Kuchnia otwarta, a jednak wydzielona

red.

W 45-metrowym mieszkaniu są dwa pokoje. Właściciele zastanawiają się, jak urządzić otwartą kuchnię? Czy da się ją jednak jakoś wydzielić? Architekci przygotowali dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
mat. własne

Nasze mieszkanie jeszcze się buduje, a my już się zastanawiamy, jak je zaaranżować. Co zrobić na przykład z kuchnią? Chcielibyśmy, by była połączona z salonem, ale w jakiś sposób wydzielona. Potrzebne jest miejsce na szafy, w salonie przydałby się czteroosobowy stół. Katarzyna

Rozwiązanie 1.: Mała rewolucja
Magdalena Żmihorska-Tomasik

Proponuję dość radykalną zmianę: urządzić kuchnię w miejscu garderoby – nieproporcjonalnie dużej, biorąc pod uwagę metraż całego mieszkania. Nowa, mniejsza garderoba powstała między sypialnią a łazienką.

Pokój dzienny po przeniesieniu kuchni stał się przestronniejszy, a w związku z tym łatwiejszy do zagospodarowania. Kąt wypoczynkowy urządziłam w głębi, przy drzwiach balkonowych, a kąt jadalny (z dużym stołem swobodnie mieszczącym nawet pięć osób) tuż przy zabudowie kuchennej.

Kuchnia, zgodnie z Państwa oczekiwaniami, jest wyraźnie wydzielona ze strefy dziennej, ale nie zamknięta. Od strony przedpokoju jej granicę wyznaczają wnęki na dodatkowe schowki oraz zamontowane między nimi drzwi przesuwane, a od strony pokoju – ciąg dolnych szafek, przy których stoi stół.

Nowa garderoba spowodowała konieczność zmniejszenia i sypialni, i łazienki, która zyskała za to bardziej regularny kształt. Proponuję zainstalować w niej asymetryczną wannę narożną (140 x 90 cm), umywalkę z dużym blatem (szer. 100 cm), narożny sedes i pralkę (60 x 60 cm). W sypialni oprócz łóżka z szafkami nocnymi zmieściła się pojemna szafa.

Rozwiązanie 2.: Na swoim miejscu
Michał Grzelak

Układ pomieszczeń nie został zmieniony, przestawiłem natomiast kilka ścian. Dzięki temu udało się między innymi zyskać miejsce na kameralny kąt jadalny.

Garderoba jest teraz mniejsza – jej fragment włączyłem do kuchni i przeznaczyłem na krótki ciąg szafek ze zlewozmywakiem i zmywarką. Pozostała część zabudowy kuchennej ma kształt litery L; jej dłuższy i szerszy odcinek (z płytą grzejną) osłoniłem z boku wąską ścianką.

Ściana sypialni została załamana tak, by powstały wnęki. W tej przy kuchni umieściłem lodówkę i piekarnik, dalej jest kąt jadalny, szafka RTV oraz – od strony sypialni – kąt do pracy. W łazience zaplanowałem obszerną kabinę prysznicową (110 x 135 cm), umywalkę (szer. 65 cm), sedes oraz dużą pralkę (60 x 60 cm).

Skomentuj:

Kuchnia otwarta, a jednak wydzielona