Wycena budowy domu
Początkiem inwestycji pod nazwą budowa domu jest już etap wyboru odpowiedniego projektu. Następnym krokiem jest oszacowanie budżetu. Do jego wykonania niezbędne jest skorzystanie z kosztorysów przedstawiających wydatki na poszczególne elementy. Jaki kosztorys wybrać?
Czym różni się kosztorys stanu surowego od wykończeniowego?
Kosztorys stanu surowego zawiera wszelkie informacje o kosztach związanych z budową domu – od momentu fundamentów aż do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego tj. bryły budynku wraz z oknami, drzwiami i ściankami działowymi. Z kolei kosztorys wykończeniowy składa się również z kosztów uwzględniających wykonanie prac wykończeniowych tj. stolarki okiennej i drzwiowej zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej, wykończenia ścian i sufitów, docieplenia stropu, wykonania posadzek i podłóg oraz elewacji i wszelkich robót zewnętrznych. Przedstawiając sytuację dokładniej, należy zaznaczyć, że kosztorys stanu surowego stanowi najczęściej około 50% wydatków.
Najczęściej z kosztorysu tego typu można poznać koszty związane z wykonaniem robót ziemnych i fundamentowych, konstrukcji parteru i poddasza, stropu nad parterem oraz elementów żelbetowych, elementów żelbetowych poddasza a także kosztów związanych z wykonaniem dachu, stolarki okiennej i drzwiowej na zewnątrz. Z kolei kosztorys stanu wykończeniowego obejmuje koszty związane z wykonaniem robót ziemnych i fundamentowych, warstw konstrukcyjnych posadzki i parteru, konstrukcji parteru, elementów żelbetowych, konstrukcji i pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej wewnętrznej jak i zewnętrznej, wykończenia ścian i sufitów parteru wraz z dociepleniem stropu, wykonaniem podłóg i posadzek parteru oraz kosztów związanych z wykonaniem elewacji i robót zewnętrznych.
Co musisz wiedzieć?
Wybierając projekt domu wraz z kosztorysem stanu surowego bądź wykończonego, najczęściej Klient otrzymuje kosztorys gratis. Wiele firm prezentuje jednak w nim wycenę budowy domu metodą gospodarczą. Oznacza to, że część prac budowlanych zostanie wykonana we własnym zakresie przez właściciela nieruchomości, ale też dokona on samodzielnego zakupu materiałów budowlanych i zadba o ich dostarczenie na plac budowy. Dodatkowo, musisz pamiętać, że ceny podane w kosztorysie nie zawierają podatku VAT oraz konieczne jest ich dostosowanie do średnich cen obowiązujących na terenie, na którym realizowana będzie inwestycja. Należy pamiętać, że wskazane koszty to jedynie szacunkowa wartość, która musi zostać zweryfikowana przez inwestora i może różnić się nawet znacznie od oferty przedstawionej przez wykonawcę robót. Należy również pamiętać, że wskazana ilość materiałów w kosztorysie nie może stanowić podstawy do dokonania zamówienia materiałów budowlanych. Ich ilość i rodzaj należy poznać po przeprowadzeniu konsultacji z wykonawcą wykonującym prace oraz po dostosowaniu projektu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań właściciela.
Jakie koszty można poznać na podstawie projektu?
Znając orientacyjny koszt budowy domu do stanu surowego można oszacować koszty związane z wykonaniem pozostałych etapów na podstawie wskaźników tj. cen odnoszących się do 1 m2 powierzchni liczonej po podłodze. Zaznaczamy również, że rozpiętość cen jest bardzo duża. Jako przykład podamy koszty związane z wykończeniem wnętrz – ceny wahają się od 750 do nawet 1500 zł/m2 w przypadku wykończenia domu w wysokim standardzie.
Zaznaczamy również, że w kosztach budowy dość często nie są wliczane koszty związane z adaptacją projektu, wykonaniem przyłączy zewnętrznych czy też wynagrodzeniem osób nadzorujących budowę. Szacuje się, że wspomniane koszty mogą sięgnąć nawet 100 tys. złotych.
Pamiętajmy, że im bardziej szczegółowy projekt tym większe szanse na oszacowanie rzeczywistych kosztów budowy. W dzisiejszych czasach szacuje się, że koszt wybudowania 1m2 domu sięga nawet 3,5 tys. zł. netto, co stanowi około 500 tys. złotych dla domów o powierzchni 150 m2. Pocieszający jest jednak fakt, że wysokość pewnych kosztów można maksymalnie zminimalizować.
Skomentuj:
Wycena budowy domu