Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ranking paliw - część 3: pelety

Opracowanie: Władysław Łyszkowski, Beata Zielińska

Pelety z trocin i innych odpadów drzewnych są jednym z najmłodszych paliw na naszym rynku. Jeszcze 15 lat temu były tak mało znane, że informacja o nich często wymagała tłumaczenia, iż chodzi nie o palety, lecz o granulat w postaci niewielkich, twardych pałeczek o średnicy 6 lub 8 mm i długości kilku centymetrów.

Pelety sprzedawane są luzem lub w 15-, 20- lub 25-kilogramowych workach i dostarczane do domu na paletach
Pelety sprzedawane są luzem lub w 15-, 20- lub 25-kilogramowych workach i dostarczane do domu na paletach
Fot. Barlinek

Pelety zalicza się do paliw ekologicznych, gdyż przyjmuje się, że – podobnie jak drewno – nie powodują zanieczyszczenia środowiska naturalnego dwutlenkiem węgla. Podczas spalania peletów do atmosfery przedostaje się tyle CO2, ile w czasie wzrostu pochłaniają drzewa, z których je wytworzono. Dzięki temu bilans emisji CO2 jest zerowy.

Jak sprawdzić jakość pelet

Dobrej jakości pelety mają jasny kolor i powstaje z nich niewiele popiołu. Aby sprawdzić ich przydatność, można na przykład wrzucić je do szklanki z wodą. Ponieważ są wytwarzane z drewna, powinny najpierw pływać na powierzchni, a potem się rozpaść. Jeśli nie będą się rozpadać lub rozpadną się, pozostawiając na dnie piasek albo też utoną, oznacza to, że zawierają domieszki, które spowodują powstawanie spieków na palniku kotła, a przez to jego blokadę.

Inny test polega na ściśnięciu peletu w dłoni – ten dobrego gatunku zachowują formę granulek. Te, które się rozpadną, nadają się jedynie jako ściółka dla chomików lub świnek.

Kotły na pelety

Te urządzenia, podobnie jak kotły na ekogroszek, umożliwiają automatyczne dozowanie paliwa małymi porcjami. Poza tym w najbardziej rozbudowanych modelach mamy możliwość rozpalania peletów za pomocą grzałki elektrycznej znajdującej się w palniku, a później, kiedy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura wody w instalacji grzewczej, palenisko automatycznie się wygasza. Do wielu tego typu kotłów można podłączyć sterowanie pogodowe. Wówczas na podstawie odczytu temperatury zewnętrznej (z czujnika umieszczonego na ścianie) dobierane są parametry instalacji, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

0,23 zł - tyle kosztuje 1 kWh ciepła wytworzony z peletów

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ranking paliw - część 3: pelety