Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

System ociepleń: jak wybrać najlepszy? [KOSZTY]

Włodzimierz Krupa
System ociepleń - jak wybrać najlepszy? - Fot. Rockwool

Zaizolowanie ścian zewnętrznych to jeden z podstawowych sposobów na zmniejszenie ilości energii zużywanej do ogrzania domu. Aby najlepiej wykorzystać zalety systemów ociepleń, trzeba jednak najpierw dowiedzieć się, który z nich będzie optymalny dla naszego domu.

Obecnie producenci dużo mówią o systemowych rozwiązaniach ocieplania ścian zewnętrznych oraz wszelkich koniecznych deklaracjach, aprobatach, atestach, certyfikatach. I to jest oczywiście jak najbardziej potrzebne i w porządku, tyle, że choć daje dużo ogólnej wiedzy, to nie zaspokaja naszej podstawowej potrzeby dowiedzenia się, jakie konkretnie są zalety i wady proponowanych rozwiązań, oraz ich mocne i trochę słabsze strony. A przeciętny inwestor, niezwiązany zawodowo z tą branżą i mający o niej niezbyt duże pojęcie, tego właśnie oczekuje - jasnego wytłumaczenia, jakie są różnice między poszczególnymi systemami oraz dlaczego jedne rozwiązania są tańsze, a inne droższe. A także - po czym ma poznać, że właśnie ten materiał izolacyjny albo rodzaj tynku będzie dla jego domu bardziej wskazany niż inne.

Jaki materiał wybrać do ocieplenia domu?

Odpowiedź na pytanie: "Co wybrać i dlaczego" zależy to od wielu czynników. I nie znajdziemy jej w jednym miejscu. Będzie ona raczej efektem analizy kilku kryteriów, między innymi tego:

Zawsze lepiej zdecydować się na ten materiał ocieplenia, z którym wykonawca miał najwięcej do czynienia. Jeśli zatrudniamy firmę od lat ocieplającą domy styropianem, nie zlecajmy jej pracy z wełną mineralną; solidny wykonawca i tak powinien nam wówczas sam odmówić.

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ceny systemów ETICS zależą przede wszystkim od użytego materiału ocieplającego, jego grubości i momentu, w którym go kupujemy. Szczególnie dotyczy to styropianu, choć ceny pozostałych materiałów też ulegają ciągłym wahaniom. Naturalnie dochodzi do tego koszt robocizny, bardzo różny w poszczególnych regionach kraju oraz kształt domu. Cena 1 m2 gotowego ocieplenia (chemia, materiał termoizolacyjny, robocizna) zaczyna się już od 70 zł. Za zrobienie ocieplenia i elewacji dokładnie z tych samych materiałów w innym regionie możemy zapłacić nawet 140 zł/m2.

W internecie aż roi się od materiałów izolacyjnych w okazyjnych cenach. Ja jednak zalecam kupowanie ich w komplecie z systemem, w porozumieniu z doświadczonym i sprawdzonym wykonawcą, który później zajmie się ich wbudowaniem. Przy okazji warto przypomnieć, że największa dokładność prac potrzebna jest najbardziej tam, gdzie nikt jej zazwyczaj nie poszukuje - w szczegółach. Okna, drzwi, balkony, występ dachu czy strefa cokołu i jeszcze wiele innych elementów trzeba uwzględnić, instalując system. Dlatego naprawdę warto zlecić prace firmom, które mają doświadczenie.

Duży wpływ na cenę całości prac będzie też miał rodzaj materiału wybranego do ocieplenia, choć wybór jest niewielki, bo zawężony do dwóch materiałów - styropianu i wełny mineralnej. Zalecam inwestorom, by podejmowali tę decyzję wspólnie z projektantem ocieplenia, a nie samodzielnie, często kierując się emocjami.

Ocieplenie domu z projektantem

Dlaczego ocieplenie domu trzeba konsultować z projektantem? Bo zna on budowlane realia, w tym systemy ETICS (teoretycznie i praktycznie); potrafi "zobaczyć" przekrój ściany, stojąc przed nią. Dodatkowo, ma do dyspozycji całe dostępne dzisiaj elektroniczne wsparcie projektu, umożliwiające wizualizację zachowań różnych rozwiązań, obliczanie współczynnika przenikania ciepła U, możliwy stopień zawilgocenia przegrody i czas niezbędny do jego wyschnięcia, ochronę przed przegrzaniem i co w sumie najistotniejsze czas amortyzacji przedsięwzięcia. Programy wspierające projektowanie ociepleń są niezwykle elastyczne, pozwalają na dowolne symulowanie zmian w projektowanym układzie warstw, ich kolejności i grubości, korzystają z bogatej biblioteki parametrów materiałów stosowanych do wzniesienia murów i ich izolacji.

Etapy ocieplenia ścian ETICS - Fot. materiały prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ocieplanie ścian: przygotowanie podłoża, klejenie płyt, warstwa zbrojąca
Ocieplanie styropianem: prawidłowe układanie styropianu
Ocieplanie dachu: wełna mineralna kontra pianka PUR

Skomentuj:

System ociepleń: jak wybrać najlepszy? [KOSZTY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej