Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Koszt budowy domu 120 m2

ARCHON+
Ile kosztuje budowa domu do 120 m2 ? Sprawdzamy aktualne wyceny - Fot.: ARCHON+

Ile kosztuje budowa domu? To pytanie nurtuje każdego planującego budowę Inwestora. Szacując swoje możliwości finansowe, wielu z pewnością zastanawia się, jak obniżyć koszty budowy domu, aby zmieścić się w planowanym budżecie. Całościowe wydatki zależą od wielu czynników, w tym od kształtu i konstrukcji bryły, rodzaju zadaszenia, a także przyjętego standardu wykończenia. Sprawdziliśmy zatem kosztorys i to, za ile można wybudować dom z poddaszem użytkowym do 120 m2 w 2021 r.

Koszty budowy domu 2021 r.

Wydatki w dużym stopniu zależą od formy bryły budynku, rodzaju dachu i zastosowanych w projekcie rozwiązań konstrukcyjnych. Im bardziej rozłożysta bryła i skomplikowana płaszczyzna dachu, tym więcej zapłacimy za realizację, dlatego szukając oszczędności, warto już na etapie wyboru projektu zwrócić uwagę na te elementy.

Do naszej analizy wybraliśmy jednorodzinny "Dom w zielistkach", należący do kolekcji: projekty domów małych. Powstał z myślą o optymalizacji kosztów budowy i jednocześnie zapewnia właścicielom oszczędną eksploatację. To niewielki dom z poddaszem użytkowym, jego powierzchnia wynosi 109,88 m2 + kotłownia 7,31 m2. Koszty budowy pod klucz w systemie zleconym, na
podstawie aktualnych kosztorysów na I kwartał 2021 r., wg stawek minimalnych wynoszą ok. 287.700 zł netto.

Zobacz projekt i aranżację wnętrz "Domu w zielistkach"

'Dom w zielistkach' - Fot. ARCHON+

Dom tani w budowie – wygodny i atrakcyjny wizualnie

Prosta, regularna bryła „Domu w zielistkach” pozytywnie wpływa na bilans kosztów budowy, a jednocześnie wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami energetycznymi. W projekcie zrezygnowano z wykuszy, lukarn, a także balkonów na poddaszu, dzięki czemu dom wybudujemy taniej i sprawniej. Tym samym zminimalizowano ilość miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych, przez które dom najczęściej traci ciepło.

Budynek został przekryty nieskomplikowanym, dwuspadowym dachem, który jest prosty i szybki w realizacji, nie wymaga kosztownych i pracochłonnych obróbek, dzięki czemu Inwestor zaoszczędzi zarówno na robociźnie, jak i na ilości materiału pokryciowego.

Tani w budowie „Dom w zielistkach” prezentuje się elegancko i nowocześnie. Wraz z ekonomicznymi kosztami budowy zadbano o atrakcyjny wygląd elewacji, które wykończono tynkiem w dwóch kolorach oraz urozmaicono drewnianą okładziną. Charakteru dodaje stolarka w kolorze grafitowym oraz płaska dachówka.
Interesującym detalem jest usytuowana od strony ogrodu drewniana pergola, przesłaniająca taras, który powiększa strefę wypoczynkową domu.

Program użytkowy został rozplanowany zgodnie z naturalnym układem kondygnacji: parter pełni funkcję strefy dziennej, poddasze to część nocna domu.

 

Dom w zielistkach - Fot. ARCHON +


Otwarty plan strefy dziennej dodaje wnętrzu przestronności. Salon płynnie łączy się z jadalnią, w kuchni zadbano o odpowiednią ilość blatów roboczych oraz miejsc do przechowywania. Na parterze przewidziano dodatkowy pokój, w jego pobliżu łazienkę, a przestrzeń pod schodami to dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Z wiatrołapu dostępna jest kotłownia.

Dom w zielistkach - Fot. ARCHON +


Optymalnie zagospodarowana powierzchnia poddasza to jasna i ustawna strefa nocna. Zaprojektowano tutaj dwa pokoje dla dzieci, sypialnię rodziców z garderobą oraz łazienkę.

Ile kosztuje budowa domu 2021

Na podstawie szczegółowego kosztorysu, który opracowano w oparciu o ceny krajowe publikowane przez SEKOCENBUD (I kwartał 2021 r.) prezentujemy zestawienie kosztów robót budowlanych wg stawek minimalnych i średnich. Podane ceny to kwoty netto, dotyczą budowy domu prowadzonej w systemie zleconym, należy do nich doliczyć podatek VAT 8%.

 

Zestawienie kosztów - Fot. ARCHON +


Poniższa tabela przedstawia koszty z podziałem na roboty budowlane, sprzęt użyty przy budowie, materiały i koszty robocizny. Roboty instalacyjne zostały wyliczone wskaźnikowo w stosunku do kosztów robót budowlanych.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Kolejnym czynnikiem, który oddziałuje na wielkość całkowitych kosztów budowy, jest sposób prowadzenia inwestycji. Przedstawione w artykule zestawienia odnoszą się do budowy domu w systemie zleconym. Chcąc zmniejszyć wydatki, Inwestor może poprowadzić inwestycję w sposób gospodarczy. To tańsze rozwiązanie, jednak wymaga większego zaangażowania. Inwestor bierze na siebie ciężar organizacji budowy, kupna materiałów, a także wykonania większości prac, zatrudniając wykwalifikowanych specjalistów do bardziej skomplikowanych robót. Poszukując oszczędności, Inwestor może także zdecydować się na kupno tańszych materiałów budowlanych, jednak należy pamiętać, aby zawsze wybierać produkty posiadające deklarację zgodności i odpowiednie parametry techniczne. Kupując materiały budowlane w jednym miejscu mamy również możliwość wynegocjowania dodatkowego rabatu.

Zobacz pełną prezentację projektu „Dom w zielistkach”.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Rekuperacja w zamieszkałym domu. System wentylacji centralnej i decentralnej
Mobilny aromatyzer

Skomentuj:

Koszt budowy domu 120 m2

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej