Stropy chłodząco - grzewcze: czy są praktyczne?
Każdy budynek użyteczności publicznej powinien być wyposażony w system ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Od pewnego czasu stosuje się natomiast nowoczesne rozwiązania chłodząco-grzewcze, dzięki jakim można obniżyć koszty budowy i eksploatacji budynku. Zintegrowany z budynkiem system stropów chłodząco-grzewczych zapewnia sporą energooszczędność i poprawia komfort termiczny. Na dodatek, jest bezgłośny i niewidoczny i nie zaburza swobody aranżacyjnej.
Wydajne rozwiązanie chłodząco – grzewcze
Jednoczesna oszczędność energii przy zachowaniu mikroklimatu w obiekcie to nowa jakość w dziedzinie projektowania instalacji. Stropy chłodząco – grzewcze w obiektach wielokondygnacyjnych wykorzystują masę termiczną budynku do chłodzenia lub do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń. Wbudowane w konstrukcję stropów rury
z przepływającą wodą nie tylko zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku, ale też korzystnie wpływają na zdrowie. Stropy chłodząco – grzewcze są wolne od kurzu oraz szumów. Całkowite zintegrowanie z budynkiem pozwala także na maksymalną swobodę w projektowaniu określonej przestrzeni. Zintegrowany system stropów wpisuje się w kanony zrównoważonego budownictwa, co wpływa na ograniczenie liczby grzejników lub klimatyzatorów. Stropy działają na takiej zasadzie, że w nocy budynek jest schłodzony, z kolei w ciągu dnia odbierane jest ciepło zmagazynowane w budynku.
Bardzo dużą zaletą stropów chłodząco – grzewczych są niskie zakresy temperatur pracy dla ogrzewania. Są one z kolei wysokie dla chłodzenia. Wpływa to na zwiększenie wydajności źródeł chłodu i ciepła, a także na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wpisuje się to idealnie w kanony domów zaprojektowanych ekologicznie. Zastosowanie stropów chłodząco – grzewczych polecane jest szczególnie dla obiektów budowlanych z termoizolowanymi przegrodami wraz z optymalną ochroną przeciwsłoneczną. Badania dowodzą, że poprzez zastosowanie innowacyjnych stropów można zaoszczędzić rocznie od 12 do aż 31% dla porównania ze standardowymi instalacjami. Dodatkowo, system taki nie potrzebuje konserwacji oraz całkowicie eliminuje potrzebę posiadania sufitów podwieszanych. Właściwie zaprojektowana instalacja grzewczo – chłodząca daje spory komfort w miejscu pracy lub podczas dłuższego przebywania w określonym budynku. Jest to korzystne nie tylko dla samopoczucia, ale również dla zdrowia. Płaszczyznowe chłodzenie i ogrzewanie wpływa na łagodne przekazywanie ciepła. Powietrze oraz kurz nie wzbijają się, co zapobiega powstawaniu alergii bądź jest idealną profilaktyką w przypadku chorób układu oddechowego.
Praca w temperaturach bliskich otoczeniu
Stropy chłodząco – grzewcze pracują w temperaturach bliskich otoczeniu, dlatego podwyższają równocześnie efektywność źródła ciepła i chłodu. Do działania takich stropów wykorzystywana jest masa termiczna obiektu. Rury transportujące zimną i ciepłą wodę w stropie betonowym przejmują poniekąd funkcje systemu wentylacyjnego.
Wyróżnia się cztery najważniejsze korzyści, wynikające z zastosowania stropów chłodząco – grzewczych. Są to: wysoka jakość i niezawodność systemu, niskie zużycie energii i niższe koszty, komfortowy i zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach, a także oszczędność kosztów inwestycyjnych i utrzymania budynku. Systemy chłodząco – grzewcze przeznaczone są do budynków takich jak: budynki biurowe, muzea i biblioteki, budynki wystawiennicze i inne. Tego typu systemy sprawdzają się też doskonale w nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza w domach energooszczędnych wyposażonych w odpowiednią izolację.
System stropów chłodząco – grzewczych pozwala na wykorzystanie źródeł ciepła bądź chłodu o znacznie mniejszej wydajności, dlatego obniżone są koszty eksploatacji. System jest cichy i nie wywołuje przeciągów. Można więc komfortowo odpoczywać, jak i pracować. Nowoczesne stropy chłodząco – grzewcze są coraz częściej stosowane na całym świecie, w różnych klimatach. To dowodzi, że są praktyczne, a ich zastosowanie wszechstronne. Z pewnością, ich praktyczności i użyteczności nie można podważyć.
Skomentuj:
Stropy chłodząco - grzewcze: czy są praktyczne?