Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Żyć ekologicznie - co to znaczy?

OPRACOWANIE: Monika Utnik-Strugała

Nie trzeba od razu angażować się w proekologiczne kampanie i wyjeżdżać na drugi koniec świata, np. by ratować foki. Wystarczy rozejrzeć się po własnym domu i zadbać o drobiazgi. Bo diabeł tkwi w szczegółach, a świat się nie zmieni, jeśli najpierw nie zmienimy siebie. Co to znaczy żyć ekologicznie w odniesieniu do własnego domu? Wyjaśniamy!

Fot. IKEA

Przechowywanie żywności

Odpowiednie przechowywanie żywności pomaga planować posiłki i nie marnować jedzenia. Kilka reguł: resztki z obiadu i inne ugotowane produkty mogą leżeć w lodówce do trzech dni; nadmiar pieczywa warto zamrozić, przeczeka w zamrażalniku nawet kilka miesięcy. Na górnych półkach lodówki, gdzie temperatura jest wyższa, trzymaj mleko i jogurty; w szufladzie na dole - warzywa, owoce, twarde sery.

Ekologiczne materiały we wnętrzach

Ekologiczne życie dotyczy również aranżacji wnętrz. Do mieszkania w stylu eko warto wybierać sprzęty zrobione z jak najmniej przetworzonych materiałów: drewna, kamienia, lnu, wełny, bambusa, cegły, korka. Ich surowe, proste piękno będzie działało uspokajająco, tym bardziej gdy uświadomimy sobie, że przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Fot. Shutterstock/lenetstan

Ekomalowanie

Farby mają wpływ na nasze zdrowie. Lepiej unikać tych o zbyt dużej ilości lotnych związków organicznych - substancji, które przedostają się do atmosfery i obniżają poziom ozonu. Sprawdź etykietę; dopuszczalna liczba LZO powinna wynosić 30 g/l. Wybieraj też farby, które nie zawierają formaldehydów.

Fot. IKEA

Świeć przykładem - wymieniamy żarówki na LED-y

W starych żarówkach tylko 5 proc. energii było przetwarzane na światło, z pozostałej powstawało ciepło. Czysta strata! Nieporównanie mniej energii (nawet o 75 proc.) zużywają LED-y i coraz popularniejsze QLED-y. Nie mówiąc o tym, że starczają na dłużej (około 6 tys. godzin).

Domowy kompostownik - Fot. Fabryka Form

Nie tylko dla właścicieli ogrodów. Może stanąć w rogu kuchni albo na balkonie, a dobrze przygotowany będzie przyjemnie pachniał. Do kompostownika wrzucamy obierki, fusy, skorupki jajek. Co zyskujemy? Mniej śmieci i odżywczy nawóz do zasilania roślin.

Fot. Mak media

Meble z recyklingu

To pomysł, dzięki któremu będziemy nie tylko eko, ale też twórczy i oryginalni - zamiast wyrzucać stare przedmioty, zróbmy z nich niebanalne sprzęty. Wykorzystać można niemal wszystko: od drzwi (można z nich zrobić blat stołu), przez skrzynki po owocach (w roli półek), po palety (idealne na stolik) i plastikowe butelki (materiał na abażur).

Fot. Shutterstock/Comaniciu Dan

Szafing - nie wyrzucaj ubrań!

Po co wyrzucać ubrania, gdy mogą się przydać koleżance? Tak zwany szafing to sposób nie tylko na ekologiczne przedsięwzięcie, ale i na popołudnie w miłym towarzystwie. Oddaj, wymień lub sprzedaj za symboliczną kwotę rzeczy, których już nie potrzebujesz. Nie tylko zresztą ubrania - również domowe sprzęty i najróżniejsze drobiazgi zalegające na półkach i w szufladach.

Fot. Shutterstock/BestVectorIcon

Rozsądne ogrzewanie mieszkania

Zakręć grzejnik na czas wietrzenia pokoju, bo wytwarzane ciepło i tak ucieka wówczas przez okno. Zrób to również wtedy, kiedy wychodzisz z domu - po co grzać na darmo?

Fot. Bedol

Praktyczny gadżet bez prądu

Ten budzik nie tylko nas nie zrujnuje, ale pozwoli także zaoszczędzić energię - raz napełniony wodą działa przez trzy miesiące.

Fot. Roca

Drugie życie wody

System W+W to nowatorski sposób oszczędzania wody. Umywalka jest zintegrowana z sedesem, dzięki czemu woda, którą myjemy ręce, zostaje odfiltrowana i zdezynfekowana, a następnie ponownie wykorzystana - do spłukiwania toalety.

Fot. Grohe

Filtrowana woda z kranu

Kupowanie wody w plastikowych butelkach to nie tylko obciążenie dla nas, ale przede wszystkim dla środowiska. A gdyby tak zainwestować w saturator i specjalną baterię? Popłynie z niej woda przefiltrowana, gazowana lub nie, zdatna do picia (niektóre modele również ją zagotują - więcej na s. 88). A wychodząc z domu, możesz wrzucić do torebki butelkę wielokrotnego użytku do filtrowania kranówki.

Fot. Shutterstock/

Zieleń w domu

Warto mieć w domu rośliny, bo po pierwsze - upiększają go, a po drugie - wiele z nich wchłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego, farb, lakierów. Co ciekawe, niektóre, jak aloes, orchidea czy sansewieria, produkują w nocy tlen (tak, tak, to nie pomyłka!), skutecznie oczyszczając powietrze i ułatwiając zasypianie.

Fot. Fabryka Form

Torby na zakupy wielokrotnego użytku

Statystycznie foliowa torebka służy nam 15 minut, a rozkłada się... 500 lat. W Polsce zużywamy ich nawet 11 miliardów rocznie! Od 1 stycznia br. weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi więcej płacimy za torby foliowe. Nie protestujmy: świat będzie czystszy, zwierzęta bezpieczniejsze (żółwie morskie mylą foliówki z meduzami, połykają je i umierają), a my... bardziej kolorowi. Torby wielokrotnego użytku są na tyle tanie, że możemy mieć ich kilka i dobierać je do naszego stroju. Bo cóż może być bardziej modne od bycia eko?

Fot. Liebherr

Energooszczędne urządzenia

Warto zainwestować w oszczędne urządzenia, który ograniczą zużycie prądu. Technologie zastosowane w lodówkach idealnie rozprowadzą powietrze i wilgotność w komorze, optymalizując pracę urządzenia, a pralki skutecznie upiorą nawet w niskiej temperaturze.

Fot. IKEA

Segregacja śmieci

Fakty mówią same za siebie. Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny. Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala uratować 6-metrową sosnę (warto wiedzieć, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen dla 10 osób). Przekonani?

Fot. Belkin

Oszczędzamy prąd

Wykorzystując domową sieć Wi-Fi i specjalną aplikację na smartfon lub tablet, możemy sterować urządzeniami elektrycznymi (oświetleniem, grzejnikami itd.) z dowolnego miejsca. Zapomnieliśmy wyłączyć radio? Jedno dotknięcie i prąd zdalnie odłączony. Wygodnie i oszczędnie.

Fot. Shutterstock/Kovaleva_Ka

Stare rady w dobrej cenie

Sodą, octem i cytryną posprzątasz na błysk. A przy tym wykażesz się gospodarnością i nie będziesz szkodzić naturze. Takie środki czystości pomogą wyszorować przypalone garnki, usunąć kamień z baterii, nadać połysk kafelkom, umyć okna bez pozostawiania smug na szybach.

Shutterstock/Abscent

Elektrośmieci

Co zrobić z niechcianą pralką, telewizorem, lodówką? Na pewno nie wyrzucać ich byle gdzie, bo są odpadami niebezpiecznymi. Bez problemu oddamy je w publicznych punktach zbiórki (np. w Warszawie jest ich aż 19) albo zamówimy bezpłatny odbiór z domu na stronie elektrosmieci.pl.

Fot. Shutterstock/YuliaPodlesnova

Boso po trawie

Hipokrates mówił, że "najlepsze obuwie to brak obuwia". Chodzenie na bosaka po mokrej od rosy murawie to - zdaniem naturopatów - dobre antidotum na złe krążenie, bezsenność, bóle głowy, rozdrażnienie, stres. Pospacerujmy więc od czasu do czasu choćby po trawniku w przydomowym ogródku!

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek

Skomentuj:

Żyć ekologicznie - co to znaczy?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej