Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Remont podłogi i posadzki. Jak dobrać odpowiedni sposób?

Redakcja Pressland
Remont podłogi i posadzki. Jak dobrać odpowiedni sposób? - Fot. shutterstock

Podłogi i posadzki to elementy budynku, które są silnie eksploatowane. Wynika to z tego, że są one narażone na silne obciążenia, mechaniczne ścierania, czy też w zależności od umiejscowienia może na nie działać wilgoć lub podwyższona temperatura. Dlatego nie jest dziwne to, że po jakimś czasie wymagany jest ich remont.

Co robić jeśli podłoga jest uszkodzona?

Konieczność wykonania naprawy posadzki i podłogi wynika z kilku powodów. Najczęściej jest to uszkodzenie jednej z warstw, zniszczenie powierzchni lub starcie wierzchniej podłogi. Również może zdarzyć się tak, że podłoga może nie podobać się domownikom i będą oni chcieli coś zmienić w wystroju wnętrz. W przypadku zniszczonej podłogi należy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. W ten sposób można dobrać właściwą metodę naprawy. Jeśli do naprawy jest tylko niewielki fragment nawierzchni to koszty i nakłady pracy nie będą zbyt duże. Należy jednak równocześnie mieć na uwadze to, że jeśli będzie chciało naprawić się tylko uszkodzone elementy to w efekcie nie będzie to dobrze wyglądało patrząc na całą podłogę. Nowa część będzie widocznie różniła się od części niewymienionej. Wobec tego, inwestorzy decydują się na wymienienie całej posadzki. Jest to już jednak nieco większa inwestycja.

Remont podłogi i posadzki. Jak dobrać odpowiedni sposób? - Fot. shutterstock

W przypadku posadzki drewnianej można dosyć łatwo wymienić uszkodzone fragmenty klepek drewnianych. Wówczas trzeba dobrać odpowiednie wykończenie powierzchni, żeby wizualnie dany fragment pasował do starej części podłogi. Nie powinno być z tym problemów jeśli jest ona olejowana. Wtedy można uzyskać estetyczny efekt jednorodnie wykończonej powierzchni. Jeśli jednak nawierzchnia jest lakierowana to niektóre klepki mogą się różnić wybarwieniem. Fragment nawierzchni podłogi można też wymienić jeśli podłoga jest wykończona płytkami ceramicznymi. Oczywiście, należy dysponować elementami zamiennymi. Remont polega na tym, że należy odkuć uszkodzoną płytkę bardzo delikatnie. Dzięki temu nie naruszy się pozostałych płytek sąsiadujących. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze usunięcie fugi z sąsiednich płytek. Ogranicza to wpływ oddziaływania na pozostałe elementy podłogi jakie nie potrzebują naprawy.

Ułożenie nowej posadzki

Kiedy okaże się jednak, że nie można naprawić jedynie fragmentu podłogi to nie pozostaje nic innego jak wykonanie remontu na całości nawierzchni. Wtedy ułożyć nową posadzkę i zastąpić starą. Warunkiem jest to, że podłoże musi być stabilne. To pozwoli bez przeszkód zamocować na nim nowe wykończenie. Po nałożeniu nowej nawierzchni poziom podłogi się podniesie i może być wówczas utrudnione otwieranie drzwi. Przy układaniu nowych posadzek warto zostawić kilka elementów wykończenia: płytek, klepek, desek oraz paneli na zapas. Mogą się one przydać w przyszłości, gdy będziemy chcieli wymienić tylko fragment podłogi.

Remont podłogi i posadzki. Jak dobrać odpowiedni sposób? - Fot. shutterstock

Poza tym, można zdecydować się na wymianę wierzchniej warstwy podłogi. W przypadku posiadania posadzek drewnianych takich jak parkiety i deski warto zatrudnić fachowców. Natomiast, jeśli ktoś chce ułożyć panele to może zrobić to samodzielnie. Panele układa się na sucho, na wyrównanej powierzchni. Trzeba też pamiętać o zakupie podkładu wygłuszającego panele. Na rynku dostępne są maty, pianki i korki pełniące funkcję akustyczną. Można też zdecydować się na panele łączone bezklejowo, co ułatwia i przyspiesza montaż. Ważne jest, by pamiętać o tym, aby utworzyć na obwodzie pomieszczenia szczelinę dylatacyjną. W tym celu używa się rozpórek. Należy je wsunąć pomiędzy panele a ścianę. Po zamontowaniu paneli rozpórki się usuwa, jeszcze przed zamocowaniem listew wykończeniowych. Czasami jednak sama naprawa wierzchniej warstwy nie wystarczy. Wtedy trzeba przeprowadzić gruntowny remont. Trzeba wtedy zdemontować wierzchnią warstwę desek. Można ocenić w jakim stanie są belki stropowe. Kiedy ktoś decyduje się na wymianę elementów konstrukcyjnych to musi uzyskać ekspertyzę konstruktora.
Każdorazowo należy wobec tego ocenić, czy wymiany domaga się cała podłoga, czy tylko jej niewielka część.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Podłogi winylowe - dlaczego są tak popularne?
Białe panele podłogowe laminowane: porady, producenci
Jak dobrać drzwi do koloru podłogi?

Skomentuj:

Remont podłogi i posadzki. Jak dobrać odpowiedni sposób?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej