Grzejniki ścienne - jakie wybrać?
Nieestetycznie wyglądające grzejniki przeszły już do zapomnienia. Obecna oferta grzejników jest na tyle bogata i atrakcyjna, że mogą już pełnić nie tylko funkcję grzewczą, ale stać się elementem dekoracyjnym. Warto jednak poznać kilka zasad, o których należy pamiętać podczas ich wyboru.
Rodzaje grzejników
Na rynku dostępne są grzejniki wszelkiego rodzaju. W sprzedaży można spotkać:
- grzejniki płytowe – idealne do pomieszczeń o niewielkiej powierzchni, która umożliwi ich powieszenie. Dostępne są w różnym kształcie płyty czołowej. Moc grzejnika uzależniona jest od ich wielkości. Warto dodać, że charakteryzują się małą pojemnością wodną, dzięki czemu pozwalają na oszczędności w zużyciu energii.
- grzejniki członowe – są to grzejniki składające się z połączonych ze sobą żeberek bądź członów, najczęściej są to grzejniki stalowe bądź żeliwne.
- grzejniki konwektorowe – są to grzejniki wykonane z miedzianych rur, które zakryte są aluminiową blachą a całość dodatkowo zamknięta jest w obudowie.
- grzejniki drabinkowe- ten rodzaj grzejników idealnie sprawdza się w łazienkach. Ich konstrukcja przypomina drabinkę – grzejnik składa się z poziomych rurek podłączonych do pionowego kolektora. Konstrukcja pozwala na suszenie ręczników oraz bielizny.
- grzejniki dekoracyjne – to specjalny rodzaj grzejników, który wykorzystywany jest najczęściej w łazience, salonie czy przedpokoju. Wyróżnia go przede wszystkim fantazyjny kształt i kolor.
Z jakiego materiału wybrać grzejnik?
Na rynku dostępne są grzejniki wykonane z trzech różnych materiału. Wyróżnić możemy:
- grzejniki stalowe – ich popularność wynika głównie z różnorodności dostępnych modeli. Najczęściej Klienci wybierają grzejniki płytowe, które przy niewielkich rozmiarach zapewniają wysoką moc działania. Stalowe grzejniki niestety są mało odporne na działanie złej jakości wody. Obecność tlenu w instalacji również skraca ich żywotność. Grzejniki stalowe powinny być wykorzystywane w instalacjach zamkniętych.
- grzejniki aluminiowe – są to niezwykle lekkie grzejniki, które idealnie współpracują z nowoczesnymi piecami. Charakteryzuje je członowa budowa oraz możliwość regulacji temperatury. Niestety, nie są tak popularne jak grzejniki stalowe.
- grzejniki żeliwne – obecne jedynie w starszych instalacjach. Wysoka odporność na korozję oraz mała podatność na złą jakość wody sprawia, że mogą służyć nawet przed kilkadziesiąt lat. Ich wadą są grube ściany, które sprawiają, że grzejnik długo się nagrzewa, choć dużo wolniej traci ciepło.
Jakiej mocy grzejnik wybrać?
Moc to najważniejszy parametr, który powinien brać pod uwagę podczas wybierania grzejników. Moc musi być dopasowana nie tylko do wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia, ale też funkcji, jaką będzie pełnić grzejnik. Jak dobrać grzejnik? Wystarczy kierować się zasadą opisaną poniżej. Dla 1 m2 powierzchni pomieszczenia typu salon czy kuchnia konieczne jest posiadanie grzejnika o mocy:
- 60 W – w sytuacji, gdy mamy do czynienia z budynkiem parterowym, bardzo dobrze izolowanym przy użyciu styropianu dla ścian wielowarstwowych o grubości 10 cm,
- 100 W – w sytuacji, gdy mamy do czynienia z budynkiem parterowym o ograniczonej izolacji tj. ocieplenie zostało wykonane przy użyciu styropianu 5 cm,
- 140 W – w momencie, gdy w budynku nie wykorzystano izolacji cieplnej.
Pamiętajmy, że dobór mocy grzejnika jest niezwykle ważny – przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą, który idealnie dobierze moc do pomieszczenia. Zaznaczamy jednak, że w przypadku nowych projektów, mogą zawierać one również wskazaną niezbędną moc grzejnika, zapewniającego właściwe ogrzanie pomieszczenia.
Na koniec zaznaczamy, że producenci grzejników odchodzą od tradycyjnych rozwiązań i w swojej ofercie zawierają grzejniki o ciekawej konstrukcji, która potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza. Grzejniki można montować zarówno w pionie jak i poziomie, ale też można dowolnie wybrać ich kolor czy kształt.
Skomentuj:
Grzejniki ścienne - jakie wybrać?