Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Moda na roślinne wzory w aranżacji wnętrz

opracowanie: Katarzyna Kowalska, Monika Utnik-Strugała
Pełna nazwa tej rośliny brzmi: monstera dziurawa. Jest bardzo adekwatna, bo liście mają dziury i wcięcia (im starszy okaz, tym pokaźniejsze liście, a dziury większe). Z wiekiem pojawiają się również zwisające korzenie powietrzne, których nie należy obcinać. - Fot. Shutterstock/Photographee.eu

Roślinne wzory we wnętrzach mają swoje stałe miejsce. Jednak wśród nich też panują mody i trendy. Ostatnio do łask wróciły monstery i paprocie, którym towarzyszą egzotyczne bananowce.

Trend botaniczny narodził się w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Prekursorem był niezwykle kreatywny scenograf i dekorator wnętrz Don Loper. Projektując wnętrze kultowego hotelu The Beverly Hills, wprowadził do niego klimat równikowej puszczy. I od tego zaczęła się moda na tropiki. W krótkim czasie nowy trend przeniknął do ekskluzywnych amerykańskich rezydencji, a dziś pojawia się w niemal każdej letniej kolekcji największych projektantów. Motywy tropikalne tworzą piękną kompozycję zwłaszcza z meblami o naturalnej strukturze drewna. Można wprowadzić je do wnętrz w postaci subtelnych akcentów, np. tekstyliów z liściastym wzorem. Marta Suchodolska. dyrektor kreatywna, westwing.pl

Monstera we wnętrzach

Przybyła do nas z tropikalnych lasów równikowych Ameryki Środkowej i Południowej. Rośnie powoli, po kilku latach osiąga około 2 m wysokości, wymaga więc podpór.

Jak dbać o monsterę? Nie ma skomplikowanych wymagań. Trzeba jej zapewnić jasne stanowisko, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Nie ustawiajmy jej jednak w głębi mieszkania, bo za dużo cienia spowoduje, że liście będą małe i pozbawione dekoracyjnych dziur. Lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto regularnie spryskiwać liście wodą (można je również delikatnie przecierać wilgotną szmatką).

 

Paprocie we wnętrzach

Warto je mieć. Ich zieleń koi oczy, pomaga w pracy, sprzyja relaksowi. Wydzielają sporo wilgoci, pochłaniają szkodliwe substancje i korzystnie jonizują powietrze. Nie powinno ich zabraknąć przy komputerach i telewizorach.

Jak dbać o paprocie? Nie tolerują ostrego słońca, dlatego najlepiej będą rosły we wnętrzu z oknami wychodzącymi na północ lub na wschód. W pomieszczeniu z widokiem na południe rośliny lepiej postawić np. na stojaku oddalonym około 2 m od okna. Przed promieniami słońca wystarczająco ochroni je firanka, która zapewni rozproszone światło, bardzo przez paprotki lubiane.

Paprotki źle znoszą potrącanie, dotykanie i przeciągi – jeśli są na nie narażone, często nie chcą rosnąć i usychają. Trzeba im zapewnić powietrze o dużej wilgotności. Szczególnie zimą, gdy grzeją kaloryfery, nie zapominajmy o częstym zraszaniu za pomocą spryskiwacza. Jeśli końcówki liści brązowieją i zasychają, to właśnie znak, że powietrze jest za suche. Paradoksalnie, nie lubią przesadnego podlewania. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, ale niezbyt mokra.

Bananowiec we wnętrzach

Jest łatwy w uprawie i w dodatku szybko rośnie. Choć powszechnie jest uważany za drzewo, w rzeczywistości to bylina. Z podziemnego kłącza wyrasta krótki pęd, a z niego liście – ich nakładające się ogonki tworzą tzw. nibyłodygę, czyli odpowiednik pnia.

Jak dbać o bananowca? Najbardziej lubi jasne miejsca. Latem wystawmy go na balkon, ale uważajmy na wiatr – ma bardzo kruche liście. O tej porze roku podlewamy go obficie (ale korzenie nie mogą być zalane wodą), zimą – umiarkowanie.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

28 sposobów na to, jak zaprosić lato do domu
Co postawić na parapecie? Wybieramy najlepsze ozdoby na parapet
Jak doświetlić garderobę?

Skomentuj:

Moda na roślinne wzory w aranżacji wnętrz

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej