Świeczki pływające - oryginalne dekoracje
Świeczki pływające to ciekawy pomysł na dekorację stołu na przykład na spotkanie z przyjaciółmi. Zobacz, jak wykonać je krok po kroku - i zainspiruj się naszymi propozycjami aranżacji.
Świeczki pływające na stół - materiały i narzędzia
Materiały i narzędzia potrzebne do przygotowania pływających świeczek:
- świece do przetopienia (z wyższych będzie nam łatwiej pozyskać knot; jeżeli pozyskany knot nie będzie wystarczająco długi, można użyć sznurka bawełnianego, który należy uprzednio zamoczyć w roztopionym wosku, a potem w zimnej wodzie);
- metalowe naczynia (niepotrzebny garnek czy rondelek do przetopienia wosku oraz drugi, większy, do gotowania wody);
- foremki (kształt foremki dowolny, ale powinna mieć węższy spód od górnej krawędzi, można użyć np. foremek do ciastek);
- kredki świecowe (jeżeli chcemy świeczkom nadać kolor); szklane naczynie (świeczki najbardziej efektownie będą wyglądały w niskim, szerokim i okrągłym naczyniu, ale możemy również zestawić razem kilka pojedynczych naczyń, takich jak wazon, wysoką szklankę czy ozdobny słoik);
- materiał do wypełnienia naczynia (np. muszle, kamienie);
- olejek zapachowy (jeżeli chcemy, aby świeczki pachniały),
- drewniane patyczki,
- lejek,
- gazeta lub folia ochronna.
Świeczki pływające - KROK 1.
Do garnka wrzucamy połamane bądź starte na starej tarce do warzyw świeczki. Na tym etapie powinno się udać odzyskać knoty. Jeśli nie, należy je wyłowić ze stopionego wosku. Dodajemy kredki świecowe. Drugi garnek napełniamy do 3/4 jego wysokości wodą i doprowadzamy wodę do wrzenia.
Świeczki pływające - KROK 2.
Owijamy knotem patyczek i kładziemy go na krawędziach foremki tak, aby knot znalazł się mniej więcej w jej środku i aby dotykał dna.
Świeczki pływające - KROK 3.
Na wierzch garnka z gotującą się wodą stawiamy garnek z woskiem. Wosk stopi się najszybciej, jeśli dno górnego garnka zostanie zanurzone w gorącej wodzie, ale nie będzie dotykało dna dolnego garnka. Do mieszania wosku możemy użyć drewnianego patyczka.
Świeczki pływające - KROK 4.
Jeśli wosk oraz kredki się już zupełnie roztopiły, możemy dodać olejek zapachowy i całość wymieszać.
Świeczki pływające - KROK 5.
Bezpośrednio po zdjęciu wosku z gorącej kąpieli wodnej przelewamy go do foremek za pomocą lejka. Wosk wlewamy z boku foremki. Tak przygotowane świeczki pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia (co najmniej kilkanaście godzin).
Jeśli chcemy zrobić kolejne świeczki w innym kolorze powtarzamy czynności z inną kredką. Gdy chcemy doczyścić garnek, ponownie ustawiamy go na wierzchu większego garnka z gorącą wodą: gdy resztki wosku zaczną się topić, wycieramy je kilkoma złożonymi ręcznikami papierowymi.
Świeczki pływające - KROK 6.
Wyjmujemy świeczki z foremek. Jeśli mamy trudności, możemy foremkę zanurzyć na chwilę w gorącej wodzie. Przycinamy knot i gotowe!
Do naczyń wsypujemy przygotowane kamienie, muszle itp., po czym zalewamy je wodą. Dokładamy świeczki. Wodę wypełniającą naczynie można również zabarwić, np. kolorowym atramentem.
W naczyniu możemy również umieścić np. kwiaty...
...albo owoce.
Skomentuj:
Świeczki pływające - oryginalne dekoracje