Szare pokrycia dachowe
Szary to kolor uniwersalny, dobrze wpisujący się w otoczenie każdego domu, więc od lat chętnie wybierany na dach. Nie ma znaczenia, czy jest on wykonany z blachy, ceramiki, cementu czy też włóknocementu, bo współczesne szare pokrycia zaskakują różnorodnością odcieni - stalowy, srebrny, popielaty, gołębi, tytanowy, łupkowy, aluminiowy, grafitowy, antracytowy.
Blacha płaska i tłoczona
Najczęściej spotykane domy z blachą płaską mają pokrycia ze stali ocynkowanej łączonej na rąbek stojący lub z blachy cynkowo-tytanowej. To plastyczny materiał dostępny w różnej formie – jako panele, arkusze, pasy czy łuski. Blacha płaska ze stali ocynkowanej ma niezmienny kolor – taki, jaki ma powłoka, którą jest powleczona. Z upływem czasu może się jedynie przybrudzić lub porosnąć mchem. Z kolei blacha cynkowo-tytanowa jest dostępna w dwóch odmianach. Naturalna (gołowalcowana) ma metaliczną i błyszczącą powierzchnię, która z czasem, pod wpływem warunków atmosferycznych, utleniania się i na pokryciu pojawia się cieniutka, dobrze przylegająca warstwa ochronna, zwana patyną. Jest ona matowa, jasnoszara, niebieskoszara lub grafitowa. Można też uniknąć etapu przejściowego, czyli naturalnego tworzenia patyny. Aby dach od razu miał postarzany kolor, wystarczy wybrać drugą odmianę blachy cynkowo-tytanowej. Ma ona powierzchnię z patyną uzyskaną w procesie technologicznym w wyniku reakcji chemicznej.
Blachodachówka
To pokrycie ze stali ocynkowanej. Szarą barwę nadaje jej powłoka organiczna (poliestrowa, polimerowa lub poliwinylowa). Dzięki temu blachodachówki różnią się między sobą stopniem połysku i strukturą. Mogą być gładkie i błyszczące, bez połysku i lekko chropowate, ze strukturą wytłaczaną lub wyciskaną, metaliczne. Blachodachówki można kupić w podstawowych kolorach, wśród których znajdują się dwa-trzy odcienie szarości. Na indywidualne zamówienie możliwy jest wybór koloru z palety RAL. Decydując się na szary odcień blachodachówki, powinniśmy pamiętać, że oświetlenie i wzajemne oddziaływanie kolorów na siebie sprawiają, że wyglądają one inaczej w zależności od „sąsiedztwa”. Ciemny kolor dachu może wydawać się głęboką czernią na białej fasadzie, jednak często „blednie” na elewacji kolorowej. Szare blachodachówki powinny zachować niezmienione właściwości przez okres od 10 do 20 lat. Na taki też czas udzielana jest gwarancja estetyczna, która obejmuje zarówno odpryski, pęknięcia, łuszczenia powłoki, jak też znaczące i nierównomierne różnice w kolorze.
Dachówki z ceramiki i cementu
Naturalne dachówki ceramiczne są ceglastoczerwone. Kolor szary nadają im powłoki – angoba (barwiona glina z uszlachetniaczami) i glazura (szkliwo). Pierwsze z nich mają powierzchnię matową lub półmatową, drugie – błyszczącą. Na zamówienie producenci mogą przygotować dachówki w dowolnym kolorze. Z kolei do produkcji dachówek cementowych tradycyjnie stosuje się piasek, cement portlandzki i wodę. Dawniej więc wszystkie dachówki betonowe, ze względu na składniki, były szare, obecnie kolor większości z nich uzyskuje się przez dodanie do mieszanki odpowiednich pigmentów (związków żelaza) oraz przez pokrywanie powierzchni dachówki powłoką akrylową. Wśród szarych dachówek ceramicznych i cementowych znajdziemy zarówno modele klasyczne – faliste i karpiówki, jak i nowoczesne – płaskie w kształcie prostokąta lub rombu. Pokrycie z dachówek falistych i karpiówek w kolorze szarym pasuje do domu w tradycyjnym stylu – z dekoracyjnym wejściem, kolumnami, lukarnami i jasną elewacją. Geometryczne dachówki podkreślą nowoczesny styl domu.
Płytki włóknocementowe
Płytki włóknocementowe oferowane są w formie, która jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych materiałów – dachówek i blachy. Płytki włóknocementowe wiarygodnie imitują też kosztowne pokrycia z łupka naturalnego. Ten rodzaj pokrycia jest wytwarzany z neutralnych dla środowiska surowców – cementu portlandzkiego, mączki wapiennej, wody, powietrza oraz włókien syntetycznych i celulozowych i nie ma nic wspólnego z dawnym azbestem. Barwi się je w masie i pokrywa w pełni kryjącą farbą wierzchnią, nakładaną na gorąco. Płytki włóknocementowe są dostępne w wielu różnych kształtach. Możemy wybierać wśród zwykłych prostokątnych, kwadratowych o ściętych przeciwległych narożnikach (zwanych caro), kwadratowych ze ściętym narożem w kształcie łuku i prostokątnych ze ściętymi lub zaokrąglonymi narożnikami. Do tego płytki te mogą mieć powierzchnię gładką lub z wyraźną strukturą, do złudzenia przypominającą naturalny łupek. Mały format płytek włóknocementowych daje możliwość dowolnego architektonicznego kształtowania dachów i elewacji.
Płytki na ścianach
W nowoczesnym budownictwie płytki włóknocementowe umożliwiają tworzenie jednolitej powierzchni dachu i elewacji. Można je zastosować jako wykończenie elewacji na całości lub fragmencie. Choć oferowane w bogatej gamie kolorystycznej, najpopularniejsze są elementy w odcieniach szarości. Mają różne kształty, a także różnorodnie wykończoną powierzchnię. Wszystko to sprawia, że bez problemu można je dobrać do stylu domu i naszych preferencji. Do wyboru mamy więc małoformatowe płytki włóknocementowe:
- o powierzchni imitującej łupek naturalny z wyraźnie zaznaczoną surową fakturą kamienia, pasujące zarówno do domów w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym;
- o gładkiej powierzchni – to klasycznie wyglądające płytki tworzące na połaci dachu lub elewacji powierzchnię o zwartym wyglądzie;
- o jedwabisto-matowym wykończeniu powierzchni.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.
Skomentuj:
Szare pokrycia dachowe