Budowa Wnętrza Jak optycznie powiększyć łazienkę? Jak optycznie powiększyć łazienkę? Stylizacja: Beata Bejtman-Kuźnienko, Grażyna Bieganik, Justyna Burdow-Gołoś, Magda Kazimierczuk, Anna Moes, Agnieszka Pasternak, Justyna Zawadzka Zdjęcia: Władysław Okoński, Michał Skorupski, Marek Szymański, Radosław Wojnar, Łukasz Zandecki 03-01-2012 12:30
Poszerzające fugi. Funkcję pasków pełnią ciemne poziome fugi położone między dużymi prostokątnymi płytkami ceramicznymi. Pionowe fugi są tak wąskie, że niemal niewidoczne. Taki sposób wykończenia ścian również jest polecany do wąskich łazienek. Trzeba przyznać, że to robi wrażenie. Chodzi oczywiście o wrażenie przestronności. Nasz wzrok można bowiem oszukać - zastosować triki optyczne, dzięki którym wnętrze, na przykład mała łazienka, będzie się wydawało większe.
1 z 10 Poszerzające fugi. Funkcję pasków pełnią ciemne poziome fugi położone między dużymi prostokątnymi płytkami ceramicznymi. Pionowe fugi są tak wąskie, że niemal niewidoczne. Taki sposób wykończenia ścian również jest polecany do wąskich łazienek.
Otwórz galerię
(10)
2 z 10 Więcej światła. Dobrze oświetlona łazienka wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. W tej zastosowano mocne halogeny - nie tylko w podwieszanym suficie, ale też w dwuczęściowych kolumnach z płyt gipsowo-kartonowych i nad lustrami. 3 z 10 Mozaika efektów. Po pierwsze, zimna barwa, która optycznie powiększa wnętrze. Po drugie, materiał odbijający światło. Dzięki zastosowaniu niebieskiej szkliwionej mozaiki, którą wyłożono całe ściany, ta trzymetrowa zaledwie łazienka sprawia wrażenie znacznie przestronniejszej. 4 z 10 Przejrzyste szkło. Jak zaaranżować łazienkę o powierzchni zaledwie 2,5 m kw., by nie czuć się w niej jak w ciasnej dziupli? Trzeba przecież pomieścić w niej niezbędne urządzenia oraz wygospodarować miejsce przynajmniej na kilka półek. Tutaj zrobiono je ze szkła i podświetlono - dzięki temu wyglądają bardzo lekko i nie przytłaczają we wnętrzu tak jak zabudowa wykonana np. z pełnych płyt. 5 z 10 Monochromatyczna. Łazienka utrzymana w jednolitej, jasnej tonacji wydaje się znacznie większa, bo panuje w niej harmonia i równowaga. Wizualnej lekkości nadaje jej umywalka z lustrem naprzeciwko wejścia, szklane elementy wyposażenia oraz liczne punkty świetlne. 6 z 10 Wnętrze zwielokrotnione. Dwie przeciwległe ściany zostały wyłożone małymi lustrzanymi płytkami. Odbijające się w nich obrazy dają wrażenie niemal nieskończonej głębi - niewielka łazienka wydaje się nie mieć końca. - Połysk w małej łazience 7 z 10 Wszystko w bieli. Białe ściany, podłoga i oczywiście sufit - a do tego białe urządzenia, które wtapiają się w tło. Dzięki konsekwentnemu użyciu tej barwy łazienka nie wydaje się już tak mikroskopijna. Aby jednak wystrój nie był monotonny, ożywiono go akcentami innych barw i... cytatami wypisanymi na ścianach. 8 z 10 Korzystne paski. Poziome ciemne pasy wkomponowane między jasne płytki ceramiczne na ścianach to nie tylko oryginalny element dekoracyjny - optycznie poszerzają one dość wąską łazienkę. Temu samemu celowi służy pas ciemnobrązowego drewna egzotycznego położony na podłodze. 9 z 10 Dookoła lustro. Okalające wnętrze lustrzane tafle zamocowane pod samym sufitem powodują, że pomieszczenie wydaje się nie tylko większe, ale też wyższe. Lustrem wykończono również ekran kryjący wieszak na płaszcze kąpielowe. Innym zabiegiem powiększającym optycznie tę łazienkę jest ułożenie skosem (w tzw. karo) płytek podłogowych. 10 z 10 Kwadrat z prostokąta. Spora, ale za to długa i dość wąska łazienka nie wygląda korzystnie, warto więc poprawić jej proporcje. Tutaj pomieszczenie zostało przedzielone szklanymi drzwiami, za którymi urządzono kabinę prysznicową. To pozwoliło poprawić kształt wnętrza, a jednocześnie nie ograniczyć optycznie przestrzeni. Koniec galerii zdjęć Poszerzające fugi. Funkcję pasków pełnią ciemne poziome fugi położone między dużymi prostokątnymi płytkami ceramicznymi. Pionowe fugi są tak wąskie, że niemal niewidoczne. Taki sposób wykończenia ścian również jest polecany do wąskich łazienek.
Więcej światła. Dobrze oświetlona łazienka wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. W tej zastosowano mocne halogeny - nie tylko w podwieszanym suficie, ale też w dwuczęściowych kolumnach z płyt gipsowo-kartonowych i nad lustrami.
Mozaika efektów. Po pierwsze, zimna barwa, która optycznie powiększa wnętrze. Po drugie, materiał odbijający światło. Dzięki zastosowaniu niebieskiej szkliwionej mozaiki, którą wyłożono całe ściany, ta trzymetrowa zaledwie łazienka sprawia wrażenie znacznie przestronniejszej.
Przejrzyste szkło. Jak zaaranżować łazienkę o powierzchni zaledwie 2,5 m kw., by nie czuć się w niej jak w ciasnej dziupli? Trzeba przecież pomieścić w niej niezbędne urządzenia oraz wygospodarować miejsce przynajmniej na kilka półek. Tutaj zrobiono je ze szkła i podświetlono - dzięki temu wyglądają bardzo lekko i nie przytłaczają we wnętrzu tak jak zabudowa wykonana np. z pełnych płyt.
Monochromatyczna. Łazienka utrzymana w jednolitej, jasnej tonacji wydaje się znacznie większa, bo panuje w niej harmonia i równowaga. Wizualnej lekkości nadaje jej umywalka z lustrem naprzeciwko wejścia, szklane elementy wyposażenia oraz liczne punkty świetlne.
Wnętrze zwielokrotnione. Dwie przeciwległe ściany zostały wyłożone małymi lustrzanymi płytkami. Odbijające się w nich obrazy dają wrażenie niemal nieskończonej głębi - niewielka łazienka wydaje się nie mieć końca. - Połysk w małej łazience
Wszystko w bieli. Białe ściany, podłoga i oczywiście sufit - a do tego białe urządzenia, które wtapiają się w tło. Dzięki konsekwentnemu użyciu tej barwy łazienka nie wydaje się już tak mikroskopijna. Aby jednak wystrój nie był monotonny, ożywiono go akcentami innych barw i... cytatami wypisanymi na ścianach.
Korzystne paski. Poziome ciemne pasy wkomponowane między jasne płytki ceramiczne na ścianach to nie tylko oryginalny element dekoracyjny - optycznie poszerzają one dość wąską łazienkę. Temu samemu celowi służy pas ciemnobrązowego drewna egzotycznego położony na podłodze.
Dookoła lustro. Okalające wnętrze lustrzane tafle zamocowane pod samym sufitem powodują, że pomieszczenie wydaje się nie tylko większe, ale też wyższe. Lustrem wykończono również ekran kryjący wieszak na płaszcze kąpielowe. Innym zabiegiem powiększającym optycznie tę łazienkę jest ułożenie skosem (w tzw. karo) płytek podłogowych.
Kwadrat z prostokąta. Spora, ale za to długa i dość wąska łazienka nie wygląda korzystnie, warto więc poprawić jej proporcje. Tutaj pomieszczenie zostało przedzielone szklanymi drzwiami, za którymi urządzono kabinę prysznicową. To pozwoliło poprawić kształt wnętrza, a jednocześnie nie ograniczyć optycznie przestrzeni.
Skomentuj:
Jak optycznie powiększyć łazienkę?