Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Barwy ciepłe we wnętrzach

Redakcja
Barwy ciepłe we wnętrzach - Shutterstock

Jak odróżnić barwy ciepłe i zimne? Jak pod tym względem zostało podzielone koło barw?

Ciepłe barwy, czyli jakie?

Ciepłe kolory to: czerwień, żółty, pomarańczowy, beże i barwy kremowe. Na kole barw kolory ciepłe zaczynają się tam, gdzie pośredni zielony, a kończą na różowym. Ale ciepłe kolory to również ciepłe biele i niektóre odcienie zieleni. Zaliczamy do nich też soczystą czerwień, która wprowadza do wnętrza energię (dlatego lepiej unikać jej w sypialni) i brązy.

Barwy ciepłe - Jane Rix/Shutterstock
Barwy ciepłe - Miglena Pencheva/Shutterstock

Jak odróżnić ciepłe odcienie i zimne kolory?

O barwach ciepłych można powiedzieć, że są bardziej przyjemne dla oka, nie tak wyraziste, wydają się nieco rozmyte, bardziej stonowane. Ciepłe kolory ścian wprowadzają do wnętrza przytulny klimat, dzięki nim w pomieszczeniu miło się spędza czas i chętnie wraca.

Zimne kolory to z kolei te, które wydają się ostrzejsze, bardziej surowe - a od niektórych wręcz bije chłód. Przykładem niech będą odcienie niebieskiego, szarości, fiolety.

Barwy ciepłe i zimne - Mr. Luck/Shutterstock
Barwy ciepłe i zimne (narzuta) w sypialni - Salony Agata

Wykorzystanie intensywnych ciepłych kolorów we wnętrzu

Do barw ciepłych zaliczamy też barwy ognia, czyli żywe czerwienie, jaskrawe oranże i słoneczne żółcie dodają wnętrzu nie tylko ciepła, ale też bogactwa. Niosą jednak ze sobą ogromną dawkę energii, która może wywołać uczucie niepokoju i podnosić ciśnienie krwi. Z tego powodu nie zaleca się ich - zwłaszcza w dużej ilości - osobom, które lubią wypoczywać w spokojnej, wyciszającej atmosferze. Silne oddziaływanie tych kolorów najlepiej osłabić dużymi płaszczyznami neutralnych kolorów, np. szarością, czernią, beżem lub bielą.

Odcienie czerwieni w aranżacji wnętrza

Czerwony jest najbardziej pobudzającym i energetycznym ze wszystkich ciepłych kolorów. Odcienie czerwieni symbolizują miłość, siłę, radość życia, pewność siebie, ale i agresję, kiedy jest ich za dużo (dlatego warto oszczędnie stosować je na ścianach). Jeśli planujemy zaaranżować pomieszczenie z czerwienią, najlepiej sprawdzą się dodatki w tym kolorze. Drobne akcenty czerwieni sprawiają, że aranżacja staje się bardziej dynamiczna, a jednocześnie ilość koloru nie pobudza nadmiernie.

Odcienie czerwieni w aranżacji sypialni - pościel i ceglana okładzina ścian - Med Photo Studio/Shutterstock

Ciepłe kolory: aranżacja z wykorzystaniem pośredniej zieleni

Zieleń pięknie komponuje się z naturalnym drewnem, a także brązami, szarościami, beżem i ciepłą bielą. Taka kompozycja kolorystyczna poprawia nastrój, pozwala się wyciszyć i odpocząć po całym dniu. Aranżacja z wykorzystaniem ciepłej zieleni przywodzi na myśl przebywanie na łonie natury - w lesie lub parku. Wiele odcieni zieleni to barwy zimne, ciepła zieleń to taka, której można dostrzec delikatny kolor żółty lub beż.

Aranżacja z wykorzystaniem pośredniej zieleni - Ground Picture/Shutterstock

Kolory ciepłe: pomarańczowy we wnętrzu

Kolor pomarańczowy to połączenie żółtego i czerwonego. Jest to pobudzająca barwa, podobnie jak wszystkie z palety ciepłych kolorów, ale nie jest tak energetyczna jak czerwienie. Pomarańcz doskonale wizualnie ociepla wnętrza, świetnie komponuje się z szarościami, pasują do niego również brązy.

Kolory ciepłe: pomarańczowy we wnętrzu - Ground Picture/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach

Skomentuj:

Barwy ciepłe we wnętrzach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej