Jak zatrzymać lato we wnętrzach?
Letnią atmosferę możesz zatrzymać w domu przez cały rok. Dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrz zimowa szaruga nie będzie ci straszna, a wystrój będzie nastrajał optymistycznie.
Kolory lata na ścianach
Lato kojarzy się przede wszystkim z jasnymi i świeżymi kolorami. Są to przede wszystkim słoneczne odcienie żółtego - i te bardziej intensywne, i te nieco już przez słońce wypalone. Te drugie najlepiej sprawdzą się na ścianach. Natomiast intensywnie żółte dodatki ożywią ciemną bądź neutralną stylizację wnętrza.
Z kolei letnią świeżość wniosą do wnętrz odcienie błękitu, mięty i chłodnej zieleni. Za ich sprawą będziemy pamiętać o dniach spędzonych nad morzem. Przy okazji wnętrza pomalowane tymi kolorami wydadzą się większe.
Naturalne ściany
Ciepła, letnia pogoda sprzyja kontaktom z naturą. To właśnie tego najczęściej brakuje nam podczas zimowych dni. Posmak naturalnego środowiska możemy wprowadzić do wnętrz, dzięki odpowiednim materiałom. Kamienna okładzina ścian nie tylko przypomni nam o letnich wędrówkach, ale także urozmaici monotonną powierzchnię ścian.
Kamienne okładziny ścian można stosować we wszystkich pomieszczeniach, także w kuchni i łazience. Wystarczy już niewielki fragment ściany udekorowany w ten sposób, żeby nadać pomieszczeniom innego, bardziej naturalnego wyrazu.
Wnętrza pełne kwiatów
Brak zimą świeżych kwiatów mogą nam zrekompensować kwiatowe wzory. Mogą się one pojawić w zasadzie na każdej powierzchni. Kwiaty mogą zdobić ściany. Do wyboru są liczne tapety i fototapety z niezwykle realistycznymi wizerunkami kwiatów. Osoby preferujące delikatniejsze rozwiązania mogą się pokusić np. o fotel z tapicerką pokrytą kwiatowym wzorem, narzutę na łóżko czy zasłony.
Zarówno drobne kwiatowe łączki jak i duże wyraziste kwiaty odświeżą wystrój mieszkania. Znaczenie ma też gatunek przedstawionych kwiatów, np. czerwone maki będą przypominać o lecie na polskiej wsi.
Pamiątki z podróży
Nic lepiej nie ożywia wspomnień o letnich wojażach niż pamiątki z podróży. Zapomnij jednak o kiczowatych suwenirach sprzedawanych na straganach przy plaży. Zajrzyj na miejscowe bazary i do lokalnych sklepów, odwiedź regionalnych artystów i muzea. Możesz tam znaleźć prawdziwe skarby, i to za niewielkie pieniądze. Takie znaleziska będą cieszyć bardziej niż gadżety ze sklepu z pamiątkami. Do tego oryginalne skarby z podróży urozmaicą aranżację wnętrza.
Z podróży można także przywieźć samodzielnie zebrane kamienie, muszle, a nawet gałązki i po powrocie zaaranżować z nich ciekawą kompozycję. Pamiętacie film "Lepiej późno niż później"? Grająca w nim Diane Keaton zbierała białe kamienie na plaży i rozkładała po całym domu w szklanych słojach. W efekcie zyskała prostą, ale efektowną dekorację, przypominająca o spacerach na plaży.
Wiklina i bambus
Zamiast ciężkich, skórzanych mebli, wprowadź do wnętrza lżejsze, np. z wikliny i bambusa. Kojarzą się one z egzotycznymi krajami, jak i przyjęciami w ogrodzie. Dostępne na rynku meble z tych materiałów są bardzo wygodne i trwałe. Coraz częściej można je spotkać we wnętrzarskich aranżacjach. Wystarczy już jeden fotel czy stolik z wikliny lub bambusa, aby odświeżyć stylizację pokoju.
Innym pomysłem jest bambusowa roleta. Wygląda w oknie oryginalnie i naturalnie. Szczególnie dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach niewymagających całkowitego zaciemnienia, gdyż częściowo przepuszcza światło.
Marynistyczne dodatki
Styl marynistyczny jak żaden inny kojarzy się z latem, jest z nim wręcz nierozerwalnie związany. Aby go osiągnąć we wnętrzu, należy wprowadzić paletę kolorystyczną składającą się z bieli, granatu, błękitu, beżu i akcentów czerwieni. Do marynistycznych wnętrz pasuje bielone drewno, naturalne materiały jak len oraz wzory w paski.
Żeby dodać wyrazistości marynistycznej stylizacji, warto wprowadzić do wnętrz takie elementy jak kotwica, ster, muszle czy liny. Ciekawym pomysłem są podwieszane do sufitu hamaki bądź inne siedziska.
Skomentuj:
Jak zatrzymać lato we wnętrzach?