Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ozdoba w narożniku domu

Monika Karda
Na zwykłej elewacji często wprowadza się dodatkowe podziały architektoniczne lub stosuje się detale dekoracyjne - Fot.: Grzegorz Otwinowski

Dekoracyjne narożniki budynków to najczęściej styropianowe płytki pokryte tynkiem lub okładziny z kamienia, płytek ceramicznych czy klinkieru.

Najprostsze jest wykonanie ozdób w formie płytek - wystarczy nakleić na ociepleniu dodatkowe elementy ze styropianu o grubości 2-3 cm, przycięte na wymagany wymiar. Najlepiej użyć do tego twardszych odmian styropianu (np. EPS 200), a krawędzie ukształtować z niewielkim skosem, co zapobiegnie gromadzeniu się wody i zanieczyszczeń w rowkach.

Klejenie styropianowych płytek do ocieplenia polega na naniesieniu pacą zębatą zaprawy klejowej na całą spodnią powierzchnię płytek i dociśnięciu ich. Utrzymanie jednakowych odległości między płytkami (2-3 cm) ułatwiają listewki dystansowe wyjmowane po przyklejeniu płytek. Na przyklejonych płytkach styropianowych układa się siatkę z włókna szklanego (a najlepiej jej pasek o szerokości około 30 cm, łączący się na zakład z siatką na płaskich powierzchniach), w taki sposób, by zachodziła na pozostałą część zbrojenia podkładu tynkarskiego.

Przy wtapianiu siatki we wgłębienia między płytkami obowiązują te same zasady jak na całej powierzchni ocieplenia - najpierw nakłada się warstwę zaprawy klejowej, w nią wciska się siatkę i wyrównuje powierzchnię. Kolejny etap to nałożenie tynku cienkowarstwowego. W rowkach między doklejonymi płytkami tynk powinien być gładki - utrudni to gromadzenie się tam zanieczyszczeń, a także ułatwi czyszczenie.

Ozdobne naroża można również wykonać z okładzin ceramicznych bądź kamiennych przyklejanych do podłoża. Wtedy trzeba jednak pamiętać, aby styropian i siatkę zbrojącą dodatkowo zamocować mechanicznie, czyli kołkami.

Do układania na ociepleniu nadają się płytki o grubości do 2,5 cm i masie do 60 kg/m2. Jeśli planujemy układać cięższą okładzinę, wówczas konieczne będzie zamocowanie na dole cokołu listwy stalowej, pełniącej funkcję konsoli podporowej.

Do przyklejania okładzin używa się elastycznych klejów do płytek ceramicznych nakładanych metodą "mokre na mokre" (klejem pokrywa się podłoże i spód płytki). Między płytkami okładziny należy utworzyć dość szerokie fugi - zależnie od wielkości płytek, powinny mieć 6-10 mm. Ich zadaniem jest kompensowanie rozszerzalności płytek pod wpływem zmian temperatury oraz umożliwienie odparowania wilgoci ze ściany. Spoinowanie przeprowadza się po około trzech dniach od ułożenia okładziny, używając do tego zaprawy o zwiększonej elastyczności.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Sztukaterie ze styropianu
Elewacje z ozdobami: bonie
Zaokrąglone ściany zewnętrzne

Skomentuj:

Ozdoba w narożniku domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej