Kłopotliwy aneks kuchenny w 55-metrowym mieszkaniu

red.

W 55-metrowym mieszkaniu jest ciasny aneks kuchenny. Właściciel zastanawiają się jak dodać mu metrów i płynnie połączyć z salonem. Architekci mają dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
mat. własne

Zaczynamy urządzać nasze pierwsze mieszkanie. Największym wyzwaniem będzie część dzienna. Salon jest co prawda przestronny, ale za to aneks kuchenny znajduje się w małej wnęce. Jak go zagospodarować, żeby nie sprawiał wrażenie ciasnego? Czy dobrym pomysłem byłaby wyspa, umownie oddzielająca kuchnię od salonu? Małgorzata

Rozwiązanie 1: Całkowicie otwarta
Justyna Burdow-Gołoś

Kuchnia i salon z kątem jadalnym to teraz otwarta przestrzeń. Kuchnię połączyłam również z przedpokojem, dzięki czemu można do niej wejść z dwóch stron. Granicę miedzy strefą kuchenną a wypoczynkową wyznacza nie wyspa, ale dwie ścianki osłaniające dużą lodówkę.

Kuchnia, ze względu na usytuowanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych i wentylacyjnych, musi pozostać w zaplanowanym miejscu. Funkcjonalna zabudowa ma kształt litery L. Ściankę osłaniającą ją od strony przedpokoju nieco przesunęłam w stosunku do stojącej tu poprzednio ściany, dzięki czemu kuchnia jest trochę szersza, a blat roboczy – dłuższy. Przedpokój pozostał na tyle przestronny, że swobodnie zmieściła się duża szafa. Szafy są również w obydwu mniejszych pokojach.

Kąt jadalny z okrągłym stołem znajduje się w pobliżu kuchni. Wzdłuż ściany bez okna, na przedłużeniu kuchennego blatu, zaprojektowałam płytką zabudowę, która może pełnić funkcję m.in. kredensu. Pozostałą część strefy dziennej zajmuje kąt wypoczynkowy, w którym stoi kanapa, fotel, stolik kawowy oraz – przy ścianie między oknami – szafka RTV.

Małą łazienkę nieco powiększyłam kosztem sąsiedniego pokoju (prowadzące do niego drzwi zostały przesunięte wraz ze ścianą). W łazience proponuję zainstalować asymetryczną wannę narożną o wymiarach 90 x 140 cm, dużą umywalkę (szer. 60 cm) i sedes. Obok wanny stoi pralka (60 x 50 cm) – urządzenia te są oddzielone wąską ścianką.

Rozwiązanie 2: Dwie strefy
Krzysztof Radzanowski

Ścianka z wnęką dzieli przestrzeń dzienną na dwie wyraźnie zaznaczone części: kuchenno-jadalną oraz wypoczynkową.

Jadalnia i kuchnia (również w tej wersji nieco poszerzona i otwarta na przedpokój) są prawie niewidoczne dla osób siedzących na kanapie. Ścianka przesłaniająca tę część wnętrza została tak ukształtowana, by od strony kuchni powstała wnęka na dodatkowe szafki; od strony kąta wypoczynkowego stoi przy niej szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny. Ciąg kuchenny ma kształt litery U, miejsca do pracy jest więc naprawdę dużo.

W łazience, większej niż na planie wyjściowym, zmieściła się i prostokątna wanna (150 x 70 cm), i narożna kabina prysznicowa (90 x 90 cm). Oprócz nich jest umywalka o szer. 60 cm, sedes oraz ładowana od góry wąska pralka (40 x 60 cm), oddzielona od wanny ścianką. W związku z powiększeniem łazienki przesunąłem wejścia do obu mniejszych pokoi, tak by drzwi znajdowały się w jednej linii. Metrażowo zyskał na tym przedpokój, który jest teraz przestronniejszy.

Skomentuj:

Kłopotliwy aneks kuchenny w 55-metrowym mieszkaniu