Ranking paliw - część 7: prąd
Zakłady energetyczne mają specjalne oferty dla osób ogrzewających dom energią elektryczną. Najbardziej popularna jest dwustrefowa - G12. Taniej prąd pobiera się nocą (zwykle w godzinach 22-6) i w ciągu dnia (13-15).
Można też wybrać taryfę trzystrefową, w której cena energii jest obniżona od poniedziałku do piątku (w godzinach 21-6) oraz przez całą sobotę i niedzielę, a także dni ustawowo wolne od pracy.
Prąd budowlany
Potrzebny podczas budowy domu prąd możemy pobierać od sąsiada, z agregatu bądź z sieci elektroenergetycznej. Pierwsza opcja jest nielegalna i grozi za nią grzywna. Druga - nie wymaga załatwiania żadnych formalności, a agregat o mocy kilku kilowatów z silnikiem spalinowym można wypożyczyć lub kupić (najlepiej używany, bo wtedy sporo zaoszczędzimy).
Najczęściej wybierane rozwiązanie to energia z sieci, chociaż wiąże się to z załatwieniem szeregu formalności, które na dodatek mogą przedłużać się w czasie. Prowizoryczne przyłącze budowlane wykonuje wybrany przez nas elektryk na nasz koszt. Wyposaża się je w licznik i gniazda jedno- i trójfazowe.
Jak zmienić dostawcę prądu?
Na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki (www.maszwybor.ure.gov.pl) można sprawdzić, jak wygląda procedura zmiany sprzedawcy prądu i ile da się na tym zaoszczędzić. Ale zanim podejmiemy decyzję, policzmy czy faktycznie będziemy płacić mniej. Dlatego powinniśmy dokładnie przeczytać umowę, sprawdzić, czy nie zawiera ona dodatkowych opłat (np. niektórzy sprzedawcy doliczają do rachunku opłatę za każdy punkt poboru prądu jako koszt obsługi rozliczenia klienta). Warto też sprawdzić, czy wraz z nową umową nie kupiliśmy niechcianego ubezpieczenia lub pakietu medycznego.
Urządzenia zasilane prądem
Ogrzewanie elektryczne jest racjonalnym rozwiązaniem jedynie w domach energooszczędnych. Warto też wiedzieć o tym, że urządzenia grzewcze zasilane prądem osiągają bardzo wysoką sprawność. Inwestorzy mają do wyboru między innymi ogrzewanie podłogowe (kable i maty), grzejniki (promieniujące i konwekcyjne), piece akumulacyjne (statyczne i dynamiczne).
Piece akumulacyjne
Zanim urządzenia te zaczną ogrzewać dom, należy wykonać odpowiednią instalację elektryczną. Do ich zasilania trzeba zastosować przewody o przekroju żył minimum 2,5 mm2.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje pieców - z dynamicznym lub statycznym rozładowaniem. W pierwszych zmagazynowane w rdzeniu akumulacyjnym ciepło jest przekazywane do powietrza, którego obieg wymusza wbudowany w urządzenie wentylator. Co ważne, izolacja termiczna zapobiega oddawaniu ciepła przez obudowę urządzenia. W drugich - znacznie prostszych w konstrukcji, a przez to tańszych - ciepło swobodnie przepływa przez blok akumulacyjny i przesłony kanałów.
W piecach z dynamicznym rozładowaniem ilość pobieranej energii jest regulowana przez naścienne sterowniki. Zapewniają one utrzymywanie w pomieszczeniach takiej temperatury, jaką wcześniej ustawiliśmy, z uwzględnieniem sygnału z czujnika pogodowego. Natomiast w najnowszych typach pieców statycznych regulacja ilości oddawanego ciepła jest możliwa (choć w ograniczonym zakresie) dzięki zastosowaniu ruchomych przesłon kanałów, przez które wypływa ciepłe powietrze.
Grzejniki elektryczne
Dwa najpopularniejsze rodzaje elektrycznych grzejników to: konwekcyjne oraz promieniujące. Pierwsze oddają ciepło głównie przez konwekcję, czyli bezpośrednio do powietrza, które krąży w pomieszczeniu. Przy zastosowaniu modeli promieniujących najpierw nagrzewają się ściany, stropy i elementy domu, a dopiero od nich - powietrze. Dzięki temu przy użyciu tej samej ilości energii zapewniają one silniejsze odczucie ciepła w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym. Poza tym, unoszenie się kurzu jest znacznie mniejsze niż w konwekcyjnych.
Niezależnie od rodzaju wyposażone są one w termostat cyfrowy z możliwością sterowania. Na termostacie można ustawić temperaturę określaną jako: komfort, eko (obniżona, zwykle w nocy, podczas snu), antyzamarzanie (utrzymywana na stałym poziomie 7°C, podczas przedłużonej nieobecności domowników, na przykład w czasie zimowych ferii).
Uwaga! Grzejniki te należy umieścić w pomieszczeniu tak, aby nie ograniczać swobodnego przepływu powietrza.
Ogrzewanie podłogowe - przewody i maty grzejne
Nowoczesne systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego zapewniają wysoki komfort użytkowania (rozkład temperatury zbliżony jest do idealnego, gdyż najcieplej jest przy podłodze, gdzie chłód dla człowieka jest najbardziej odczuwalny) i nie wymagają corocznych przeglądów technicznych.
Przewody grzejne o stałej mocy najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania akumulacyjnego. W takim rozwiązaniu stosuje się kable o mocy 18 W/m, które układa się w wylewce betonowej o grubości 9 cm (parter) lub 7 cm (piętro). Zasila się je prądem, gdy obowiązuje tańsza taryfa, a wylewka akumuluje (gromadzi) ciepło, które następnie oddaje do pomieszczeń w domu.
Maty grzejne pełnią zwykle funkcję wspomagającego systemu ogrzewania. Ze względu na ich niewielką grubość (3-4 mm) układa się je wtedy, gdy nie mamy możliwości znacznego podniesienia poziomu podłogi, a jednocześnie zależy nam na szybkim jej podgrzaniu. Szczególnie polecane są do łazienki, kuchni i holu, czyli tam, gdzie podłogę wykańczamy materiałami zimnymi w dotyku - płytkami ceramicznymi lub kamiennymi.
Co w razie awarii kabla?
Jedyną przyczyną awarii przewodu grzejnego może być jego mechaniczne uszkodzenie, na przykład podczas wiercenia w podłodze (jeśli przedtem nie sprawdzimy tego miejsca za pomocą wykrywacza przewodów elektrycznych). Na szczęście tego rodzaju problem autoryzowany serwis rozwiązuje bardzo szybko, więc nie trzeba zrywać całej podłogi. Kamera termowizyjna i wykrywacz umożliwiają lokalizację usterki z dokładnością do kilku centymetrów, czyli do powierzchni standardowej wielkości płytki. A w uszkodzonym odcinku kabla montuje się hermetyczną mufę połączeniową i gwarancja nie traci ważności.
0,61 zł - tyle kosztuje 1 kWh ciepła wytworzony z prądu według I taryfy
0,35 zł - tyle kosztuje 1 kWh ciepła wytworzony z prądu według II taryfy
Uwaga! Kotły na gaz i olej, a także pompy ciepła i podgrzewacze wody oraz zestawy urządzeń z kolektorami słonecznymi muszą mieć od września 2015 roku w widocznym miejscu etykietę energetyczną (wygląda ona podobnie jak ta na sprzęcie AGD). Dzięki temu jeszcze przed zakupem będziemy wiedzieli, jaka jest ich sprawność energetyczna w skali od A++ do G, co znacznie ułatwi nam porównanie oferty rynkowej.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
Skomentuj:
Ranking paliw - część 7: prąd