Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Nowoczesne kuchnie z waszych domów

red.

Nowoczesne meble kuchenne o minimalistycznej stylistyce to coraz częstszy wybór Polaków. Wybraliśmy 10 nowoczesnych aranżacji z waszych domów.

Kuchnię oświetlają świetlówki ukryte pod płytą gipsowo-kartonową oraz lampa LED w kształcie kątownika. Jedyną dekoracją są zdjęcia podwodnej flory - to pasja pana domu, który zajmuje się projektowaniem akwariów. - fot. Sylwester Rejmer

Kuchnia ze skosem

Wąska kuchnia ze skosem została urządzona w nowoczesny i oszczędny sposób. Ze względu na niewielką ilość naturalnego światła zdecydowano się na jasną kolorystykę. Do tego kuchnię oświetlają świetlówki ukryte pod płytą gipsowo-kartonową oraz lampa LED w kształcie kątownika. Jedyną dekoracją są zdjęcia podwodnej flory.

SYLWESTER REJMER

Jedna z szafek stojących jest niższa niż pozostałe. W jej blacie zamontowano elektryczną płytę grzejną - do garnków ustawionych na takiej wysokości sięga się znacznie wygodniej. Ponieważ ścianę chroni hartowane szkło, na blacie zainstalowano też panel z gniazdkami. Wysokie i bardzo wąskie cargo (w rogu) sprawdza się jako schowek na butelki i słoiki z zapasami. Czarny kwadrat na jednym z frontów to wejście do szafki z kocią toaletą.

MIESZKANIE. Kuchenna zabudowa widoczna z pokoju składa się tylko z dolnych szafek otwieranych na dotyk - meble wyglądają dzięki temu bardziej 'salonowo'. Na podłodze przy szafkach położono płytki szkliwionego gresu. - Fot. Monika Lewandowska

Konwalie na ścianie

Fragment kuchni jest widoczny z części dziennej, dlatego zastosowano w niej eleganckie materiały: szafki są z lakierowanej na biało płyty MDF, blat z czarnego granitu. Ścianę nad nim wyklejono fototapetą z motywem konwalii i przykryto szkłem. Kuchenna zabudowa widoczna z pokoju składa się tylko z dolnych szafek otwieranych na dotyk - meble wyglądają dzięki temu bardziej 'salonowo'. Na podłodze przy szafkach położono płytki szkliwionego gresu.

Fot. Monika Lewandowska

Grzejnik na ścianie przy oknie wygląda jak nowoczesna dekoracja. W fornirowanej wenge wysokiej zabudowie, która przesłania kuchnię od strony pokoju, umieszczono m.in. urządzenia AGD. Za dnia mieszkanie jest rozjaśnione światłem, które wpada przez okno balkonowe i odbija się od lustra zamontowanego na ścianie pokoju dziennego. Wieczorem to ogromne lustro zwielokrotnia z kolei światło lamp. Projektantki oraz gospodarze - Małgorzata i Sebastian - zgodnie uznali, że w tym wnętrzu nastrój będzie budowało oświetlenie.

Fot. Monika Lewandowska

Zamiast jednego centralnego źródła światła - cztery podwójne halogeny (firmy Aquaform), zainstalowane w regularnych odstępach w podwieszonym suficie. Nie tylko rozjaśniają one całą kuchnię, ale także doświetlają blat roboczy. Większość szafek ma fronty fornirowane orzechem amerykańskim (z tego drewna jest również stół), pozostałe są z lakierowanej na czarno płyty MDF. Podłoga, wbrew pozorom, nie jest wyłożona drewnem, ale imitującym je gresem. Płytki o różnej szerokości ułożono 'na mijankę'. Przy cokołach szafek stojących zamontowano wodoodporną taśmę LED. Jej ciepłe światło jest efektowną ozdobą zwłaszcza po zmroku, gdy inne źródła światła w kuchni są wyłączone. - MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Cegła i drewno

Zgodnie z zamierzeniem gospodarza, pana Roberta, otwarta na pokój dzienny kuchnia i całe mieszkanie miało być urządzone po męsku, w loftowym stylu. Zanim jednak skończono prace, wnętrze dla singla stało się wnętrzem dla pary - pojawiła się pani Małgosia i surowy początkowo wystrój został złagodzony; gospodarze i projektantka zgodnie określają go jako soft loft. Do fabrycznych klimatów nawiązuje w nim m.in. pochodząca z rozbiórki stara cegła, szkło (zbrojone i zwykłe), krzesła Eiffel z czarnego tworzywa i metalu, stylowe kontakty i gniazdka.

MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Większość szafek ma fronty fornirowane orzechem amerykańskim (z tego drewna jest również stół), pozostałe są z lakierowanej na czarno płyty MDF. Podłoga, wbrew pozorom, nie jest wyłożona drewnem, ale imitującym je gresem. Płytki o różnej szerokości ułożono "na mijankę".

MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Czarne fronty z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF wyglądają bardzo elegancko. Wtapiają się w nie urządzenia AGD w tym samym kolorze. - MARIUSZ PURTA

Meble na wysoki połysk

Czarne fronty z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF wyglądają bardzo elegancko. Wtapiają się w nie urządzenia AGD w tym samym kolorze. Bok zabudowy wyklejono folią tablicową na magnetycznej płycie. To nie tylko domowa tablica informacyjna - przydaje się także podczas gry w kalambury. Na podłogę w kuchni i przedpokoju wybrano praktyczny gres.

MARIUSZ PURTA

Stonowaną kolorystykę ożywiają akcenty turkusu. Jest to bardzo wdzięczny kolor, a zarazem bardzo wyszukany, który skutecznie przełamuje stonowaną paletę barwna pomieszczenia. Turkus pojawia się m.in. w półce w wiszącej białej szafce. W kolorze tym są także stołki.

 

MARIUSZ PURTA

Kuchnia miała być minimalistyczna i nie rzucać się w oczy w otwartej przestrzeni. Zrezygnowano więc z szafek wiszących i uchwytów na frontach (zastąpiły je niewidoczne podcięcia). Wśród białego wyposażenia czerwona lodówka jest bardzo wyrazistą ozdobą; zasłania też od strony kąta jadalnego zlewozmywak. - Fot. Radosław Wojnar

Kuchnia cała w bieli

Kuchnia urządzona w otwartym wnętrzu miała być minimalistyczna i nie rzucać się w oczy. Zrezygnowano więc z szafek wiszących i uchwytów na frontach. Wśród białego wyposażenia  czerwona lodówka jest bardzo wyrazistą ozdobą; zasłania też od strony kąta jadalnego zlewozmywak.

Fot. Radosław Wojnar

Biel mebli wtapia się w pozostałą część mieszkania także utrzymaną w śnieżnej bieli. Wiszący nad wyspą okap w takiej aranżacji przypomina raczej stylowy element dekoracyjny niż sprzęt użytkowy.

Fot. Radosław Wojnar

Elementem spajającym kuchnię z pozostałą częścią pomieszczenia jest ciąg szafek biegnących wysoko wzdłuż ściany. - fot. Łukasz Markowicz/ projekt: Pracownia COCO

Kuchnia z szachwonicą na ścianie

Kuchnia, choć minimalistycznie urządzona, wydaje się "bogata". Wszystko za sprawą efektownej czarno-białej szachownicy z płytek, które pokrywają jedną ze ścian oraz podłogę. To ona przesądza o oryginalnym i odważnym zarazem wyrazie tej kuchni. Dominująca czerń i biel uzupełniono o błękit wysoko zawieszonych szafek.

fot. Łukasz Markowicz/ projekt: Pracownia COCO

Dodatki zostały w tej kuchni dobrane niezwykle starannie począwszy od stylowej, czarnej lampy wiszącej nad blatem po drobne AGD wyeksponowane na blacie kuchennym. Elementem ocieplającym wnętrze jest drewniany blat na kontuarze oddzielającym kuchnię od salonu.

fot. Łukasz Markowicz/ projekt: Pracownia COCO

Wysoka zabudowa przy jednej ze ścian jest płytsza niż reszta szafek, została więc przeznaczona na szkło i naczynia stołowe. Środek kuchni zajmuje spora wyspa, w której zainstalowano płytę indukcyjną i dodatkowy zlewozmywak - jeszcze jedno spełnione marzenie pani domu. - SYLWESTER REJMER

Czarno-biała kompozycja

W kuchni zabudowano szafkami aż cztery ściany (na dwóch zabudowa sięga do sufitu). Pani domu ma więc mnóstwo schowków i długie blaty, czyli znakomite warunki do przygotowywania wielkich przyjęć, o jakich zawsze marzyła. Blaty kuchenne są z łupka, trwałego kamienia trudnego w obróbce - i z tego powodu rzadko wykorzystywanego na blaty. Gospodarze, zachwyceni urodą tego materiału, długo szukali kamieniarza, który podjąłby się wykonania ich zlecenia. Z takiego samego łupka jest okładzina na ścianie.

SYLWESTER REJMER

Wysoka zabudowa przy jednej ze ścian jest płytsza niż reszta szafek, została więc przeznaczona na szkło i naczynia stołowe. Środek kuchni zajmuje spora wyspa, w której zainstalowano płytę indukcyjną i dodatkowy zlewozmywak - jeszcze jedno spełnione marzenie pani domu.

SYLWESTER REJMER

Katarzyna i Karol szukali domu, który mogliby urządzić od podstaw, kierując się własnym gustem i spełniając swoje oczekiwania. Obydwoje byli zgodni co do tego, że kuchnia ma być duża i w osobnym pomieszczeniu oraz że potrzebują miejsca na spotkania z przyjaciółmi. Projektantkom udało się zrealizować te życzenia. <BR /> DOM. W przestronnej kuchni, o jakiej marzyli właściciele, znalazł się barek, przy którym można wygodnie jadać posiłki lub urządzić szwedzki bufet na spotkanie z przyjaciółmi. Zrobiono go (tak jak blat ro-bo-czy i parapet) z jasnego marmuru; kamieniem tym wykończono też fragmenty ścian. Szafki są fornirowane orzechem. Strefę pracy oświetlają halogeny zainstalowane w częściowo podwieszanym suficie, kącik śniadaniowy - lampa z kryształowymi kloszami. - Fot. Łukasz Zandecki

Z drewnianymi frontami

W przestronnej kuchni, o jakiej marzyli właściciele, znalazł się barek, przy którym można wygodnie jadać posiłki lub urządzić szwedzki bufet na spotkanie z przyjaciółmi. Zrobiono go (tak jak blat roboczy i parapet) z jasnego marmuru; kamieniem tym wykończono też fragmenty ścian. Szafki są fornirowane orzechem. Strefę pracy oświetlają halogeny zainstalowane w częściowo podwieszanym suficie, kącik śniadaniowy - lampa z kryształowymi kloszami.

Fot. Łukasz Zandecki

Dużo miejsca do przechowywania zapewniają nie tylko liczne szafki, ale także spora spiżarnia ukryta za szerokimi drzwiami (również wykończonymi orzechowym fornirem).

DOM. Do białych szafek z?lakierowanej płyty MDF dobrano czarny sprzęt AGD (m.in. lodówkę side-by-side). Ścianę nad blatem roboczym chroni lakierowane szkło lacobel w turkusowym kolorze. - Fot. Radosław Wojnar

Z turkusową ścianą

Do białych szafek z lakierowanej płyty MDF dobrano czarny sprzęt AGD (m.in. lodówkę side-by-side). Ścianę nad blatem roboczym chroni lakierowane szkło lacobel w turkusowym kolorze. Turkus ożywia stonowaną aranżację i wprowadza powiew świeżości do wnętrza.

Fot. Radosław Wojnar

Część kuchennej zabudowy pełni funkcję kąta jadalnego. Stołem jest szeroki blat z laminowanej płyty przykrywający szafki stojące. Do siedzenia służą zrobione na zamówienie stołki barowe z malowanej sosny i barwionego na różowo zamszu.

Fot. Radosław Wojnar

KUCHNIA. Jedna z bocznych ścian została w całości zabudowana - duża szafa, podzielona na dwanaście części tej samej wielkości, pełni funkcję spiżarki. Jej drzwiczki nie mają uchwytów - otwierają się na dotyk. - MONIKA LEWANDOWSKA/Phototapeta

Ścisła zabudowa

Kuchnia jest połączona z pokojem dziennym szerokim przejściem, z przedpokoju prowadzą do niej drzwi. Projektantka uznała, że w podłużnym wnętrzu o takim układzie najlepiej sprawdzi się zabudowa równoległa, czyli dwa ciągi robocze usytuowane naprzeciwko siebie. Jeden z nich tworzą zarówno szafki stojące, jak i wiszące, natomiast drugi - ze względu na okno - tylko stojące. Miejsca na przechowywanie jednak nie brakuje, bo w kuchni zaplanowano również pojemną szafę-spiżarnię oraz dwa słupki (przy jednym z nich zmieściło się jeszcze wąskie wysokie cargo). Zadbano też o jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni w szafkach stojących - zostały wyposażone w systemy ułatwiające przechowywanie naczyń i produktów.

MONIKA LEWANDOWSKA/Phototapeta

W ciągu roboczym przy ścianie zainstalowano płytę grzejną z okapem podszafkowym, a przy oknie - zlewozmywak. Okno znajduje się na tyle wysoko, że nie trzeba było dobierać składanej baterii, umożliwiającej jego otwieranie.

MONIKA LEWANDOWSKA/Phototapeta

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kuchnia otwarta na pokój - przegląd waszych wnętrz
Zabudowy kuchenne z klimatem
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem

Skomentuj:

Nowoczesne kuchnie z waszych domów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej