Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ogrzewanie ścienne

Redakcja Pressland
Ogrzewanie ścienne - Fot. shutterstock

Podczas budowy nowych domów coraz częściej stawia się na energooszczędne źródła ciepła tj. kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła. Wspomniane urządzenia pozwalają osiągnąć korzyści na najwyższym poziomie, pod warunkiem, że współpracują z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi. Temperatura nie powinna przekraczać 55 stopni Celsjusza. Do takich instalacji idealnie sprawdza się, więc ogrzewanie powierzchniowe tj. podłogowe i ścienne. Jak zaprojektować ścianę grzejną?

Popularność ogrzewania ściennego

Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie płaszczyznowe było uznawane za luksus. Dziś jest to standardowe rozwiązanie stosowane w nowych budynkach jednorodzinnych. Zdecydowanie jest to jedno z ekonomiczniejszych rozwiązań. Ogrzewanie ścienne składa się z grzejnika płaszczyznowego, w którym znajduje się woda o temperaturze około 40-55 stopni Celsjusza.

Jak działa ogrzewanie ścienne?

Głównym elementem ogrzewania ściennego są rury wielowarstwowe, miedziane czy też z tworzywa sztucznego. Od ogrzewania podłogowego, ogrzewanie ścienne różni się jedynie tym, że rury są prowadzone po ścianie - poziomo, pionowo bądź faliście. Po ułożeniu rur konieczne jest ich pokrycie warstwą wykończeniową - tynkiem bądź płytami prefabrykowanymi. Na rynku dostępne są również gotowe płyty prefabrykowane posiadają zamocowane rurki. W momencie uruchomienia ogrzewania, elementy grzejne ogrzewają przykrywający je materiał, który z kolei dzięki swoim właściwościom oddaje ciepło do pomieszczenia. Ogromnym plusem ogrzewania ściennego jest łagodne rozchodzenie się ciepłego powietrza, bez unoszenia kurzu i alergenów. Niestety, ogrzewanie tego typu ma niską bezwładność cieplną - szybko się nagrzewa jednak równie szybko stygnie po wyłączeniu.

Ogrzewanie ścienne - Fot. shutterstock

Czym ogrzewanie ścienne różni się od podłogowego?

Zarówno jedno jak i drugie ogrzewanie ma takie same zalety. Jedyną różnicą jest rozkład temperatury w pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania ściennego rozchodzi się on równomiernie po całej długości ściany. Wielu uważa, że ogrzewanie ścienne nie jest tak korzystne jak ogrzewanie podłogowe, które dba o ciepło w obszarze stóp i chłód na wysokości głowy. Warto dodać, że w przypadku ogrzewania ściennego temperatura może osiągać poziom 35-45 stopni Celsjusza a już w przypadku ogrzewania podłogowego nie może przekroczyć 29 stopni Celsjusza. Dodatkowo, wyższa temperatura ściany grzewczej sprawia, że ogrzewanie ścienne oddaje większą ilość ciepła niż podłogowe.

Zadbaj o odpowiednią izolację ścian zewnętrznych

Ogrzewanie ścienne można wykonać zarówno na ścianach zewnętrznych jak i wewnętrznych, w przypadku sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Wykonując ogrzewanie na ścianach zewnętrznych należy pamiętać, że ściany te są narażone na duże straty ciepła - koniecznie należy zadbać o wysokiej jakości izolację, zgodną z wymaganiami określonymi w przepisach. Zaznaczamy, że w każdym z pomieszczeń wystarczy jedna ściana grzejna. Jedynie w dużych pomieszczeniach, gdzie odległość między przeciwległymi ścianami wynosi powyżej 5m można zadbać o wykonanie ogrzewania ściennego na dwóch ścianach, gdyż jedna ciepła ściana może nie podołać mroźnej zimie.

Ogrzewanie ścienne - Fot. shutterstock

O czym pamiętać?

Ogrzewanie płaszczyznowe warto wykonywać na podstawie projektu, który określać będzie powierzchnię grzejną oraz moc cieplną. Pamiętajmy, że po wykonaniu instalacji wprowadzenie zmian będzie trudne. Zaznaczamy, że przed wykonaniem instalacji grzewczej należy zadbać o wykonanie wszelkich prac instalacyjnych i elektrycznych, gdyż ich powierzchnia musi być czysta i wyrównana. Ogrzewanie należy wykonać z rur o średnicy 8, 12 bądź 14mm. Rury należy zamocować za pomocą specjalnych listew montażowych w odległości, co 5, 10, 15, 20 bądź 25 cm. Po ułożeniu rur należy przykryć je tynkiem bądź zakryć je płytami gipsowo-kartonowymi.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?
Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet

Skomentuj:

Ogrzewanie ścienne

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej