Łódź Design Festival 2016: nasze odkrycia
Łódzki festiwal w tym roku obchodził swoje 10. urodziny. Tegoroczna edycja przyniosła wiele świeżości. Wiele rzeczy nas pozytywnie zaskoczyło. Oto nasze festiwalowe odkrycia.
Łódź Design Festival 2016 odbył się w dniach 13-23 października i przyciągnął miłośników designu, jak i osoby z nim zawodowo związane. 10. edycja wydarzenia obfitowała w nowości i pozytywne zaskoczenia. Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych wystaw i prezentacji, które jednocześnie stanowiły refleksję nad własną tożsamością. Tożsamość właśnie była hasłem przewodnim.
Spośród bogatej oferty festiwalowej wybraliśmy 10 rzeczy (projektów bądź wystaw), które uznaliśmy za najbardziej warte uwagi.
1. Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie dla młodych projektantów make me! - miejski instrument muzyczny projektu Jana Pfeifera. Są to miejskie barierki spełniające wszelkie funkcje ochronne, które dodatkowo po dotknięciu wydobywają dźwięki. Efekt wyjątkowy.
2. Wystawa fotografii Designs for discomfort. Lynne Brouwer fotografowała miejsca, w które wywołują w nas dyskomfort. Są one projektowane tak, abyśmy mogli się w nich poczuć choć odrobinę lepiej. Chodzi o sale widzeń w więzieniach, domy pogrzebowe czy szpitale psychiatryczne. Przejmujący projekt.
3. Huta Szkła Julia. Polskie kryształy powracają w nowoczesnej odsłonie. Huta Julia zaskakuje współczesnym designem i świeżym podejściem do szkła. Na festiwalu można było jej produkty oglądać aż w trzech miejscach, w tym na wystawie Must Have.
4. Wystawa Retrospekcje. Polski design początku XXI to ciekawe spojrzenie na najnowsze projekty młodych projektantów, które są żywo inspirowane wzorami z lat 50. i 60. Kuratorzy zaaranżowali współczesnymi meblami i sprzętami całe mieszkanie. retro nawiązania są tu silnie widoczne.
5. Wystawa No Randomness wyjaśniała dlaczego rzeczy codziennego użytku wyglądają tak, jak wyglądają. Dlaczego kapsle mają dokładnie 21 ząbków i dlaczego znak stopu ma kształt ośmiokąta. Dzięki tej wystawie można docenić to, co nas otacza.
6. Porcelanowe projekty Alicji Patanowskiej. To jedna z najciekawszych projektantek młodego pokolenia. Uczyła się m.in. w Londynie, współpracowała z Markiem Cecułą i tworzy głównie w porcelanie. W Łodzi można było zobaczyć jej prace z kolekcji Plantation.
7. Kolekcja Manuba przyjechała do Łodzi z Gdyni, gdzie była po raz pierwszy zaprezentowana na tamtejszej imprezie Gdynia Design Days. Łączy w sobie tradycyjne rzemiosło z zupełnie współczesnym podejściem do projektowania.
8. Lampa Allow marki Lako, która miała swoją premierę w Łodzi. Lampa została zaprojektowana przez Alicję Nawracaj-Szramowiat – właścicielkę studia projektowego AN IDEA. Oprawa wyglądem przypomina wygięty płatek kwiatu lub falę. Allow wygląda niezwykle efektownie, a jednocześnie na swój sposób dyskretnie.
9. Wystawa fotografii 10/1. To niezwykły projekt rumuńskiego artysty, który w dziesięciopiętrowym budynku odwiedził 10 identycznych mieszkań znajdujących się w jednym pionie. Sfotografował każde z nich, by pokazać jak pięknie się różnimy. Wszystkie mieszkania są urządzone w skrajnie odmienny sposób. Więcej o projekcie przeczytasz tutaj.
10. Wystawa jubileuszowa to ekspozycja szczególna. Stanowi podsumowanie 10-letniej historii łódzkiego festiwalu. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć nie tylko, jak festiwal ewoluował, jak jak też zmieniała się polska scena projektowa.
Skomentuj:
Łódź Design Festival 2016: nasze odkrycia