Jak dobrać blachę płaską
Chcecie, żeby pokrycie zmieniało kolor? Myślicie o wykończeniu blachą elewacji? Zastanawiacie się, co zrobić, aby dach wygłuszał deszcz? Nie wiecie, jak dobrać blachę płaską?
Blacha płaska
Materiał: stal powlekana, stop cynku z tytanem. Format: rolki, gotowe panele. Rdzeń: ze stali powlekanej o grubości co najmniej 0,5 mm, stop cynku z tytanem - o grubości 0,7 mm. Powłoka dekoracyjna: dla stali - powłoka organiczna, dla stopu cynku z tytanem - naturalna patyna. Kąt nachylenia połaci: dla rolek - co najmniej 4°, dla paneli - co najmniej 8°. Sposób łączenia: zwoje łączy się na rąbek stojący pojedynczy lub podwójny, kątowy oraz leżący; panele łączy się na zatrzask. Cena: stali powlekanej - 45-100 zł/m²; stopu cynku z tytanem - od 100 zł/m².
Jeśli nie chcemy, żeby pokrycie zmieniało kolor
To zapewni nam blacha ze stali powlekanej. Jest ona pokryta takimi samymi powłokami organicznymi, jakimi pokrywa się blachodachówki. W przeciwieństwie do blachy cynkowo-tytanowej jej metaliczna powierzchnia nie zmienia swojej barwy. Może jedynie pojawić się na niej zielony nalot, którego łatwo się pozbyć, zmywając go wodą pod ciśnieniem.
Jeśli nie chcemy konserwować pokrycia
Wówczas warto postawić na blachy cynkowo-tytanowe. Ich najbardziej specyficzną cechą jest powolne utlenianie się powierzchni cynku w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych. Jest to proces naturalny, który przebiega w dwóch etapach. W pierwszym cynk reaguje z wodą opadową, tworząc na powierzchni biały nalot (wodorotlenek cynku), widoczny czasem już po pierwszym deszczu. W drugim etapie powstały wodorotlenek cynku reaguje z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu, tworząc cienką, grubości rzędu kilku mikrometrów, zwartą i dobrze przylegającą do podłoża oraz nierozpuszczalną w wodzie warstwę węglanu cynku, potocznie nazywaną patyną.
Szybkość procesu naturalnego tworzenia warstwy patyny uzależniona jest od wielu czynników, między innymi składu powietrza, kąta pochylenia połaci i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Warto jednak poczekać lub - wersja dla niecierpliwych - zamówić blachę z równomierną patyną, uzyskaną fabrycznie w procesie technologicznym. Patyna zabezpiecza powierzchnię pokrycia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W razie niewielkiego uszkodzenia mechanicznego, na przykład zarysowania narzędziem, taka powierzchnia ulega samoczynnej regeneracji.
Jeśli nie chcemy sztywnego poszycia
Zdecydujmy się na panele. Są one wystarczająco sztywne, więc układa się je na ruszcie wykonanym z kontrłat i łat, przykręcając wkrętami w miejscach fabrycznie wykonanych otworów. Poszczególne elementy łączy się między sobą zatrzaskami.
Jeśli dach ma wygłuszać deszcz
Wstępnym kryciem powinno być wówczas sztywne poszycie. Dodatkowe wyciszenie uzyskamy, wybierając panele z warstwą włókniny wygłuszającej.
Jeśli blachą płaską ma być wykończona elewacja
Obecnie modne są dachy z prostymi, dwuspadowymi dachami z okapem niewystającym poza obrys ścian zewnętrznych, który płynnie "przechodzi" w elewację. Ze względów praktycznych (ochrony przed zawilgoceniem) często część elewacji (lub całą) również wykańcza się blachą płaską. Do tego warto wybrać blachę cynkowo-tytanową. Ma ona bardzo dobre właściwości plastyczne, łatwo poddaje się obróbce. Z tego względu ten rodzaj pokrycia dachowego jest jednym z niewielu, który można łatwo formować bez pęknięć i mikrouszkodzeń, dopasowując do niemal dowolnego kształtu.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
Skomentuj:
Jak dobrać blachę płaską