyki ograniczonej do brązów i szarości. W tym mieszkaniu głównym kolorem jest biel obecna na ścianach, podłogach i meblach. Wszystko to sprawia, że wysokie wnętrze ze skosami wydaje się jeszcze przestronniejsze. Mebli tu niewiele, ale za to głównie klasyki designu. Zamiast szafek w kuchni jest murowana zabudowa, która podkreśla surowy klimat wnętrza.

Fot. Sylwester Rejmer

Tak zwany druciak zaprojektował w latach 50. XX wieku Harry Bertoia, pantony z tworzywa sztucznego to dzieło Vernera Pantona (lata 60.). Stół oświetla dekoracyjna lampa z tworzywa sztucznego i kryształków. Obraz 'Wypadek', wiszący na ścianie pod skosem dachu, namalowała Agnieszka Kieliszczyk.

Sylwester Rejmer

<B>Maja nie jest wierna jednemu stylowi. Kocha zarówno skandynawską prostotę, loftowe klimaty, jak i francuski szyk. Urządzając dom, postanowiła pomieszać te pozornie wykluczające się konwencje. Powstało wnętrze niedające się zaszufladkować, a do tego efektowne i harmonijne.</B> <BR />Przestrzeń dzienna zajmuje cały parter. Mimo swojej wielkości wnętrze nie wydaje się nieprzytulne. To zasługa naturalnych materiałów, spokojnej kolorystyki i stylowej mieszanki, która wprowadza do nowego domu atmosferę zasiedzenia. Wysokość pomieszczenia (sześć metrów!) pozwoliła na?zbudowanie sporej antresoli przeznaczonej na gabinet. - Fot. Sylwester Rejmer

Loft udomowiony

Właścicielka domu lubi zarówno skandynawską prostotę, loftowe klimaty, jak i francuski szyk. Urządzając wnętrza, postanowiła pomieszać te pozornie wykluczające się konwencje. Powstało wnętrze niedające się zaszufladkować, a do tego efektowne i harmonijne. Przestrzeń dzienna zajmuje cały parter. Zastosowano tu naturalne materiały, spokojną kolorystykę i stylową mieszankę mebli.

Fot. Sylwester Rejmer

Na antresoli zbudowanej nad jadalnią urządzono gabinet. Bezpieczeństwo przebywających tu domowników zapewnia wysoka balustrada ze szkła i drewna. Z prostym biurkiem kontrastuje krzesło o ozdobnej formie i kryształowy żyrandol. W wystroju sypialni również ścierają się kontrasty. Obok tapicerowanego łóżka stoją metalowe stoliki nocne, a "pałacowy" kryształowy żyrandol zestawiono z lampkami o fabrycznym rodowodzie.

Fot. Sylwester Rejmer

<B>Agnieszka i Sylwester uznali, że to mieszkanie ma same zalety: lokalizację, sporą wysokość, klimat. Nie zraził ich nawet stan zapuszczonych pomieszczeń. Remont potraktowali jako okazję, by nadać wnętrzu własny styl nawiązujący do atmosfery tętniącego życiem miasta.</B> <BR />Pokój dzienny, tak jak całe mieszkanie, zaaranżowano w loftowym stylu. Wnętrzu nadaje klimat odkryta cegła na ścianach oraz metalowe lampy inspirowane oprawami przemysłowymi. Nie panuje tu jednak typowa dla tego stylu zimna, nieprzytulna atmosfera. To zasługa drewna (podłoga, schody, półki) oraz barwnych akcentów, które rozweselają pomieszczenie o stonowanej kolorystyce. - MICHAL MUTOR

W miejskim rytmie

Wnętrzu nadają klimat odkryta cegła na ścianach oraz metalowe lampy inspirowane oprawami przemysłowymi. Nie panuje tu jednak typowa dla tego stylu zimna, nieprzytulna atmosfera. To zasługa drewna (podłoga, schody, półki) oraz barwnych akcentów, które rozweselają pomieszczenie o stonowanej kolorystyce.

MICHAL MUTOR

Kąt jadalny urządzono przy oknie. Ze stołem o nowoczesnej formie zestawiono krzesła sprzed pięćdziesięciu lat, odziedziczone po poprzednich właścicielach mieszkania. Spadkiem po nich są również kultowe fotele, tzw. rurkowce, wyprodukowane w latach 60. XX wieku w NRD.

MICHAL MUTOR

Strefa wypoczynkowa. - MONIKA OLESINSKA

Nietypowa mieszanka

W tym niewielkim mieszkaniu zastosowano nietypową mieszankę stylu loftowego z prowansalskim. Połączono je na tyle płynnie, że nie odczuwa się dysonansu. Wszystko za sprawą starannie dobranych elementów i spajającej całość bieli.

MONIKA OLESINSKA

W ścianie między łazienką a pokojem wykuto wewnętrzne okno zamykane taflą matowego szkła, która przesuwa się po prowadnicy. Okno to doświetla ciemną łazienkę i umożliwia jej wentylację; czasem po kąpieli lokatorka skraca sobie przez nie drogę do łóżka. Ciekawym elementem mieszkania są stylizowane na stare drewniane okiennice.

MONIKA OLESINSKA

Chłód technicznych materiałów ociepla drewno o głębokiej barwie, najczęściej egzotyczne. - Fot. Arkadiusz Ścichocki, stylizacja Aneta Kosiba

Klasyka stylu loftowego

To mieszkanie urządzono w klasycznym loftowym stylu. Dominują szarości, beże, czerń i biel, które pasują do surowości betonu, szkła i cegły. Mocne barwy pojawiają się jedynie w detalach. Chłód technicznych materiałów ociepla pojawiające się gdzieniegdzie drewno.

Fot. Arkadiusz Ścichocki, stylizacja Aneta Kosiba

Odkryte rury to typowy element loftowych wnętrz. Nie należy ich ukrywać ani zasłaniać. Tutaj traktuje się je jak ozdobę.

Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Mieszkanie szefa kuchni w stylu soft loft
Soft loft w Wilanowie
Loft w wyrazistym stylu - szarości i stalowe elementy w towarzystwie mocnych kolorów

Skomentuj:

Mieszkania w stylu loftowym - przegląd waszych wnętrz

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej