Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blacha trapezowa: co to jest?

Iwona Szczepanik

Blacha trapezowa to najtańszy rodzaj pokrycia z blachy. Ma metalowy rdzeń grubości od 0,4 do 1 mm, pokryty ochronno-dekoracyjną kolorową powłoką. Dostępne są też blachy trapezowe bez powłok, zabezpieczone jedynie alucynkiem lub ocynkiem.

Do krycia dachów domów jednorodzinnych poleca się blachę o niskich profilach
Do krycia dachów domów jednorodzinnych poleca się blachę o niskich profilach
fot. Balex Metal

Blacha trapezowa różni się od pozostałych blach tym, że ma równoległe przetłoczenia o przekroju w kształcie trapezu. Arkusze blachy trapezowej mogą mieć szerokość od 50 do 165 cm. Także ich długość jest bardzo zróżnicowana - może wynosić zaledwie 90 cm albo nawet 12 m. Wytłoczenia mają wysokość od 2 do 55 mm. Im wyższy profil, tym większa wytrzymałość. Niektóre modele blachy trapezowej mają rowki kapilarne, którym zawdzięczają większą sztywność i ciekawy.

Pokrycia z blachy trapezowej zwykle stosuje się na dachach budynków przemysłowych i jako tymczasowe pokrycie. Mogą jednak niepowtarzalnie wyglądać na domach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Nie poleca się jednak stosowania wysokich profili, ponieważ mogą zepsuć efekt. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Blacha trapezowa: co to jest?