Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Projektowanie domu: jak zaprojektować wnętrza na poddaszu

opracowanie Monika Karda
Urządzenie pomieszczeń znajdujących się pod więźbą dachową powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania całego domu - Fot. Sylwester Rejmer

Aby poddasze mogło być mieszkalne, musi być nie tylko dobrze ocieplone, ale też mieć odpowiednią wysokość pozwalającą na funkcjonalną aranżację wnętrz. Równie ważna jest możliwość doprowadzenia naturalnego światła.

Zagospodarowanie poddasza powiększa powierzchnię użytkową budynku. Poprawia też stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do uzyskanej kubatury, wpływając korzystnie na bilans energetyczny budynku (obniża współczynnik kształtu A/V).

Przestrzeń poddasza nie zawsze jest jednak w pełni użytkowa. Stromy dach sprawia, że wysokość pomieszczeń pod nim jest zmienna: w niektórych miejscach można swobodnie stanąć, a w skrajnych częściach bywa tak nisko, że wyłącza się je z przestrzeni użytkowej. To, jaką wysokość będą miały pomieszczenia zależy od kształtu dachu, kąta nachylenia jego połaci, a także od tego, czy dach jest oparty bezpośrednio na stropie czy na ściankach kolanowych.

Dach namiotowy - Fot. Fakro

Jaki dach, takie poddasze

Jak dopasować układ wnętrz do kształtu dachu

Iwona Mere, architektka: Układ wnętrz poddasza trzeba dopasować do kształtu dachu. Ponieważ bryła dachu ma najczęściej uporządkowaną, symetryczną konstrukcję, tę właśnie symetrię warto podkreślać w pomieszczeniach. Wnętrza powinny mieć regularne kształty, uporządkowane sufity, ściany wpasowane w miejsca załamań dachu. Do pomieszczeń można wprowadzić pionowe ścianki odcinające najniższą, zupełnie nieużyteczną powierzchnię oraz płaskie sufity zasłaniające niezbyt estetyczne fragmenty więźby lub poprawiające proporcje zbyt wysokiego wnętrza. Konstrukcję dachową - zwłaszcza słupy - najłatwiej wbudować (schować) w ścianki działowe, by nie utrudniały poruszania się po pokojach i rozlokowania sprzętów. Jednak w większej przestrzeni słupów często nie da się zamaskować.

Sposoby na skosy i niskie partie poddasza

Aby jak najlepiej wykorzystać niższe partie poddasza, można:

Fot. Velux
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ścianki kolankowe: dobry projekt i prawidłowe wykonanie
Stelaż wokół okna dachowego. Jak go dobrze wykonać?
Zabudowa poddasza: 35 porad

Skomentuj:

Projektowanie domu: jak zaprojektować wnętrza na poddaszu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej