Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wydzielić pokoje dla dorastających dzieci?

red.

Gdy dzieci rosną, potrzebują coraz więcej miejsca. dwupokojowe mieszkanie z osobną kuchnią ma 58 m kw. Czy da się wydzielić dodatkową sypialnię? Architekci mają dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
rys.

Do niedawna dobrze nam się żyło w naszym dwupokojowym mieszkaniu. Ale dzieci rosną (córka ma dziesięć lat, synek pięć) i każde z nich chciałoby mieć swój własny kąt. Gdzie znaleźć miejsce na dodatkowy pokój dla jednego z dzieci? My oczywiście będziemy spać w pokoju dziennym, ewentualnie połączonym z kuchnią. Magda

Rozwiązanie 1. Przechodnia kuchnia
Justyna Burdow-Gołoś

Dodatkowy pokój dziecięcy urządziłam w miejscu kuchni, a tę przesunęłam w stronę wejścia do mieszkania. Od przedpokoju oddziela ją szafa, która pełni dwie funkcje: pojemnego schowka na ubrania i przegrody.

Do nowego pokoju wchodzi się przez kuchnię. Jest na tyle duży, że mieści się w nim łóżko, biurko, szafa i regał. Drugi pokój dziecięcy jest nieznacznie mniejszy niż na planie wyjściowym – niewygodne przejście przy drzwiach włączyłam do przedpokoju. Rozkładana kanapa narożna w salonie na noc zamienia się w łóżko dla rodziców.

Główny ciąg roboczy w kuchni zaprojektowałam po obu stronach pionu wodno-kanalizacyjnego. Tutaj umieściłam zlewozmywak oraz płytę grzejną, a lodówkę przeniosłam do wysokiej zabudowy przy wejściu do pokoju dziennego. Przy plecach przedpokojowej szafy jest kącik śniadaniowy ze stołem w kształcie wycinka koła. Duży okrągły stół znajduje się w pokoju dziennym.

Kształt i metraż łazienki pozostały niezmienione. W tym pomieszczeniu proponuję zainstalować dużą kabinę prysznicową (100 x 80 cm), nablatową umywalkę (szer. 55 cm), podwieszony sedes oraz płytką pralkę (60 x 42 cm).

Rozwiązanie 2.: Z aneksami
Krzysztof Radzanowski

Również w tej wersji dodatkowy, trzeci pokój powstał w miejscu kuchni. Tę natomiast przeniosłem do pokoju dziennego i zaaranżowałem jako otwarty narożny aneks.

Pokój urządzony w miejscu kuchni jest od niej nieco mniejszy, przesunąłem bowiem ścianę oddzielającą go od salonu. Kuchenna zabudowa ma kształt litery L. Zlewozmywak umieściłem przy ścianie, za którą znajduje się wanna – wtedy będzie można poprowadzić jego odpływ do pionu kanalizacyjnego znajdującego się w łazience. Umowną granicę pomiędzy kuchnią a strefą wypoczynkową wyznacza aneks jadalny. Kąt wypoczynkowy z rozkładaną kanapą pełni jednocześnie funkcję Państwa sypialni.

Do salonu wchodzi się z przedpokoju przez suwane drzwi chowane w ścianie. Przedpokój jest bardzo przestronny, tak więc bez problemu mieści się w nim duża szafa (mniejsze znajdują się w pokojach dzieci). W łazience znajduje się wanna (160 x 70 cm), podwieszony sedes oraz umywalka (szer.55 cm). Ta ostatnia jest zamontowana na długim blacie, pod którym ukryłem pralkę (model 60 x 50 cm).

Skomentuj:

Jak wydzielić pokoje dla dorastających dzieci?