Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stelaż wokół okna dachowego. Jak go dobrze wykonać?

odpowiada Ewa Pietruszczak

Od jakości wykonania rusztu z profili metalowych, mocowanych do więźby dachowej zależy to, czy uda nam się uniknąć mostków termicznych i czy płyty gipsowo-kartonowe będą tworzyć idealnie równe płaszczyzny.

okno dachowe, stelaż, poddasze
Okna na poddaszu muszą być właściwie osadzone, dlatego należy starannie wykonać ich obudowę
Fot. Siniat
Jesienią będę wykańczał poddasze. Sąsiad miał sporo kłopotów z obudową okna wokół poddasza. Ruszt był nierówny, a pod oknem nie zmieściła się wełna mineralna. Jak temu zapobiec? Tomasz P., Katowice

Stelaż wokół okna dachowego: sposób tradycyjny

Stelaż wokół okna można wykonać z wykorzystaniem profili UD i CD. Powinny one być zamocowane tak, aby później górna powierzchnia glifu była równoległa do podłogi, a dolna - prostopadła do niej. Zapewni to lepsze oświetlenie wnętrza i dobrą cyrkulację powietrza wzdłuż okna. Takie ukształtowanie wnęki ma jednak wadę - pod oknem grubość warstwy ocieplenia jest mała, co naraża to miejsce na przemarzanie. Aby temu zapobiec, górną i dolną powierzchnię glifu należy poprowadzić prostopadle do okna na szerokości 6-8 cm i dopiero potem załamać. Wtedy warstwa izolacji przy oknie będzie w miarę gruba. Aby wykonać to właściwie, przy montażu profili skosy z oknami - zwłaszcza gdy jest ich kilka - najlepiej potraktować tak, jakby ich w ogóle nie było. To gwarantuje uzyskanie równej płaszczyzny. Gdy skos jest już wyznaczony, wszystkie profile przechodzące przez światło okna przycina się tak, by powstał otwór o odpowiedniej szerokości. Wzdłuż dłuższych boków okna mocuje się do krokwi profile UD, między które - u dołu i u góry - wkłada się odpowiednio przycięte profile główne tak, by jeden znajdował się na końcu przy powierzchni zabudowy, dwa przy załamaniu, a jeden przy oknie.

Okna dachowe: stelaż systemowy

Dużym ułatwieniem jest zastosowanie gotowej konstrukcji ze stalowych profili, którą można kupić razem z oknem dachowym. Taki stelaż składa się z kilku elementów, które łączy się ze sobą za pomocą wkrętów. Można go dopasować do prawie każdego okna połaciowego, zapewniając przy tym miejsce na ułożenie odpowiednio grubej warstwy izolacji termicznej. W ten sposób można wykończyć wnęki o głębokości od 225 do 550 mm. Co ważne, w komplecie ze stelażem otrzymujemy też folię paroizolacyjną, dopasowaną do rozmiarów okna.
    Więcej o:

Skomentuj:

Stelaż wokół okna dachowego. Jak go dobrze wykonać?