Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kuchnie otwarte na pokój

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Nigela Hope, Dorota Karpińska, Aneta Kosiba, Monika Lewandowska, Joanna Woyda Zdjęcia: Karl Jorgenson, Łukasz Kozyra, Monika Lewandowska/Phototapeta, Rafał Lipski, Łukasz Zandecki
Aneks kuchenny jako integralna część pokoju dziennego, a może umownie wydzielony ze wspólnej przestrzeni barkiem, wyspą albo wąską ścianką? Tę kwestię trzeba rozstrzygnąć samemu. My pokazujemy ciekawe przykłady, które pomogą w podjęciu decyzji... <BR />KUCHNIA: Królewska aranżacja. Aneks kuchenny jest tutaj integralną częścią strefy dziennej. Umeblowano go szafkami o połyskliwych frontach z lakierowanej płyty, które wtapiają się w tło ściany wyłożonej wzorzystą zmywalną tapetą.

Aneks kuchenny jako integralna część pokoju dziennego, a może umownie wydzielony ze wspólnej przestrzeni barkiem, wyspą albo wąską ścianką? Tę kwestię trzeba rozstrzygnąć samemu. My pokazujemy ciekawe przykłady, które pomogą w podjęciu decyzji...

Aneks kuchenny jako integralna część pokoju dziennego, a może umownie wydzielony ze wspólnej przestrzeni barkiem, wyspą albo wąską ścianką? Tę kwestię trzeba rozstrzygnąć samemu. My pokazujemy ciekawe przykłady, które pomogą w podjęciu decyzji... <BR />KUCHNIA: Królewska aranżacja. Aneks kuchenny jest tutaj integralną częścią strefy dziennej. Umeblowano go szafkami o połyskliwych frontach z lakierowanej płyty, które wtapiają się w tło ściany wyłożonej wzorzystą zmywalną tapetą.

KUCHNIA: Królewska aranżacja. Stół ustawiony między kuchnią a kątem wypoczynkowym wyznacza umowną granicę między strefami o różnej funkcji. Uwagę zwraca dekoracyjny żyrandol z barwionego na czarno szkła.

KUCHNIA: Królewska aranżacja. Współczesny stół żartobliwie nawiązuje do dawnych wzorów - jest uproszczoną wersją dziewiętnastowiecznego mebla z charakterystycznymi nogami w kształcie tralek. Przy nim ustawiono ozdobne stylowe krzesła z poduszkami wiązanymi na kokardki.

KUCHNIA: Kolorowy minimalizm. Szafki stoją tylko wzdłuż jednej ściany. Nad nimi wisi półka, bo z górnej zabudowy gospodarze zrezygnowali. W kuchniach połączonych z salonem ta tendencja jest teraz bardzo charakterystyczna.

KUCHNIA: Kolorowy minimalizm. Nie tylko w kuchni, ale również w całym mieszkaniu nastrój budują wyraziste barwy. To właśnie one, a nie wymyślne formy i zdobienia przedmiotów są największą ozdobą wnętrza.

KUCHNIA: Kolorowy minimalizm. Wisząca nad ciągiem kuchennym półka ma kolor ściany, nie rzuca się więc w oczy. Pod nią zainstalowano halogeny, które dobrze oświetlają miejsce pracy.

KUCHNIA: Słup graniczny. Zlewozmywak umieszczono pod oknem, nie przejmując się, że jest widoczny z części wypoczynkowej. I słusznie, bo to idealne miejsce dla pracującej przy nim osoby - dobrze oświetlone naturalnym światłem.

KUCHNIA: Słup graniczny. Kuchnia jest połączona z przedpokojem i salonem - jej granicę wyznacza tylko słup. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się znacznie większe.

KUCHNIA: Słup graniczny. Wysokie szafy, sięgające prawie do samego sufitu, znakomicie rozwiązują problem przechowywania w kuchniach, w których nie ma szafek wiszących. W tej zabudowie oprócz schowków na naczynia i artykuły spożywcze znajduje się również lodówka.

KUCHNIA: Słup graniczny. Od strony salonu kuchenną zabudowę przesłania jedynie wąska ścianka. Jej bok oklejono tapetą, której wzór harmonizuje z deseniem na płytkach ceramicznych.

KUCHNIA: W jednorodnym stylu. Wystrój otwartej kuchni idealnie harmonizuje z resztą wnętrza. Dolne szafki zasłania murek przykryty wąskim blatem; górne natomiast są mało widoczne, bo mają fronty z mlecznego szkła.

KUCHNIA: W jednorodnym stylu. Kąt jadalny został usytuowany w optymalnym miejscu - w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni. Stoi tu lakierowany na biało niewielki stół (z rozsuwanym blatem) i dopasowane do niego krzesła.

KUCHNIA: W jednorodnym stylu. Przy murku od strony kuchni są szafki - dodatkowe schowki i miejsce do pracy. Przykrywający go blat w czasie rodzinnych obiadów i proszonych kolacji pełni funkcję pomocnika; gospodarze stawiają na nim naczynia, które nie mieszczą się na stole.

KUCHNIA: W jednorodnym stylu. Minimalistyczne kuchenne szafki z frontami z mlecznego szkła równie dobrze wyglądałyby w pokoju dziennym albo sypialni. Ścianę nad blatem chroni tafla szkła, która nie rzuca się w oczy - to dobre rozwiązanie w kuchni otwartej na salon.

KUCHNIA: W jednorodnym stylu. Regał, wypełniający całą ścianę na wprost aneksu kuchennego, jest utrzymany w tym samym stylu co reszta sprzętów. Taki pojemny mebel przydaje się zwłaszcza w niedużych mieszkaniach.

KUCHNIA: Pokojowo nastawiona. Piękne drewno, meble przypominające szafki i regały ustawiane w salonie, parkiet na podłodze - taka kuchnia z pewnością nie razi swą funkcja w pokoju dziennym, z którym została połączona.

KUCHNIA: Pokojowo nastawiona. Na podłodze w kuchni położono drewniany parkiet, taki sam jak w wypoczynkowej części pomieszczenia. Tylko miejsca najbardziej narażone na zabrudzenie zostały wykończone jasnym gresem.

KUCHNIA: Pokojowo nastawiona. W wysokiej zabudowie kuchennej mieszczą się nie tylko szafki, ale także sprzęt AGD. Jeden z nich - piekarnik - został zainstalowany na takiej wysokości, by nie trzeba było się do niego schylać.

KUCHNIA: Pokojowo nastawiona. Ponieważ blat roboczy między kuchenką a zlewem jest bardzo mały, stół połączony z wyspą służy w razie potrzeby jako dodatkowe miejsce do pracy.

KUCHNIA: Cała w bieli. Elegancki aneks kuchenny idealnie harmonizuje z wystrojem całego wnętrza urządzonego w nowoczesnym stylu. Jedyną wyrazistą ozdobą są tu dwa kryształowe żyrandole.

KUCHNIA: Cała w bieli. Murek oraz ścianę nad zlewem pokrywa tynk strukturalny imitujący beton. Zabezpieczono go lakierem i gdzieniegdzie ozdobiono mieniącymi się plamkami srebrnej farby.

KUCHNIA: Cała w bieli. Wyspa - główne miejsce pracy - została przesłonięta nieco od niej wyższym murkiem. Ponieważ nie zasłonił on całkowicie mebli kuchennych i wysokiej zabudowy, wybrano szafki z frontami w kolorze ściany, co wtopiło je w tło. Aby nic nie rozbijało ich gładkiej płaszczyzny, zdecydowano się na szafki otwierane dotykowo.

KUCHNIA: Całkowite otwarcie. W kuchni panuje idealny porządek. To zasługa pojemnych schowków zajmujących całą ścianę - dzięki nim każda rzecz ma swoje miejsce. Na wierzchu pozostaje tylko to, co niezbędne. Taki estetyczny wygląd jest szczególnie istotny w kuchniach widocznych z pokoju dziennego.

KUCHNIA: Całkowite otwarcie. Na granicy części kuchennej i wypoczynkowej ustawiono ciemny stół oraz lekkie krzesła z przezroczystego tworzywa sztucznego.

KUCHNIA: Całkowite otwarcie. Okap nad wyspą został całkowicie schowany w obudowie z płyty MDF. Drzwi w głębi prowadzą do pomieszczenia gospodarczego.

KUCHNIA: Całkowite otwarcie. Zlewozmywak został zainstalowany w najjaśniejszej części kuchni - przy dużym oknie.

KUCHNIA: Ze spiżarnią. Jadalnia jest urządzona równie minimalistycznie jak kuchnia. Jej oszczędny wystrój ożywia okazały kryształowy żyrandol oraz pokrowce na krzesła - zapożyczono je z bardziej dekoracyjnych stylów.

KUCHNIA: Ze spiżarnią. Osoby siedzące przy stole nie widzą kuchennego blatu, bo przesłania go wysoki barek. Od strony kuchni są w nim szafki.

KUCHNIA: Ze spiżarnią. Aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsca na przechowywanie niezbędnych zapasów, w rozległej przestrzeni dziennej wygospodarowano niewielką spiżarnię. Wszystko zatem może być schowane.

KUCHNIA: Na zapas. Projektując zabudowę, właściciele mieszkania założyli, że z upływem czasu rzeczy będzie przybywać. Zawczasu więc przygotowali więcej schowków, majac świadomość, że początkowo nie będą zagospodarowane.

KUCHNIA: Na zapas. W bocznej, wysokiej zabudowie umieszczono lodówkę z zamrażarką oraz piekarnik. Znajduje się on w optymalnym miejscu - tuż przy blacie, na który można odstawiać gorące naczynia. Pozostałą przestrzeń zajmują szafki. W górnych, trudniej dostępnych, gospodarze trzymają rzadko używane rzeczy, niekoniecznie kuchenne. Narożna szafka pod zlewem jest zamykana składanymi drzwiami.

KUCHNIA: Na zapas. Barek pełni również funkcję stolika śniadaniowego, a jego blat w razie potrzeby staje się dodatkowym miejscem do pracy. Pod nimi zrobiono pojemne schowki.

KUCHNIA: Na zapas. Dobrze wykorzystano ścianę pomiędzy wiszącymi a stojącymi szafkami. Zamontowano na niej długi stalowy reling z haczykami na mniejsze naczynia (np. kubki), uchwyt na ręczniki papierowe i suszarkę do naczyń (widać ją na zdjęciu powyżej).

KUCHNIA: Pełna pomysłów. Dywaniki, choć nie są niezbędne w kuchni, wnoszą do niej trochę koloru, co monochromatycznemu wnętrzu z pewnością wychodzi na korzyść. Można je prać w pralce. Zasłony znacznie skuteczniej niż cienkie rolety chronią od słońca, którego tutaj nie brakuje - okna kuchni wychodzą na południowy zachód. Przede wszystkim jednak tkanina jest elementem łączącym kuchnię z częścią wypoczynkową pomieszczenia.

KUCHNIA: Pełna pomysłów. Przy okrągłym stole swobodnie mogą usiąść co najmniej cztery osoby. By nie wydawał się zbyt duży i nie dominował w niewielkim pomieszczeniu, zdecydowano się na mebel w białym kolorze. Ta barwa sprawia, że wydaje się on mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Taki sam cel przyświecał wyborowi krzeseł.

KUCHNIA: Pełna pomysłów. Przypominający ogromny kwiat abażur pasuje do roślinnych motywów na zasłonach. Wprowadzenie tych ozdobnych elementów przełamało sterylny ład i prostotę niepodzielnie panujące w pomieszczeniu.

KUCHNIA: Pełna pomysłów. Ściany pomalowano na chłodną barwę kawy z mlekiem zwaną cappuccino. Tak sam kolor ma ścianka z płyty gipsowo-kartonowej, za którą ukryto szafkę typu cargo (z półkami wysuwającymi się wraz z frontem). W niej są przechowywane garnki i kuchenne zapasy.

KUCHNIA: Pełna pomysłów. Ściana została udekorowana w niebanalny sposób. Naklejono na nią mocną folię, tzw. banerową, ze specjalnie zaprojektowanym nadrukiem. Projekt powstał w komputerze. Jako tło posłużyło powiększone i rozjaśnione zdjęcie wzoru zasłon, na którym nadrukowano przepisy kulinarne. Folię przyklejono odpornym na wodę sylikonem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

56 m kw. dla 2 osób: otwieramy kuchnię na pokój dzienny
68 m kw. dla 3 osób: częściowo otwarta wygodna kuchnia
Płyty gazowe: na żywym ogniu

Skomentuj:

Kuchnie otwarte na pokój

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej