Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Łazienka dla małych i dużych - o czym należy pamiętać przy urządzaniu

red.

Łazienka, która spełnia potrzeby dzieci i dorosłych musi być bezpieczna i funkcjonalna. Na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania wybrać? 7 rzeczy, o których nie można zapomnieć.

Podest dla dzieci - fot. OKT

Odpowiednia wysokość sprzętów

Umywalka jest zawieszana na wysokości dostosowanej do wzrostu dorosłej osoby. Należy więc zadbać, by dziecko mogło do niej bez problemu dosięgnąć. Nieodzowne są specjalne stołki lub schodki z antypoślizgową powierzchnią i nóżkami, które się nie ślizgają.

Urządzając łazienkę z myślą o rodzinie najlepsza będzie umywalka szafkowa lub wspierana na nodze. Wówczas dziecko będzie się mogło o nią oprzeć, bez ryzyka dla niego i umywalki. Warto tez zadbać, aby dziecko miało swój wieszak na ręcznik umieszczony na właściwej wysokości.

Baterie łazienkowe - fot. Teka

Baterie łazienkowe z blokadą bezpieczeństwa

Do rodzinnych łazienek, z której korzystają małe dzieci najlepsze będą baterie termostatyczne, czyli takie, w których można ustawić stałą temperaturę wody. Bateria z termostatem jest oszczędna i chroni użytkowników przed poparzeniem. Wystarczy, że wybierzemy na pokrętle temperaturę, by specjalna blokada powstrzymała strumień aż do momentu, gdy woda osiągnie ustawioną wartość.

Z kolei, gdy w domu są bardzo małe dzieci warto wyposażyć łazienkę w baterie wannowe i prysznicowe z regulacją mocy strumienia. Takie baterie mają wbudowany ogranicznik w głowicę.

łazienka z grzejnikiem łazienkowym - fot. Purmo

Zawsze ciepła łazienka

W łazience właściwe ogrzewanie jest kwestią niezwykle istotną, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Klasyczne żeberkowe grzejniki raczej się w tym pomieszczeniu nie sprawdzą. Najlepiej wybierać spośród tych specjalnie dedykowanych do łazienek.

Szczególnie praktyczne są grzejniki drabinkowe, gdyż mogą jednocześnie służyć jako wieszak na ręczniki. Łatwo i szybko można na nich wysuszyć także drobną odzież oraz bieliznę. Gdy decydujemy się na grzejnik płytowy warto zamontować przy nim dodatkowy reling, na którym zawiesimy mokry ręcznik do wyschnięcia.

Łazienka - mat. prasowe

Podłoga bez poślizgu

Na mokrej podłogowej łazience nie trudno o poślizgnięcie się i bolesny upadek. Możemy jednak minimalizować ryzyko rozkładając przy wannie, umywalce czy brodziku maty antypoślizgowe. Z kolei nad wanna warto zamontować dodatkowe uchwyty, które pomogą w złapaniu równowagi.

Inny pomysł to zabezpieczenie całej podłogi w łazience przy wykorzystaniu Techniki Antypoślizgowej. Jest to usługa oferowana przez firmę C.T. Service. Podłoga pokrywana jest specjalnymi preparatami, które uniemożliwiają poślizgnięcie.

Nakładka sedesowa dla dzieci z drabinką - fot. Keter

Sposób na sedes

Szczególnie dla małych dzieci, dopiero wychodzących z pieluch, deskę sedesową warto wyposażyć w nakładkę zmniejszającą otwór, najlepiej taką z uchwytami po bokach, żeby w razie utraty równowagi dziecko mogło się chwycić, by nie spaść.

Dobrze oświetlona łazienka. - fot. Łukasz Zandecki

Dobre oświetlenie

Im lepiej oświetlimy łazienkę, tym będzie bezpieczniejsza, a korzystanie z niej będzie łatwiejsze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Mimo, że jest to zazwyczaj małe pomieszczenie przeważnie potrzebuje kilku źródeł światła - ogólnego, przy lustrze nad umywalką i nad wanną lub prysznicem.

Łazienka dla dzieci - fot. Laufen

Zachęcić dzieci do kąpieli

Nie wszystkie dzieci przepadają za myciem, nieraz kąpiel potrafi się zamienić w prawdziwa gehennę. Dlatego, żeby oswoić dziecko z higienicznymi rytuałami, warto zadbać o kolorowe akcesoria. Jeśli będą czas kąpieli kojarzyły z dobrą zabawą, to nie będą marudzić, a regularne mycie wejdzie im w nawyk.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie kolory wybrać do łazienki?
Jaki grzejnik wybrać do łazienki?
Jakie światło do pracy w domu?

Skomentuj:

Łazienka dla małych i dużych - o czym należy pamiętać przy urządzaniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej