Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Drzwi zewnętrzne (wejściowe) do budynku - energooszczędność, bezpieczeństwo, wygląd

Red.
Drzwi zewnętrzne ThermoSafe - Fot. mat. Hormann

Dobre drzwi zewnętrzne to takie, które zapewnią bezpieczeństwo, izolacyjność cieplną i akustyczną, a przy tym będą odporne na działanie czynników atmosferycznych i spełnią indywidualne wymagania dotyczące estetyki.

Drzwi zewnętrzne są wizytówką naszego domu i sprawiają, że czujemy się w nim bezpiecznie. Dlatego na ich wybór warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się, jakie parametry są dla nas najważniejsze. Istotny jest przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane – ma on bowiem wpływ na wytrzymałość, izolacyjność cieplną oraz sposób  pielęgnacji drzwi.

Z jakiego materiału?

Drzwi drewniane - pasują do każdego stylu i każdej elewacji budynku. Producenci proponują niezliczoną liczbę wzorów i kolorów. Można nabyć drzwi z przeszkleniami lub z bogatą ornamentyką. Mają alternatywę w postaci drzwi wykonanych z płyt drewnopodobnych, takich jak MDF lub HDF.

Drzwi  z tworzywa sztucznego - są atrakcyjne cenowo i – w porównaniu do tych z drewna – łatwe w konserwacji. Ich powierzchnia daje wiele możliwości dopasowania wyglądu do indywidualnych upodobań, pod wpływem słońca może jednak z czasem zmienić swój kolor. Takie drzwi powinny być wyposażone w stalowy rdzeń, który zapobiegnie ich odkształceniu i zwiększy stabilność. W zależności od zastosowanego wypełnienia mogą uzyskać nawet wysoki poziom izolacyjności cieplnej.

Drzwi ze stali -  produkuje się je też z blachy stalowej ocynkowanej; stalowe mogą być ościeżnice, rzadziej skrzydło. Mają szkielet z kształtowników stalowych usztywniony prętami lub blachą profilowaną, a wypełnienie szkieletu stanowi izolacja ze sztywnej pianki poliuretanowej. Okładziny zewnętrzne mogą być wykonane z gładkich lub wytłaczanych płyt stalowych, z grubych profilowanych i laminowanych płyt wiórowych, grubych płyt wiórowych z okleiną z naturalnego drewna lub z grubej sklejki wodoodpornej. Ze stali wykonuje się najczęściej drzwi antywłamaniowe.

Drzwi z aluminium - nie tylko wymagają minimalnej pielęgnacji i doskonale zabezpieczają przed włamaniem, ale są także odporne na korozję i warunki atmosferyczne. Zależnie od wypełnienia odznaczają się bardzo wysoką izolacyjnością cieplną oraz wysoką izolacyjnością akustyczną. Są wytrzymałe, funkcjonalne i wygodne. Do ich czyszczenia wystarczy szmatka i woda.

Drzwi z kolekcji Future INOX - Fot. Wikęd

Płaszcz oraz elementy ozdobne drzwi z kolekcji Future INOX wykonane są w całości z aluminium. Dzięki temu drzwi są wyjątkowo trwałe oraz mają bardzo dobre zabezpieczenia przed wpływem czynników atmosferycznych.

Drzwi zewnętrzne GLASS DESIGN - GD04 - Fot. Wikęd

Przeszklenie Black w kolekcji drzwi Glass Design posiada bardzo mocny poziom odbicia. W prezentownych drzwiach zastosowano szybę na całą wysokość szkrzydła, która dała ten wyjątkowy efekt
wizualny.

Drzwi stalowe Hormann - Fot. mat. Hormann

Maksymalne bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne mogą być zwykłe, wzmocnione albo szczególnie odporne na włamanie, czyli antywłamaniowe. Istnieje sześć zasadniczych klas odporności drzwi na włamanie. Oznaczane są symbolem RC wraz z cyfrą. W drzwiach antywłamaniowych zwiększoną wytrzymałość zapewnia odpowiednia konstrukcja: rama stalowa usztywniona jest poziomymi i pionowymi prętami tworzącymi ruszt, a szkielet wewnętrzny wypełniony materiałem izolacyjnym – wełną lub pianką. Z zewnątrz konstrukcja pokryta jest ocynkowaną blachą stalową grubości 2-3 mm. Drzwi mogą być wykończone drewnem lub okleiną foliową albo drewnopochodną. 

Cicho i ciepło

Izolacyjność akustyczna drzwi zewnętrznych określana jest współczynnikiem Rw, który informuje, czy drzwi dobrze chronią przed hałasem z zewnątrz. O izolacyjność akustyczną trzeba szczególnie zadbać wtedy, gdy dom buduje się w hałaśliwym otoczeniu. Izolację akustyczną wykonuje się ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Im większą wartość ma współczynnik Rw drzwi, tym lepiej, a może mieć od 27 do 44 dB.

Bardzo ważna jest też izolacja termiczna. Drzwi muszą chronić budynek przed uciekaniem ciepła, w związku z tym muszą mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła Ud. Doskonałą izolacyjność termiczną mają m.in. drzwi zewnętrzne, które dzięki temu, że ich współczynnik Ud wynosi w przybliżeniu nawet ok. 0,47 W/(m²K), zalecane są do stosowania w domach pasywnych.

Istotny z tego punktu widzenia jest również sam montaż drzwi. Nieodpowiedni montaż  może stać się bowiem przyczyną powstania mostków termicznych, a co za tym idzie, strat energii cieplnej oraz nawet zawilgocenia konstrukcyjnych materiałów budynku.

O czym należy pamiętać wybierając drzwi zewnętrzne?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne mają atrakcyjny design i dobrą izolacyjność cieplną. W roku 2021 dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi wejściowych wynosił będzie 1,3 W/(m²K). Obecnie to minimum w domach energooszczędnych.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Drzwi zewnętrzne (wejściowe) do budynku - energooszczędność, bezpieczeństwo, wygląd
Przed czym chroni czujka?
Czujniki domowe - warto w nie inwestować

Skomentuj:

Drzwi zewnętrzne (wejściowe) do budynku - energooszczędność, bezpieczeństwo, wygląd

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej