Funkcjonalna kuchnia na 46 metrach kw.
Monika z Konradem właśnie kupili mieszkanie. Chcieliby w nim urządzić funkcjonalną kuchnię, która nie pochłonęłaby zbyt wiele przestrzeni. Architekci mają dwa rozwiązania.
Kupiliśmy mieszkanie na parterze w szeregowcu. Największym wyzwaniem będzie urządzenie funkcjonalnej kuchni, która nie "zabrałaby" nam zbyt wiele salonu. Przewidziana na nią przestrzeń częściowo znajduje się pod skosem - pod schodami prowadzącymi do mieszkania na piętrze. Może w tym miejscu wydzielić małą spiżarnię? Szukamy pomysłów! Monika i Konrad
ROZWIĄZANIE 1: PRAKTYCZNA SPIŻARNIA
Wioletta Sawczuk
Aneks kuchenny zaaranżowałam w pobliżu okna. Dzięki temu jest dobrze oświetlony dziennym światłem, a w kąciku pod schodami można było wydzielić spiżarnię – miejsce do przechowywania żywności i np. małego sprzętu AGD.
Kuchenny ciąg roboczy z płytą grzejną i zlewozmywakiem jest dość krótki. Dlatego proponuję rozwiązanie, które w razie potrzeby pozwoli go przedłużyć – dodatkowy blat opuszczany na bok szafki (nie można go zamontować na stałe, bo tu znajduje się wyjście na taras). Inny pomysł to ruchomy pomocnik na kółkach, jako „awaryjne” miejsce do pracy może też służyć duży stół ustawiony w sąsiedztwie kuchni. Za pionem wodno-kanalizacyjnym zaprojektowałam wysoką zabudowę z lodówką i szafką cargo. Dalej jest spiżarnia zamykana przesuwanymi drzwiami.
Kąt wypoczynkowy znajduje się w centrum mieszkania. Jego wyposażenie stanowi kanapa ze stolikiem kawowym oraz ustawiona naprzeciwko długa szafka, przeznaczona m.in. na sprzęt RTV. Za kanapą proponuję zbudować ściankę o wysokości 120–140 cm, zakończoną półką – oddzieli ona dwie strefy (wypoczynkową i komunikacyjną), a nie ograniczy optycznie przestrzeni.
ROZWIĄZANIE 2: DŁUGI BLAT, DUŻO SZAFEK
Anna Malesińska
Kuchnię umieściłam bliżej wejścia do mieszkania, a aneks wypoczynkowy – przy oknie. Zamiast spiżarni jest długa zabudowa z dolnymi szafkami.
Przeniesienie kuchni pozwoli uzyskać więcej miejsca na szafki, a zarazem zaaranżować w miarę przestronny kąt wypoczynkowy. Kuchenny ciąg roboczy składa się z trzech połączonych odcinków. W tym poprzecznym, usytuowanym pod schodami, znajdują się jedynie szafki, w dwóch pozostałych umieściłam niezbędne urządzenia AGD: zlewozmywak (przy pionie wodno-kanalizacyjnym), lodówkę i płytę grzejną z piekarnikiem.
Ścianę sypialni wydłużyłam i na całej jej długości zaprojektowałam płytką zabudowę (mogą to być na przykład regały na książki i dekoracyjne drobiazgi). Dobudowany fragment oddziela kąt jadalny od wejścia do łazienki – przy przegrodzie powstało miejsce na długi prostokątny stół, bezpośrednio sąsiadujący z kuchnią.
Skomentuj:
Funkcjonalna kuchnia na 46 metrach kw.