Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak połączyć salon z przedpokojem?

Redakcja

Justyna kupiła 3-pokojowe mieszkanie. Chce w nim zrezygnować z zamkniętego przedpokoju. Architekci podpowiadają, jak go można połączyć z salonem.

rys. wersja podstawowa - rys. wersja podstawowa

Niedługo wprowadzę się do nowego mieszkania. Myślę o połączeniu części dziennej z przedpokojem - jak wtedy zagospodarować całą tę strefę? Na sypialnię chciałabym przeznaczyć średni pokój. Jest niestety długi i wąski, zastanawiam się więc, gdzie ustawić w nim duże łóżko, najchętniej z szufladami na pościel. Justyna

Rozwiązanie 1. Otwarcie na przedpokój

Punkt wyjścia: Strefę dzienną łączy z przedpokojem szerokie przejście. Tuż przy nim urządziłam część kuchenno-jadalną, natomiast w głębi - wypoczynkową. W sypialni mieści się duże łóżko z szufladami oraz pojemna szafa.

Po usunięciu fragmentu między salonem a przedpokojem zyskały obie części mieszkania - część dzienna sprawia wrażenie przestronniejszej, a ciemny korytarz jest lepiej doświetlony naturalnym światłem. W kuchni, przy krótszym odcinku ciągu roboczego, zaprojektowałam nietypowy stół. Można go częściowo wsuwać pod blat kuchenny, na co dzień nie zajmuje więc dużo miejsca, a po wysunięciu zmieści się przy nim więcej osób.

Wejścia do mniejszych pokoi przebudowałam (teraz wchodzi się do nich z małego korytarzyka), zmniejszyłam też nieco łazienkę. Dzięki temu udało się poszerzyć wąski przedpokój i wygospodarować w nim miejsce na dwie szafy, a najmniejszy pokój powiększyć o wnękę na szafę. Łóżko w sypialni stoi w poprzek, co optycznie skraca długie pomieszczenie i zapewnia wygodny dostęp do szuflad.

W łazience bez problemu mieszczą się wszystkie niezbędne urządzenia. Zaplanowałam tu narożną kabinę prysznicową (model 100 x 100 cm), umywalkę (szer. 50 cm), podwieszony sedes oraz płytką pralkę (45 x 60 cm).

Autor: Wioletta Sawczuk

rys. Wioletta Sawczuk - rys. Wioletta Sawczuk

Rozwiązanie 2. Dynamiczne skosy

Punkt wyjścia: Już od wejścia do mieszkania otwiera się widok na strefę dzienną. Część ścian biegnie skosem; układ ten podkreślają płytki na podłodze i podwieszony sufit nad kuchnią.

Skośną ścianę zaprojektowałam nie tylko w otwartym wejściu do strefy dziennej - pod kątem biegną również ścianki z drzwiami do pokoju gościnnego oraz sąsiadującej z nim łazienki. Kuchnia z zabudową w kształcie litery L jest całkowicie otwarta na salon; umowną granicę między strefami wyznacza kąt jadalny z okrągłym stołem.

Do sypialni wchodzi się z salonu - prowadzą do niej przesuwane drzwi z matowego szkła. Przeniesienie wejścia pozwoliło wygospodarować miejsce na dużą sypialnianą szafę, w której oprócz ubrań można trzymać m.in. dodatkową pościel. Łazienka jest wyposażona w wannę (150 x 70 cm), dużą umywalkę (szer. 75 cm), narożny sedes oraz płytką pralkę (40 x 60 cm). Mimo skośnej ścianki pomieszczenie jest ustawne i wygodnie się z niego korzysta.

Autor: Magdalena Żmihorska-Tomasik

rys. Magdalena Żmihorska-Tomasik - rys. Magdalena Żmihorska-Tomasik
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Nowoczesne i oryginalne stoliki kawowe
Stylowe fotele wypoczynkowe
Domowa biblioteczka - jak wybrać półki na książki?

Skomentuj:

Jak połączyć salon z przedpokojem?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej