Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Beton wokół posesji

Małgorzata Krośnicka
Beton nie tylko na ścieżki - Sławek Brzozowski

Inwestorzy coraz częściej planują kompleksową aranżację terenu wokół posesji. Umożliwiają to m.in. kostki i inne elementy z betonu. Dzięki temu, że materiał ten daje się dowolnie kształtować i barwić, wykonane z niego formy mogą wyglądać bardzo naturalnie i nietrudno jest je dopasować do projektowanych nawierzchni.

Suche murki

Budowane na sucho, bez stosowania zaprawy niewysokie murki są idealne do obsadzania roślinami. Ale mają też zastosowanie bardziej praktyczne - można nimi zabezpieczać skarpy o wysokości nieprzekraczającej 50 cm i nachyleniu do 30o.Tak zwane "suche murki" układa się bez fundamentów i bez żadnego spoiwa, z niezbyt dużych elementów o krawędziach obrobionych tak, by dość ściśle do siebie przylegały. Można je również budować ze specjalnych pustaków zasypowych, przystosowanych do wypełniania ziemią. Tak zaprojektowane elementy betonowe można ustawiać w różny sposób - jeden na drugim, mijankowo, w linii prostej lub wygięte w łuk.

Palisady

Buduje się je z elementów noszących tę samą nazwę. Zadaniem palisad jest obramowanie trawników oraz rabat i porządkowanie ogrodu - dzięki nim trawa się nie rozprzestrzenia, a ekspansywne rośliny rosną tylko w wyznaczonych miejscach. Z pionowo wkopanych w ziemię specjalnych elementów można też tworzyć rabaty podwyższone, co dodatkowo urozmaica ogród.

Aby dobrze spełniały swą funkcję, trzeba je zagłębić w ziemi na ok. 20 cm i osadzić w fundamencie z chudego betonu. Warto prowadzić obrzeża w prostej linii, ułatwia to potem koszenie.

Murki oporowe

Są niezbędne, jeśli chcemy zróżnicować poziom terenu i tworzyć skarpy o stromym nachyleniu. Aby ziemia się nie osypywała, stawia się mur. Najlepiej, gdy ma on nie więcej niż 80 cm wysokości (nie zasłania widoku). Ściany oporowe o wysokości ponad 120 cm wymagają projektowania przez specjalistę.

Do budowy murków można wykorzystać popularne materiały: kamień (otoczaki, ciosy, łupki), cegłę lub beton. Popularne są pustaki lub bloczki z barwionego i fakturowanego betonu - lekkie, łatwe w montażu i tanie.  W przeciwieństwie do suchych murków, oporowe wymagają tradycyjnego murowania.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Nawierzchnia przed domem
Murki oporowe - sposób na nierówności w ogrodzie
Kostka betonowa: jak o nią dbać

Skomentuj:

Beton wokół posesji

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej