Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Beton wokół posesji

Małgorzata Krośnicka

Inwestorzy coraz częściej planują kompleksową aranżację terenu wokół posesji. Umożliwiają to m.in. kostki i inne elementy z betonu. Dzięki temu, że materiał ten daje się dowolnie kształtować i barwić, wykonane z niego formy mogą wyglądać bardzo naturalnie i nietrudno jest je dopasować do projektowanych nawierzchni.

Beton nie tylko na ścieżki
Beton nie tylko na ścieżki
Sławek Brzozowski

Suche murki

Budowane na sucho, bez stosowania zaprawy niewysokie murki są idealne do obsadzania roślinami. Ale mają też zastosowanie bardziej praktyczne - można nimi zabezpieczać skarpy o wysokości nieprzekraczającej 50 cm i nachyleniu do 30o.Tak zwane "suche murki" układa się bez fundamentów i bez żadnego spoiwa, z niezbyt dużych elementów o krawędziach obrobionych tak, by dość ściśle do siebie przylegały. Można je również budować ze specjalnych pustaków zasypowych, przystosowanych do wypełniania ziemią. Tak zaprojektowane elementy betonowe można ustawiać w różny sposób - jeden na drugim, mijankowo, w linii prostej lub wygięte w łuk.

Palisady

Buduje się je z elementów noszących tę samą nazwę. Zadaniem palisad jest obramowanie trawników oraz rabat i porządkowanie ogrodu - dzięki nim trawa się nie rozprzestrzenia, a ekspansywne rośliny rosną tylko w wyznaczonych miejscach. Z pionowo wkopanych w ziemię specjalnych elementów można też tworzyć rabaty podwyższone, co dodatkowo urozmaica ogród.

Aby dobrze spełniały swą funkcję, trzeba je zagłębić w ziemi na ok. 20 cm i osadzić w fundamencie z chudego betonu. Warto prowadzić obrzeża w prostej linii, ułatwia to potem koszenie.

Murki oporowe

Są niezbędne, jeśli chcemy zróżnicować poziom terenu i tworzyć skarpy o stromym nachyleniu. Aby ziemia się nie osypywała, stawia się mur. Najlepiej, gdy ma on nie więcej niż 80 cm wysokości (nie zasłania widoku). Ściany oporowe o wysokości ponad 120 cm wymagają projektowania przez specjalistę.

Do budowy murków można wykorzystać popularne materiały: kamień (otoczaki, ciosy, łupki), cegłę lub beton. Popularne są pustaki lub bloczki z barwionego i fakturowanego betonu - lekkie, łatwe w montażu i tanie.  W przeciwieństwie do suchych murków, oporowe wymagają tradycyjnego murowania.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Beton wokół posesji