Szczelny i ciepły dom
Źle ocieplony dom zwiększa rachunki za ogrzewanie, bo przez wszelkie nieszczelności nadmiernie ucieka z niego ciepło. Istotne jest więc to, by takie miejsca nie powstawały podczas budowy. Jeśli jednak do tego dojdzie, należy je jak najszybciej wykryć i wyeliminować.
Mostki termiczne to skutek błędów zarówno projektowych, jak i wykonawczych. Wadliwe detale budynku obniżają temperaturę wewnętrzną powierzchni przegrody, co prowadzi do większych strat ciepła, zawilgocenia tych miejsc i pojawiania się na nich pleśni.
Badanie termowizyjne
Aby sprawdzić, czy budynek jest właściwie ocieplony, można użyć kamery na podczerwień. Wykonane nią zdjęcia pokazują mostki termiczne i różnice w grubości ocieplenia. Badanie najlepiej przeprowadzić późną jesienią i zimą, bo wtedy różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku wynosi kilkanaście stopni Celsjusza. Termogramy warto robić, gdy nie ma intensywnych opadów deszczu czy śniegu.
Zdjęcia termowizyjne często wykonuje się od zewnątrz. Ciemna barwa na nich oznacza miejsca chłodniejsze (w tej wersji lepsze), a jasna – cieplejsze (gorsze). Jeśli zdjęcia robi się od środka, ciemne kolory również świadczą o zimniejszych powierzchniach, ale w tym wypadku oznacza to, że są słabsze, bo na przykład napływa przez nie zimne powietrze. Na zdjęciach robionych od wewnątrz jasne barwy wskazują na cieplejsze (lepsze) miejsca.
Niektóre nieszczelności mogą nie być widoczne na termogramach. Niektóre ujawniają się dopiero podczas testu szczelności, polegającego na wytworzeniu podciśnienia lub nadciśnienia.
Test szczelności
Nosi nazwę blower door test. Przed jego wykonaniem dokładnie uszczelnia sie przewody wentylacyjne i rury kanalizacyjne. Następnie w otworze drzwi wejściowych wstawia się ramę aluminiową z plandeką, w której znajduje się wentylator. Podczas przeprowadzania testu wyciąga on powietrze z wnętrza domu (wytwarzając podciśnienie) lub wtłacza je do środka (wytwarzając nadciśnienie). Takie zabiegi i pomiary przeprowadza się kilka razy i wyznacza liczbę wymian powietrza w ciągu godziny przy różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa (n50). Jeśli na przykład taki parametr wynosi 3, oznacza to, że podczas godziny objętość powietrza w budynku jest wymieniana trzykrotnie. Warto wiedzieć, że wymiana powietrza w budynkach wzniesionych w standardzie NF15 wynosi maksymalnie 0,6, w zwykłych zaś – 1,5 (tych z wentylacją mechaniczną) lub 3,0 (z wentylacją grawitacyjną). W budynkach o standardzie NF40 poziom szczelności n50 może wynieść maksymalnie 1,0.
Badanie szczelności polega na pomiarach przepływu powietrza przez nieszczelności w obudowie sprawdzanego pomieszczenia. Przeprowadza się je przy różnych poziomach ciśnienia pomiędzy wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym.
Eliminacja mostków
Przenikanie ciepła jest największe w miejscach źle zaplanowanych i wykonanych, np. na połączeniach wspornikowych płyt balkonowych ze stropem żelbetowym. Ich naprawianie, często trudne i kosztowne, bywa też niekiedy niemożliwe do przeprowadzenia. Warto więc wcześniej zadbać o szczegóły. Głównie o to, by okna i drzwi były szczelnie zamontowane. Ważne jest też ocieplenie ścian piwnic tak, aby łączyło się z izolacją ściany zewnętrznej i stropu nad piwnicą czy podłogi na gruncie. Dobrze jest zadbać o zapewnienie ciągłości izolacji cieplnej ścian zewnętrznych oraz połaci dachu. Odpowiednio wcześnie (na etapie projektowym) można także rozważyć likwidację tradycyjnych balkonów lub zastąpić je balkonami o konstrukcji samonośnej lub drewnianymi. Jeśli jednak zależy nam, by mieć tradycyjny balkon, mostki cieplne w tym miejscu można ograniczyć ociepleniem układanym od góry i od dołu płyty balkonowej. Do łączenia płyt wspornikowych można te użyć łączników zbrojeniowych ze styropianową wkładką izolacyjną.
Duże ucieczki ciepła mogą też powodować wieńce i nadproża usytuowane na obwodzie stropów żelbetowych, w ścianach jednowarstwowych. Warto cofnąć wieniec od zewnętrznego lica muru, aby utworzyć miejsce na izolację cieplną, np. ze styropianu. Wieńce i nadproża ścian dwu- i trójwarstwowych, opierające się na wewnętrznej warstwie muru, ociepla się razem z warstwą nośną.
- Więcej o:
- ocieplenie domu
- ogrzewanie domu
System ETICS - jak kupić? Sposoby na szybkie i bezbłędne ocieplenie
Ocieplenie ścian w systemie ETICS
Ocieplenie murłaty przy różnych rodzajach ścian zewnętrznych
Trendy 2021. Izolacja termiczna
Ocieplenie ścian zewnętrznych. System ociepleń ETICS - jakie elementy
Dlaczego ocieplenie domu styropianem grafitowym jest najbardziej opłacalne?
TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie
Ocieplenie ścian fundamentów - Jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać.