Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Powietrzna pompa ciepła. Jak zamontować?

opracowanie Beata Zielińska, Władysław Łyszkowski
Fot. Vaillant

Odpowiednio dobrana i właściwie zamontowana powietrzna pompa ciepła zapewni nam komfort cieplny w domu. Sprawdzimy zatem, na co zwrócić uwagę, przy jej zakupie, instalacji i eksploatacji.

Powietrzne pompy ciepła cieszą się dużą popularnością, co potwierdzają rankingi i analizy rynkowe dotyczące sprzedaży tych urządzeń. Ma to przede wszystkim związek z rozwojem technologicznym, a zwłaszcza stosowaniem zaawansowanych systemów regulacji oraz techniki inwerterowej (wydajność pompy dostosowana do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło).
Zakup i instalacja pompy powietrznej (podobnie jak modelu gruntowego) są ekonomiczne, gdy w pobliżu naszego domu nie ma sieci gazu ziemnego. Wtedy do wyboru mamy trzy rozwiązania.
Pierwsze to montaż kotłów na paliwa stałe (np. na węgiel lub drewno), które zapewniają wprawdzie niskie koszty ogrzewania domu, ale wymagają dość uciążliwej obsługi. Drugie – to instalacja kotłów kondensacyjnych zasilanych gazem płynnym lub olejem opałowym. Są one niekłopotliwe w eksploatacji, ale użytkowanie obu instalacji jest dość drogie, ze względu na wysokie ceny tych paliw. Ostatnią opcją jest zamontowanie powietrznej pompy ciepła. Nie jest to urządzenie tanie w zakupie, ale za to bezobsługowe i zapewniające niedrogą eksploatację systemu grzewczego.

Jak zamontować?

Zainstalowanie systemu z powietrzną pompą ciepła składa się z kilku etapów. Począwszy od odpowiedniego usytuowania samego urządzenia, w zależności od jego rodzaju, poprzez wyposażenie kotłowni, aż po instalację w domu.

Ile kosztuje montaż?

Stefan Żuchowski, Vaillant:

O kosztach montażu w największym stopniu decyduje moc urządzenia niezbędnego do ogrzania budynku. Zależy to przede wszystkim od wielkości budynku, rodzaju i wielkości okien oraz zastosowanej grubości izolacji cieplnej ścian i dachu. W ostatnich latach najbardziej popularne stały się domy o powierzchni 120-130 m2. Jeśli zostaną one dobrze ocieplone, możemy zastosować pompę ciepła o mocy na przykład 8 kW.
To jednak nie wszystko. Niezbędny jest jeszcze zasobnik na ciepłą wodę. Jeżeli w domu mieszkają maksymalnie 3-4 osoby, a łazienka bądź łazienki (np. jedna na parterze, a druga na piętrze) zostały wyposażone w standardowe wanny lub natryski, do współpracy z pompą ciepła możemy zamontować kompaktowy moduł wewnętrzny z zasobnikiem o pojemności 190 l. Takie rozwiązanie będzie również najkorzystniejsze pod względem kosztów inwestycji. Jeśli jednak liczba domowników jest większa lub planujemy wannę o dużej pojemności czy komfortowy natrysk z deszczownicą, wówczas niezbędny jest większy zasobnik, na przykład o pojemności 300 czy 400 l. Wymaga on wygospodarowania dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu przeznaczonym na montaż systemu i jest droższy od wariantu kompaktowego.
Kolejnym czynnikiem, który znacząco wpływa na łączne koszty systemu, jest stopień skomplikowania instalacji. W tym kontekście polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie w całym budynku ogrzewania podłogowego i bezpośrednie zasilenie instalacji z pompy ciepła. Dzięki temu unikniemy wielu dodatkowych elementów, które byłyby niezbędne, np. w przypadku podziału instalacji na dwa obiegi grzewcze (grzejniki i ogrzewanie podłogowe). Wybór ogrzewania podłogowego pozwoli oczywiście zminimalizować późniejsze koszty eksploatacji dzięki niższej temperaturze pracy pompy ciepła. Łączne koszty instalacji w przypadku domu o powierzchni 130 m2 i zastosowania powietrznej pompy o mocy 8 kW w wersji kompaktowej jednostki wewnętrznej z zasobnikiem o pojemności 190 l wyniosą od 30 000 do 40 000 zł.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Powietrzna pompa ciepła - jak kupić?
Montaż kotła grzewczego krok po kroku
Szczelny i ciepły dom

Skomentuj:

Powietrzna pompa ciepła. Jak zamontować?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej