Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?
Najważniejszą zaletą budynków energooszczędnych jest podporządkowanie wszystkich rozwiązań budowlanych oraz instalacyjnych wymaganiom niskiego zużycia energii. Dom energooszczędny, zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie gwarantuje zużycie energii nawet o 50% niższe niż w domach zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Jest to ekonomiczne i ekologiczne.
Powody dla których warto budować energooszczędny dom
Energooszczędne domy wolnostojące stają się powoli standardem, chociaż jeszcze do niedawna były modą. Oszczędność na rachunkach za prąd i ciepło, najnowocześniejsze technologie wykonania, przy wykorzystaniu najlepszych jakościowo materiałów.
Najważniejszym spośród wymienianych powodów do budowy domu energooszczędnego jest oszczędność na opłatach za media. Minimalizacja kosztu rachunków to wiodący argument. Wzrost cen nośników energii, wydłużenie sezonu grzewczego – tego można spodziewać się w najbliższym czasie. Dlatego niższe koszty eksploatacyjne oraz lepszy komfort mieszkania są tak bardzo przekonywujące.
Kolejnym ważnym powodem przemawiającym za energooszczędnym budownictwem jest trwałość wykonania, ze względu na to, że do budowy wybiera się najlepszej jakości materiały od najlepszych producentów. Nieruchomość zwykle wykonywana jest z betonu komórkowego, a więc z tworzywa o wysokiej izolacyjności cieplnej. Jest to solidny materiał konstrukcyjny, a w dodatku nieszkodliwy dla zdrowia. W domu energooszczędnym ocieplenie wykonywane jest już od fundamentów. Ściany pokrywa styropian, a poddasze wełna mineralna. Dom wyposażony zostaje także w trwałe przeszklenia takie jak trójszybowe okna.
Kolejny argument to zaopatrzenie budynku. Domy energooszczędne wyposażone są
w nowoczesne, kondensacyjne piece gazowe z zamkniętą komorą spalania. Każdy budynek wyposażony jest również w system wentylacji mechanicznej, a więc w rekuperację. Odpowiada ona za odzyskanie ciepła z wymienianego powietrza.
Spośród argumentów warto także wymienić wartość domu przy sprzedaży. Jeśli w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż domu to potencjalni nabywcy będą zwracać uwagę na certyfikaty energetyczne budynku oraz rachunki za ogrzewanie za ostatni rok. Poza tym, dom energooszczędny można sprzedać nieco drożej niż dom tradycyjny.
Energooszczędność w budownictwie jest już nie tylko alternatywą. To wręcz konieczność. Nie tylko z powodów ekonomicznych, lecz i środowiskowych. Dlatego, jeśli kogoś na początku dystansują koszty związane z budową domu energooszczędnego to powinien mieć świadomość, że dom taki jest budowany na wiele lat, a koszty bardzo szybko się zwrócą.
Inne powody, dla których powinno się budować domy tego typu to:
minimalizacja niekorzystnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne,
korzystne działania na rzecz zmiany klimatu, czy ogólne ograniczenie kosztów eksploatacji budynku.
O czym trzeba pamiętać przed budową domu energooszczędnego?
Do najważniejszych cech domów energooszczędnych zaliczają się: dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne, okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, niewielki stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury, brak mostków termicznych,
rozkład pomieszczeń wykorzystujący energię słoneczną do ogrzewania i oświetlenia, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Żeby uzyskać takie rezultaty należy bardzo dokładnie zaplanować każdy z etapów budowy domu energooszczędnego. Od zakupu działki, przez wykonanie projektu, budowę, wyposażenie w innowacyjne instalacje, aż po prace wykończeniowe. To sprawi, że koszty utrzymania będą znacznie niższe. Kwestie techniczne najlepiej będzie omawiać
z deweloperami oraz innymi osobami zaangażowanymi w proces budowy domu.
Uznaje się, że najkorzystniej jest, kiedy wjazd na działkę oraz wejście do domu znajdują się od strony północnej. Wtedy od południa można usytuować największe przeszklenia.
Standard energooszczędny można uzyskać, kiedy zleca się budowę generalnemu wykonawcy lub kiedy zatrudnia się kilka ekip. Warto wobec tego wszystko jak najdokładniej rozplanować.
Skomentuj:
Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?