Jak zaplanować wygodną kuchnię z jadalnią?
Dominika zastanawia się, jak urządzić kuchnię w swoim pierwszym mieszkaniu. Trudności nastręcza piękne, ale niezbyt ustawne okno narożne. Architekci podpowiadają dwa rozwiązania.
W naszym pierwszym mieszkaniu najważniejszym miejscem jest kuchnia otwarta na część jadalną i wypoczynkową. Na początku zachwyciły nas narożne kuchenne okna, które teraz utrudniają nam zaplanowanie funkcjonalnej zabudowy. Jak sobie z tym poradzić? Dominika
Rozwiązanie 1: Pożyteczne skosy
Wioletta Sawczuk
W kuchni proponuję zabudowę przy trzech ścianach. Taki układ zapewnia dużo miejsca do przechowywania, nawet mimo tego, że szafki wiszące znajdują się tylko na jednej ścianie (oddzielającej kuchnię od przedpokoju).
Krótka ściana między kuchnią a przedpokojem została wydłużona, dzięki czemu powstało miejsce na lodówkę, a od strony wejścia do mieszkania – na szafkę. Na końcu tej przedłużonej ściany znajduje się skośna dekoracyjna wnęka z oświetleniem; w podobny sposób można ewentualnie oświetlić ścianę naprzeciwko (wydzielającą łazienkę) i wyeksponować na niej np. obraz albo galerię zdjęć. Skosem proponuję też ułożyć płytki podłogowe w całej części dziennej, co optycznie zmieni proporcje tego długiego i wąskiego wnętrza i doda mu dynamizmu.
Zabudowę w kuchni zaprojektowałam tak, by między urządzeniami AGD (lodówką, zlewozmywakiem i płytą grzejną) znajdowały się długie odcinki blatu roboczego. Przy wejściu do Państwa sypialni jest jadalnia z owalnym stołem. Pozostałą część pomieszczenia zajmuje kąt wypoczynkowy z kanapą, fotelem, stolikiem kawowym i szafką RTV, ustawioną przy ścianie z kominkiem.
W łazience, usytuowanej między Państwa sypialnią a pokojem dziecka, mieści się prostokątna wanna (170 x 70 cm), sedes, szafka z nablatową umywalką (szer. 60 cm) i duża pralka (60 x 60 cm), która stoi we wnęce wydzielonej ścianką.
Rozwiązanie 2: Zwarta strefa
Anna Malesińska
Kuchenny ciąg roboczy ma kształt litery U. Jego uzupełnieniem jest wydzielona ściankami wnęka na wysoką zabudowę. Z kuchnią bezpośrednio sąsiaduje kąt jadalny.
Główny ciąg składa się jedynie z dolnych szafek, w których proponuję zainstalować płytę grzejną i zlewozmywak. Pozostałe urządzenia – lodówkę, piekarnik oraz kuchenkę mikrofalową – umieściłam w wysokiej zabudowie we wnęce. Podłużny stół jest dosunięty do ciągu roboczego. Tak powstałą strefę kuchenno-jadalną można wizualnie oddzielić od reszty otwartego wnętrza pasem podwieszonego sufitu z oświetleniem. Część wypoczynkowa znajduje się przy wyjściu na balkon.
Układ trzech pomieszczeń znajdujących się poza strefą dzienną (pokój dziecka, łazienka, sypialnia rodziców) jest taki sam jak na planie wyjściowym. W obydwu małych pokojach oraz w przedpokoju znajdują się spore szafy. W łazience proponuję zainstalować kabinę prysznicową o wymiarach 90 x 90 cm, podwieszony sedes oraz szafkę z nablatową umywalką (szer. 60 cm). Przy kabinie jest miejsce akurat na standardową pralkę (60 x 60 cm) – urządzenia te są od siebie oddzielone wąską ścianką.
Skomentuj:
Jak zaplanować wygodną kuchnię z jadalnią?