Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić mieszkanie dla trzyosobowej rodziny?

Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski

Na 65 metrach kwadratowych mieszka trzyosobowa rodzina. Choć metraż jest wystarczający, to mają problem z rozplanowaniem pomieszczeń. Architekci podpowiadają, jak urządzić takie mieszkanie.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
red.

Urządzamy właśnie nasze mieszkanie i mamy kilka wątpliwości. Zastanawiamy się między innymi, jak urządzić sypialnie - naszą (z kącikiem do pracy i telewizorem) oraz dziecka. Szukamy również pomysłu na kuchnię, która jest częścią otwartej strefy dziennej. Wolelibyśmy uniknąć przestawiania ścian. Agata

Rozwiązanie 1: bez przebudowy wnętrz
Justyna Burdow-Gołoś, architekt

Zgodnie z życzeniem nie przestawiłam w mieszkaniu żadnych ścian. Pojawiły się natomiast dwie nowe, które wydzielają wnękę na narożną szafę w przedpokoju. Państwa sypialnia znajduje się za salonem, pokój dziecka jest przy kuchni.

Sypialnia rodziców to długi, ale dość wąski pokój. Ze względu na taki kształt jest mało ustawny, ale bez problemu mieści się w nim dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi, kącik do pracy oraz komoda, na której można ustawić telewizor. Po obu stronach drzwi proponuję zbudować schowki: niewielką szafę i płytką szafkę. W wejściu do sypialni (i do salonu) sugeruję zamontowanie drzwi przesuwanych. Pokój dziecka jest wyposażony w łóżko, biurko, regał oraz dwie miniszafy na ubrania.

Przestronną wnękę z oknem w strefie dziennej zajmuje otwarta kuchnia z zabudową w kształcie litery L. Z nią sąsiaduje kąt jadalny, który wyznacza symboliczną granicę między aneksem kuchennym a wypoczynkowym. W salonie, w narożniku przy wejściu, warto umieścić zabudowę z półkami, szafkami oraz miejscem na telewizor – będzie dobrze widoczny z kanapy.

Przy łazience wydzieliłam niewielki schowek gospodarczy, do którego proponuję wstawić pralkę (mieści się tutaj płytszy model, 50 x 60 cm), a nad nią zawiesić półki na zapasy detergentów, ręczników itp. To znacznie ułatwi wygodne urządzenie łazienki. Zaplanowałam w niej wannę ze ściętym bokiem (160 x 70 cm), umywalkę (szer. 55 cm) oraz sedes.

Rozwiązanie 2: małe zmiany
Krzysztof Radzanowski, architekt

W tej wersji proponuję przebudować nieco wejścia do łazienki oraz do sąsiadujących z nią pokoi (dziecięcego i gościnnego). Kuchnię od salonu oddziela teraz ścianka, przy której stoi narożna kanapa.

Skośne fragmenty ścian pomogą zlikwidować wąskie wejście do pokoju dziecka i lepiej wykorzystać jego przestrzeń – pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Dodatkowo ściana między tym pokojem a pokojem gościnnym została tak ukształtowana, by powstała płytka wnęka, w którą wsunąłem małą szafę. Większa szafa znajduje się w przedpokoju oraz w Państwa sypialni – tutaj pełni funkcję przegrody wydzielającej kąt do pracy. Telewizor umieściłem na szafce w rogu.

W kuchni, oddzielonej ścianką od salonu, ale otwartej na przedpokój, zaprojektowałem ciąg roboczy w kształcie litery L. Przy niezabudowanej ścianie jest miejsce na stolik śniadaniowy; duży stół znajduje się w salonie. Łazienka jest wyposażona w prostokątną wannę (160 x 70 cm), umywalkę (szer. 60 cm), sedes oraz otwieraną od góry wąską pralkę (40 x 60 cm), która stoi we wnęce „wykrojonej” z przedpokoju.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić mieszkanie dla trzyosobowej rodziny?