Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Umywalki inne niż wszystkie

Ewa Stroik, Ewa Staręga

Modele w kształcie kleksa, dawnych balii, z drewna, ceramiki, kamienia lub szkła, białe i w zaskakujących barwach... Kto chce przełamać wzornicze schematy w łazience, nie będzie miał problemu ze znalezieniem umywalki nietypowej w formie i wykonaniu.

19781874 https bi
Fot.: Disegno Ceramica/Coram Poland

Zanim wybierzemy umywalkę, zastanówmy się, jaka jej wielkość zapewni domownikom wygodę. Najmniejsze modele mają 35-40 cm szerokości (lub średnicy), więc sprawdzą się w małych łazienkach albo toaletach. Szerokość typowych umywalek wynosi najczęściej 50-65 cm. To wystarczy, by wygodnie korzystać z nich w łazienkach o średniej powierzchni, w których trzeba dobrze wykorzystać każdy centymetr. W większych pomieszczeniach bez problemu zmieszczą się zarówno pojedyncze umywalki o szerokości 100 cm, jak i modele podwójne – o szerokości 120 cm. Popularnym rozwiązaniem jest montowanie dwóch pojedynczych umywalek na wspólnym blacie.

Poza szerokością istotna jest też głębokość misy – może wynosić od 3 do ponad 30 cm. Pamiętajmy, że bardzo płytkie umywalki są efektowne, ale powinny być szerokie, inaczej woda będzie się rozchlapywać na boki.

Na ścianie, blacie lub na podłodze

Montaż umywalek zależy od ich rozmiaru, sposobu doprowadzania wody oraz przebiegu instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.

Wiszące. To popularna metoda mocowania – umywalkę przykręca się do ściany za pomocą odpowiednich śrub, na wysokości ok. 85 cm. Coraz rzadziej stosuje się wsporniki, na których opiera się umywalkę. Jeśli chcemy zamontować postument (oba elementy powinny pochodzić z jednej serii) wysokość zamocowania umywalki musi być dostosowana do wysokości nogi. Natomiast półpostument powinien mieć długość wystarczającą do całkowitego zakrycia odpływu.

Blatowe. Można je wpuszczać w blat (umywalki nakładane), mocować od spodu (podwieszane) lub stawiać na nim (nablatowe). Blat musi być wykonany z materiałów odpornych na działanie wilgoci. Takie właściwości mają na przykład niechłonne odmiany kamieni (granit, bazalt, trawertyn). Jeśli zamierzamy montować umywalkę na blacie kamiennym lub kompozytowym, już na etapie zamawiania, musimy podać wymiary otworu montażowego. W tych wykonanych z drewna i płyt drewnopochodnych otwór można wyciąć samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że jego krawędzie muszą być zabezpieczone przed wilgocią, np. silikonem sanitarnym.

Meblowe. Montuje się je na szafkach stojących lub wiszących. Meble pochodzące od tego samego producenta co ceramika mają fabrycznie wykonane wycięcia montażowe, dopasowane zarówno do modelu, jak i szerokości umywalki. Jeśli jest to mebel „uniwersalny”, sprawdźmy, czy wycięcie w blacie pasuje do wymiarów ceramiki. Umywalki najczęściej wpuszcza się w blat. Tylko niektóre modele są na tyle szerokie, że całkowicie go zastępują (nakładane).

Montowane na konsolach. Konsole to specjalne konstrukcje z drewna lub metalu, oferowane przez producentów umywalek. Najczęściej mocuje się na nich modele ze szkła, kompozytów i stali, ale są też umywalki ceramiczne przeznaczone do takiego montażu. Konsola, podobnie jak szafka, nie jest tylko elementem montażowym, lecz również elementem dekoracji wnętrza. Jeśli jest szersza od umywalki, blat przydaje się jako miejsce na kosmetyki.

 

Niemal każdy model umywalki można kupić w dwóch wersjach: z otworem do montażu baterii sztorcowej lub bez niego (wtedy montuje się np. baterię naścienną)
Niemal każdy model umywalki można kupić w dwóch wersjach: z otworem do montażu baterii sztorcowej lub bez niego (wtedy montuje się np. baterię naścienną)
Niemal każdy model umywalki można kupić w dwóch wersjach: z otworem do montażu baterii sztorcowej lub bez niego (wtedy montuje się np. baterię naścienną)/Fot. Kludi

Zdaniem eksperta

Kupując umywalkę, najczęściej nie zastanawiamy się nad wyborem materiału, z którego ma być wykonana. Biała ceramika jest oczywistą opcją – zawsze modna, funkcjonalna, higieniczna, wszędzie dostępna. Ale to tylko jedna z możliwości. Specjaliści od indywidualizmu lub zamierzonej i wystudiowanej ekstrawagancji mogą poszukać innych, oryginalnych surowców. Umywalki ze szkła, kompozytu, stali czy zaimpregnowanego kamienia to znane już od dawna i niebudzące większego zdziwienia wyroby obecne w salonach sprzedaży. Wprawdzie rzadko widujemy je w domowych łazienkach, głównie z powodu wysokich cen, to ich właściwości, takie jak trwałość czy łatwość czyszczenia, są niezaprzeczalne.

Warto też zwrócić uwagę na modny od dłuższego czasu beton architektoniczny, a także drewno. Te dwa znane od stuleci materiały w swojej surowej postaci nie najlepiej nadają się na umywalki. Jednak rozwój nowoczesnych technik pokrywania ich żywicą, akrylem, lakierem, szkliwem, czy innymi trzymanymi w tajemnicy przez producentów specyfikami uczynił z nich tworzywa odporne na ciepło, plamienie, zarysowania, ścieranie, blaknięcie kolorów, no i oczywiście bakterie. Drewniana umywalka to już nie fanaberia, są firmy, które dają 50 lat gwarancji na swoje wyroby z tego surowca.

Entuzjaści stylu deco, retro czy efektu „passe”, którym niestraszne są przebarwienia i patyna, mogą natomiast szukać umywalek z miedzi lub stali ocynkowanej (potocznie z blachy). Powinni tylko z uwagą zapoznać się z zalecanymi przez producentów technikami ich czyszczenia. Zwykle przestrzegają oni przed stosowaniem środków z chlorem.

Na koniec drobna wskazówka. Przy zakupie innej niż ceramiczna umywalki trzeba liczyć się, naturalnie poza wyższymi kosztami, z dłuższym terminem realizacji zamówienia, nawet w okolicach miesiąca. Z reguły każde zamówienie drewnianej, kamiennej czy betonowej umywalki traktuje się indywidualnie, przygotowując wzór pod wymogi konkretnego klienta. A umywalki miedziane czy stalowe, produkowane raczej głównie za granicą, trzeba zamówić z katalogu i poczekać na ich dostawę. Trochę lepiej ma się sytuacja z kompozytem i szkłem, tutaj możemy wybierać spośród krajowych producentów, którzy dysponują gotowymi, nie tylko wykonywanymi na zamówienie wyrobami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Umywalki inne niż wszystkie