Wyposażenie łazienki: urządzenia na stelażach
Na podtynkowym lub natynkowym stelażu sanitarnym najczęściej wiesza się miskę ustępową, bidet lub umywalkę. Nie ma przy tym obawy, że urządzenie się urwie. Stelaże do miski i bidetu wytrzymują obciążenie nawet do 400 kg, a umywalki - do 100 kg.
Niezależnie od tego, jakie urządzenie sanitarne chcemy powiesić, mamy do wyboru stelaże:
- Stelaże podtynkowe - przeznaczone są do zabudowy suchej (inaczej lekkiej) lub mokrej (ciężkiej). Modele do zabudowy suchej są bardziej popularne, gdyż montuje się je znacznie łatwiej, a dzięki temu szybciej i taniej. Ponadto producenci oferują wiele nietypowych rozwiązań, na przykład stelaże węższe, płytsze lub niższe niż standardowe, a także narożne;
- Stelaże natynkowe - dostępne są od niedawna. Poleca się je zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wykonać remont łazienki w ograniczonym zakresie (bez kucia glazury).
Stelaże do zabudowy suchej
Tego typu stelaże montuje się na kilka sposobów. W pierwszej opcji stelaż mocuje się do murowanej ściany za pomocą wsporników dystansowych, a do podłogi kołkami rozporowymi. Zamiast tego można zastosować szyny montażowe, które po wypoziomowaniu przykręca się do ściany i podłogi. Potem wystarczy wstawić stelaż między szyny i zablokować odpowiednimi nakładkami. Inna możliwość to dostawienie do murowanej ściany w łazience pełnej ścianki szkieletowej z poziomych oraz pionowych profili metalowych i zamontowanie w niej - podobnie jak przy użyciu szyn - stelaży do umywalki, sedesu lub bidetu. Po podłączeniu stelaża do instalacji wodnej i kanalizacyjnej obudowuje się go (zielonymi) wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi.
Uwaga! Jeśli zamiast standardowej miski zdecydujemy się na zainstalowanie toalety myjącej, trzeba będzie doprowadzić prąd (zasila m.in. panel sterowania i podgrzewa wodę).
Stelaże do zabudowy mokrej
Stelaże tego typu mocuje się do murowanej ściany nośnej, działowej, a czasami w jej wnęce. Zbudowane są one z ramy wykonanej z blachy ocynkowanej lub ze stali. W tańszej wersji pustą przestrzeń wewnątrz ramy trzeba wypełnić podczas montażu na przykład blokami styropianowymi, co jest czaso-i pracochłonne. W droższej opcji stelaż ma już fabrycznie przygotowane bloczki ze styropianu, więc jego obudowa jest znacznie wygodniejsza. Do takich bloków można bowiem bezpośrednio po otynkowaniu tynkiem zbrojonym siatką przykleić płytki ceramiczne.
Stelaże natynkowe
To kompletne moduły umożliwiające zamianę standardowych sedesów i bidetów stojących na wiszące, bez kucia glazury i większych przeróbek w instalacji kanalizacyjnej. Taki moduł zawiera odpowiedni do rodzaju urządzenia stelaż do zabudowy suchej, osłony boczne oraz szklaną płytę zasłaniającą wszystkie podłączenia instalacyjne. Zależnie od aranżacji wnętrza do wyboru mamy szklaną osłonę w kilku kolorach - białym, czarnym, zielonym i czekoladowym.
Oprócz tego można kupić stelaż natynkowy do miski i umywalki w obudowie meblowej z płyty odpornej na wilgoć. Obudowa dostępna jest w wersji z szafką lub bez niej.
Obudowa meblowa w zestawie z szafką ma wysokość 202 cm (bez niej 114 cm), szerokość 44,4 cm, a głębokość 18,5 cm
Montaż stelaża natynkowego umywalki
- Po sprawdzeniu, czy w zakupionym module znajdują się wszystkie niezbędne części, przystępujemy do jego montażu. Przytwierdzamy stelaż do podłogi i do ściany.
- Po podłączeniu rur doprowadzających wodę i odprowadzających ścieki zakładamy szklaną taflę zasłaniającą stelaż. Montujemy baterię i wieszamy umywalkę.
- Bardzo podobnie wygląda montaż stelaża do miski ustępowej. Wysokość modułu do umywalki wynosi 114 cm, do sedesu - 101-114 cm, a głębokość - 10,6 cm.
Skomentuj:
Wyposażenie łazienki: urządzenia na stelażach