Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sztukaterie ze styropianu

Monika Karda

Jednym ze sposobów na ozdobienie elewacji jest umieszczenie na niej profili fasadowych naśladujących sztukaterie.

Producenci profili oferują programy komputerowe umożliwiające "przymierzenie" różnych wzorów do elewacji domu
Producenci profili oferują programy komputerowe umożliwiające "przymierzenie" różnych wzorów do elewacji domu
Fot.: Austrotherm

W przeciwieństwie do tradycyjnych, profile te są bardzo lekkie (zrobione ze styropianu pokrytego trwałą, elastyczną i wodoodporną masą). Dają się łatwo obrabiać i montować, bez konieczności stosowania specjalistycznych mocowań i narzędzi. Oferowane są w różnych wzorach, na przykład gzymsów czy elementów do montażu pod parapetami. Bardzo często profile wykorzystuje się do układania ozdobnych opasek wokół otworów okiennych i drzwiowych. Przycinanie i montaż takich profili nie są trudne. Najlepiej używać do tego piły do metalu lub noża. Do elewacji zaś przykleja się je za pomocą kleju przeznaczonego do mocowania styropianu.

Podłoże, do którego będą przyklejane profile, musi być suche, odkurzone i odtłuszczone. Może to być zarówno wyprawa szpachlowo-klejowa, jak i dobrze związana z wcześniejszymi warstwami wyprawa tynkarska. Najlepszy efekt mocowania uzyskuje się, nanosząc klej metodą pasmowo-punktową (ciągły pas wokół obrzeży profilu i dodatkowo - w zależności od jego wielkości - punktowo w środku). Nakładanie kleju zębatą pacą na całej powierzchni profilu jest dopuszczalne tylko przy płaskich powierzchniach. Przyklejany profil należy mocno docisnąć do podłoża. Jeśli przyklejane elementy są duże i ciężkie, na czas wiązania kleju trzeba je podeprzeć.
Profile można łączyć między sobą na długości i w narożach. Używa się do tego preparatu polecanego przez producenta. Klej, który wypłynie po dociśnięciu elementów, należy usunąć, uzyskaną w ten sposób fugę wypełnić masą szpachlową, a ewentualne nierówności gładko wykończyć papierem ściernym.
Wszelkie połączenia profili z innymi elementami budowlanymi, takimi jak parapety, obróbki blacharskie i elementy drewniane, należy dokładnie wypełnić masą uszczelniającą.

Po związaniu powierzchni profilu z podłożem, przeszlifowaniu połączeń i zagruntowaniu, jego powierzchnię wystarczy pomalować farbą elewacyjną.

Przykładowe kształty profili elewacyjnych

Dekoracyjne elementy oferowane przez producentów (np. gzymsy, stiuki, ornamenty, kolumny, pilastry, fasety, bonie, wsporniki i zworniki) dostępne są w wielu wzorach (poniżej pokazujemy przykładowe wzory gzymsów)

20061795 https bi
Rys.: Wawrzyniec Święcicki

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Sztukaterie ze styropianu