Blacha płaska - dobry pomysł na dach
Blacha płaska jest wytwarzana z kilku materiałów. Nowe technologie jej produkcji sprawiły, że jest nie tylko bardziej trwała, ale też oferowana w wielu atrakcyjnych formach i kolorach. Dlatego chętnie sięgają po nią zarówno inwestorzy, jak i architekci.
Sprawdzone przez lata rozwiązania wykorzystuje się również obecnie. Blachę płaską wciąż wykonuje się z tych samych szlachetnych materiałów - z tym że są one dość kosztowne. Bardziej dostępne dla większości inwestorów są blachy płaskie ze stali powlekanej oraz stopu cynku z tytanem. Duża różnorodność ich formy pozwala wykonać oryginalne i efektowne pokrycia.
Jak dobrać rodzaj blachy płaskiej do typu dachu?
Blacha płaska jest oferowana w różnej postaci. Są to zarówno tradycyjne zwoje, jak i nowoczesne płytki oraz gotowe panele łączone na zatrzask. Każda z tych form blachy płaskiej wymaga nieco innego kąta nachylenia dachu, a czasem także długości połaci.
Nachylenie połaci dachu. Blachą płaską w postaci zwojów pokrywa się połacie o spadku co najmniej 4 st. Od kąta nachylenia połaci zależy również rodzaj zastosowanego połączenia blachy. Jej pasy łączy się na kilka rodzajów rąbków: stojący pojedynczy lub podwójny, kątowy oraz leżący. Przy nachyleniu dachu powyżej 25 st. krawędzie zagina się na rąbek pojedynczy lub kątowy, a przy nachyleniu poniżej 25 st. - podwójny. Rąbek leżący wykonuje się jedynie do połączenia krótszych krawędzi arkuszy.
Płytki w kształcie prostokątów, rombów i łusek układa się na dachach o spadku 7-25 st. Każdy element trzeba zamocować do poszycia kilkoma łącznikami.
Na rynku dostępne są też panele z zatrzaskami fabrycznie uformowanymi na krawędziach w kształcie rąbka stojącego. Zależnie od producenta zalecany dla nich minimalny kąt nachylenia wynosi 8 st. lub 14 st.
Musimy jednak pamiętać, że mały spadek połaci nie gwarantuje szybkiego spływu wody. Dach - nie tylko kryty blachą płaską - trzeba więc starannie zabezpieczyć przed przeciekaniem. Należy w tym celu wykonać szczelny podkład w postaci papy ułożonej na pełnym deskowaniu.
Długość połaci dachu. Najefektowniej wyglądają dachy kryte długimi pasami blachy płaskiej bez połączeń poprzecznych (rąbków leżących). Zazwyczaj jest to możliwe, ponieważ większość dostępnych na rynku produktów ma maksymalną długość 10 m. Niektóre panele zatrzaskowe mają do 8 m, ale zdarzają się i krótsze - o długości 2 lub 3 m. Choć producenci mogą wykonać dłuższe arkusze (do 16 m), zwykle ograniczają długość blachy. Jest to spowodowane rozszerzalnością termiczną materiału. Im arkusz dłuższy, tym bardziej się odkształca (rozszerza się i kurczy). To grozi fałdowaniem blachy i rozszczelnianiem połączeń.
Lokalizacja domu. Na trwałość blachy ma wpływ także usytuowanie domu. W rejonach nadmorskich, gdzie w powietrzu jest dużo soli, i na terenach przemysłowych o dużym zanieczyszczeniu pokrycia z blachy mogą się szybciej niszczyć. Uwaga! Na obszarach znajdujących się w strefie silnych wiatrów - Przedgórze Sudeckie i Pogórze Karpackie - warto pod blachą układać warstwę wygłuszającą.
Jak dobrać kolor blachy płaskiej do budynku i otoczenia?
Paleta kolorów, w jakich dostępna jest blacha płaska, umożliwia zarówno wtopienie domu w otoczenie, jak i skontrastowanie go z nim. Daje też możliwość harmonijnego łączenia z wieloma różnymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak: kamień, tynk, drewno, stal czy też szkło.
Neutralne szarości - od jasnych po grafitowe - sprawiają, że dach pasuje zarówno do domów w stylu mocno zakorzenionym w tradycji, jak i tych nowocześniejszych. Zmiana natężenia światła, które nasyca lub łagodzi barwę blachy, powoduje zmienność powierzchni pokrycia: od matowego po satynowy, a nawet połyskliwy.
Zieleń i brąz doskonale łączą się z bujną roślinnością. Dobrze sprawdzą się, gdy dom jest otoczony dużym ogrodem.
Czerwień i czerń umożliwiają mocne zaakcentowanie bryły domu. Te kolory najczęściej stosuje się, gdy jest on wybudowany w mieście lub ma nowoczesną, prostą formę.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Murek oporowy - z czego budować
Ściany działowe - z czego je zbudować?
Nowe dowody osobiste
Szczelny dach wokół komina
Deszczownica: zestaw natynkowy czy podtynkowy?
Montaż okien: prawidłowe ustawienie i zamocowanie okna
Podgrzewacz bez błędów: wykonanie instalacji i eksploatacja
Montaż okien: jak ustrzec się błędów?