Jak dbać o kostkę betonową?
Jesienią położyliśmy na podjeździe i ścieżkach kostkę betonową. Za nami pierwsza zima - czy powinniśmy jakoś specjalnie zadbać o nawierzchnię? Czy wystarczy ją zamieść i oczyścić z zimowych śmieci? Iwona K., Wawer
Wiosna to idealna pora, by sprawdzić stan nawierzchni. Mróz, śnieg i deszcz nie powinny jej zaszkodzić, ale mogą się zdarzyć drobne uszkodzenia. A jeśli kostka przetrwała w dobrej kondycji, należy się jej porządne szorowanie.
Pielęgnacja
Najpierw należy dokładnie zamieść nawierzchnię, bo gromadziły się na niej przez kilka miesięcy piasek, liście, drobne gałązki, kamyki. Kolejny zabieg to oczyszczenie kostki za pomocą myjki ciśnieniowej. Warto go przeprowadzić, zwłaszcza gdy do odśnieżania używaliśmy soli. Kostki z betonu są generalnie odporne na jej działanie. Sól może jednak doprowadzić do powstania białych plam na ich powierzchni. Takie plamy plus naturalne wykwity solne, o których uprzedzają producenci kostki, wyglądają bardzo nieestetycznie. Jeśli efekty mycia ciśnieniowego będą mało zadowalające, można sięgnąć po mocniejsze środki na bazie kwaśnych związków organicznych. Trzeba ich jednak używać bardzo ostrożnie – łatwo bowiem doprowadzić do skorodowania powierzchni betonowej kostki.
Odbarwienia
Zwykłe plamy możemy spróbować usunąć samodzielnie. Metoda jest prosta: roztworem płynu do naczyń z wodą (w proporcji 1:3) polewa się nawierzchnię i pozostawia na dobę, a następnie przeciera i spłukuje myjką ciśnieniową.
Zdecydowanie trudniejszym do usunięcia rodzajem uszkodzeń nawierzchni brukowanych, które mogą wystąpić po zimie, są uszkodzenia chemiczne. Dotyczą one w najmniejszym stopniu elementów kamiennych, w zdecydowanie większym bruków betonowych i klinkierowych. Jeśli tego typu uszkodzenia się pojawiły, konieczne może okazać się czyszczenie i usuwanie lub maskowanie odbarwień specjalnymi środkami chemicznymi. Za każdym razem jednak dobór środków czyszczących należy skonsultować ze specjalistą. Nie warto robić tego samemu, bo efekty takiego postępowania mogą okazać się znacznie gorsze (i trwalsze) niż zabrudzenia, które chcieliśmy wyczyścić.
Uszkodzenia
Kostka betonowa jest materiałem dość odpornym mechanicznie, ale niewłaściwe usuwanie śniegu lub lodu może spowodować uszkodzenia jej powierzchni. Zwłaszcza jeśli zimą do kruszenia lodu używaliśmy ostrych narzędzi i to z dużą siłą. Pojedyncze kostki mogą być mocno porysowane lub ukruszone. Nie da się ich naprawić, każdą z nich trzeba wyjąć i zastąpić nową (najlepiej z pozostałego po układaniu zapasu). Po wymianie uszkodzonych elementów, fugi między nimi a pozostałą częścią nawierzchni trzeba zasypać piaskiem.
Do odśnieżania nawierzchni z kostki można używać odśnieżarek spalinowych, a także łopat (drewnianych, metalowych i plastikowych) z osłonami krawędzi z twardej gumy.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.
Skomentuj:
Jak dbać o kostkę betonową?