Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Porada eksperta: jaki kocioł wybrać?

Odpowiada: Władysław Łyszkowski
Kotły stojące, z wyglądu przypominające lodówkę, potrzebują niedużej powierzchni do montażu - Fot.: Viessmann

To jaki kocioł wybrać, jedno- czy dwufunkcyjny, zależy od liczby domowników (czy korzystają z prysznica czy wanny) oraz od liczby łazienek w domu. Ważne jest też ich wyposażenie - czy są to urządzenia standardowe czy też wymagające dużej ilości ciepłej wody.

Niedawno kupiliśmy prawie 100-metrowy dom w stanie surowym zamkniętym. Będzie on ogrzewany kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny. Nie wiemy tylko, jaki model sprawdzi się u nas najlepiej. Instalator namawia nas na urządzenie stojące z zasobnikiem. Twierdzi, że dzięki temu będziemy mieli wystarczającą ilość ciepłej wody. A może jednak wystarczy kocioł przepływowy, bo zajmie mniej miejsca.
Pytają: Witold i Agnieszka Z., woj. mazowieckie

Kocioł z zasobnikiem

Jeśli w domu naszych Czytelników znajdują się co najmniej dwie łazienki i będą one użytkowane jednocześnie, wtedy polecany jest kocioł z zasobnikiem. Do wyboru mamy zbiornik:

z wężownicą - taki zbiornik występuje w wersji wiszącej lub stojącej (jego pojemność zwykle waha się od 100 do 150 l). Zaletą takiego zestawu jest to, że ciepłą wodę można pobierać w kilku punktach, bez ryzyka gwałtownego spadku temperatury;

warstwowy - w nim woda przeznaczona do mycia ogrzewana jest warstwa po warstwie - od góry do dołu. Dzięki temu można z niej korzystać już po kilku minutach pracy zasobnika;

wbudowany - jego pojemność wynosi od 20 do 40 lub
50 l. Dzięki temu kocioł ma niewiele większe gabaryty, a uzyskujemy wystarczającą ilość ciepłej wody.

Kocioł dwufunkcyjny

Taki kocioł podgrzewa wodę tylko przepływowo - w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą uruchamia się palnik i działa tak długo, jak jest ona pobierana. Zaletą tego modelu są nieduże gabaryty i niższa cena niż zestawu kotła z zasobnikiem. Ale ze względu na ograniczoną ilość ciepłej wody, jaką może on dostarczyć, sprawdza się raczej w domu z jedną łazienką, którego mieszkańcy wolą kąpiele pod prysznicem niż w wannie. Najlepiej byłoby umieścić kocioł w tym właśnie pomieszczeniu, ponieważ tu znajduje się najwięcej punktów poboru wody.

Uwaga! Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu umieścimy kocioł kondensacyjny, musi mieć ono odpowiednią kubaturę - minimum 6,5 m3.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Za zimno lub za ciepło w domu: źle dobrana moc kotła kondensacyjnego
Ranking paliw - część 3: pelety
Ogrzewanie domu: czym się kierować przy wyborze paliwa

Skomentuj:

Porada eksperta: jaki kocioł wybrać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej