Budowa Wnętrza Co nad blat? Co nad blat? Tekst: Małgorzata Krośnicka Stylizacja: Dorota Karpińska, Anna Kępińska-Frąckowiak, Aneta Kosiba, Agnieszka Osak-Rejmer, Joanna Płachecka Zdjęcia: Anna Kępińska-Frąckowiak, Rafał Lipski, Sylwester Rejmer, Łukasz Zandecki 10-01-2012 09:30
Kolory natury. W kuchni z dębowymi szafkami i elementami z matowego metalu znakomicie wygląda oliwkowa mozaika. Jej odcień urozmaica dominujące tu beże, a błyszcząca powierzchnia kontrastuje z matowym wykończeniem pozostałych materiałów. Niegdyś niepodzielnie królowały tam płytki. Nadal są popularnym materiałem wykończeniowym na ścianę, ale już nie jedynym. Szkło, stal i inne tworzywa sprawiają, że nasze kuchnie stają się znacznie ciekawsze.
1 z 9 Kolory natury. W kuchni z dębowymi szafkami i elementami z matowego metalu znakomicie wygląda oliwkowa mozaika. Jej odcień urozmaica dominujące tu beże, a błyszcząca powierzchnia kontrastuje z matowym wykończeniem pozostałych materiałów.
Otwórz galerię
(9)
2 z 9 Jak głaz. Granit to kamień dość kosztowny, ale do kuchni idealny. Nie rysuje się, jest gładki, odporny na działanie wysokiej temperatury i na zaplamienie. Stąd często robi się z niego blaty. Dobrym uzupełnieniem takiego blatu będą położone na ścianie granitowe płytki o takiej samej (lub zbliżonej) kolorystyce. 3 z 9 Czarne i białe. Jeśli ścianę nad kuchennym blatem chcemy pokryć tapetą, koniecznie wybierzmy zmywalną. W newralgicznych miejscach (zwłaszcza przy zlewozmywaku i za kuchenką) warto dodatkowo osłonić ją szkłem. 4 z 9 Podaj cegłę. Jeśli chcemy, by było ją widać na ścianie, a nie mieszkamy w stuletniej kamienicy, możemy zastosować okładziny do złudzenia imitujące ceglany mur. Surowość takiego wykończenia podkreślają celowo odsłonięte przewody elektryczne i wentylacyjne. 5 z 9 Na wysoki połysk. Polerowany gres ma tylko jeden feler - na błyszczących płytkach doskonale widać nawet najmniejszą plamkę. Ale, na szczęście, łatwo się je czyści. 6 z 9 Kontrastowo. Parkiet przemysłowy na ścianie? Tak! Mozaikowe deszczułki o ciepłej barwie świetnie wyglądają w zestawieniu z chłodną stalową blachą , która chroni ścianę tuż nad blatem. 7 z 9 Ozdobny łuk. W tym aneksie kuchennym nie gotuje się obiadów dla kilkuosobowej rodziny, stąd jego niewielkie wymiary i zdecydowanie dekoracyjny charakter - zaokrągloną ścianę wykończono płytą fornirowaną drewnem merbau (takie samo jest na frontach szafek) oraz pasem marmuru. 8 z 9 Kolor spod pędzla. Para wodna, cząsteczki tłuszczu w powietrzu, pryskające wokół płyny - raczej nie do uniknięcia w kuchni. Dlatego na ściany wybierajmy farby przeznaczone specjalnie do tego pomieszczenia. Farba, choć mniej trwała niż inne materiały, ma ogromną zaletę - łatwo ją położyć! 9 z 9 Za szklaną taflą. Szkło robi wprost oszałamiającą karierę jako materiał wykończeniowy kuchennej ściany. Dobrze sprawdza się w tej roli - znakomicie chroni malowaną lub tapetowaną powierzchnię. A jeśli jest barwione, wprowadza do wnętrza dodatkowy kolor. Koniec galerii zdjęć Kolory natury. W kuchni z dębowymi szafkami i elementami z matowego metalu znakomicie wygląda oliwkowa mozaika. Jej odcień urozmaica dominujące tu beże, a błyszcząca powierzchnia kontrastuje z matowym wykończeniem pozostałych materiałów.
Jak głaz. Granit to kamień dość kosztowny, ale do kuchni idealny. Nie rysuje się, jest gładki, odporny na działanie wysokiej temperatury i na zaplamienie. Stąd często robi się z niego blaty. Dobrym uzupełnieniem takiego blatu będą położone na ścianie granitowe płytki o takiej samej (lub zbliżonej) kolorystyce.
Czarne i białe. Jeśli ścianę nad kuchennym blatem chcemy pokryć tapetą, koniecznie wybierzmy zmywalną. W newralgicznych miejscach (zwłaszcza przy zlewozmywaku i za kuchenką) warto dodatkowo osłonić ją szkłem.
Podaj cegłę. Jeśli chcemy, by było ją widać na ścianie, a nie mieszkamy w stuletniej kamienicy, możemy zastosować okładziny do złudzenia imitujące ceglany mur. Surowość takiego wykończenia podkreślają celowo odsłonięte przewody elektryczne i wentylacyjne.
Na wysoki połysk. Polerowany gres ma tylko jeden feler - na błyszczących płytkach doskonale widać nawet najmniejszą plamkę. Ale, na szczęście, łatwo się je czyści.
Kontrastowo. Parkiet przemysłowy na ścianie? Tak! Mozaikowe deszczułki o ciepłej barwie świetnie wyglądają w zestawieniu z chłodną stalową blachą , która chroni ścianę tuż nad blatem.
Ozdobny łuk. W tym aneksie kuchennym nie gotuje się obiadów dla kilkuosobowej rodziny, stąd jego niewielkie wymiary i zdecydowanie dekoracyjny charakter - zaokrągloną ścianę wykończono płytą fornirowaną drewnem merbau (takie samo jest na frontach szafek) oraz pasem marmuru.
Kolor spod pędzla. Para wodna, cząsteczki tłuszczu w powietrzu, pryskające wokół płyny - raczej nie do uniknięcia w kuchni. Dlatego na ściany wybierajmy farby przeznaczone specjalnie do tego pomieszczenia. Farba, choć mniej trwała niż inne materiały, ma ogromną zaletę - łatwo ją położyć!
Za szklaną taflą. Szkło robi wprost oszałamiającą karierę jako materiał wykończeniowy kuchennej ściany. Dobrze sprawdza się w tej roli - znakomicie chroni malowaną lub tapetowaną powierzchnię. A jeśli jest barwione, wprowadza do wnętrza dodatkowy kolor.
Skomentuj:
Co nad blat?